Ceny plynu sa vrátili na úroveň pred vojnou na Ukrajine a Európa je na ceste k ďalšiemu rekordu v zásobách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, peniaze, plyn, ceny plynu, ceny energií
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rekordné trhové ceny zemného plynu z leta 2022 na úrovni 240 eur za megawatthodinu by sa už nemali vrátiť. Ako ďalej uviedol analytik 365.bank Tomáš Boháček, na Slovensku by mohla byť cena plynu v prípade výpadku toku z Ukrajiny krátkodobo o niečo vyššia, ako bude v Európe.

Najhorší možný scenár

V rámci energetickej spolupráce EÚ, by sme však mohli realizovať naďalej nákupy veľkej časti spotreby plynu za spotové ceny podľa holandského trhu TTF.

„Pri najhoršom scenári, by sme si mali vedieť zabezpečiť dostatok komodity napríklad reverznými tokmi zo západných trhov, ako tomu bolo v roku 2014,“ podotkol Boháček.

Podľa konsenzu predikcií analytikov spracovaných agentúrou Reuters sa očakáva, že referenčná holandská cena zemného plynu TTF bude v rozmedzí 29 až 37,5 eura za megawatthodinu.

Dohoda uplynie na konci roka

Očakávania nášho analytika sú na úrovni 35 eur za megawatthodinu. Cena zemného plynu v Európe podľa referenčnej ceny holandského TTF burzového kontraktu sa aktuálne obchoduje na trojročnom minime, zhruba na úrovni 27 eur za megawatthodinu.

„Po oficiálnom konci zimnej sezóny (31.marec), sa ceny plynu vrátili na úroveň pred ruskou inváziou na Ukrajinu vo februári 2022, keďže mierne zimné počasie a vysoký výkon zdrojov obnoviteľnej energie obmedzili jeho spotrebu. Znížilo sa teda množstvo plynu odoberané zo zásobníkov a dnes dosahujú pre túto časť roka rekordných 59 % svojej kapacity, ktoré tak budú k dispozícii najmä pre budúcu zimnú sezónu,“ uviedol Boháček.

Dohoda medzi ukrajinským Naftogazom a ruským Gazpromom podpísaná v roku 2019, ktorá umožňuje prúdenie ruského plynu cez Ukrajinu, uplynie na konci roka. To medzi obchodníkmi vyvoláva možné obavy z opätovného prerušenia dodávok plynu do Európy.

Obavy sú nateraz v úzadí

„Ukrajina začiatkom marca uviedla, že neplánuje predĺžiť dohodu s ruskou stranou, aj keď nie je jasné, či by umožnila medzeru, v ktorej by si samotné európske spoločnosti mohli rezervovať tranzitnú kapacitu, čím by sa vyhli potrebe priamej dohode medzi Ruskom a Ukrajinou,“ dodal Boháček.

Dnešný stav zásob a importy z nových trhov však tieto obavy podľa analytika nateraz necháva v úzadí, keďže Európa je na ceste k ďalšiemu rekordu v zásobách pred začiatkom leta.

„Zdá sa, že dosiahnutie predsezónnych kvót Európskej únie stanovených po ruskej invázii pre objemy zásobníkov (90 % do 1. novembra), bude tento rok veľmi hladké. Vysoká úroveň zásob umožňuje pokryť dodávky na budúcu zimu a vyhnúť sa dramatickým cenovým šokom, ktoré sme videli v uplynulých dvoch rokoch,“ spresnil Boháček.

Posilnenie dodávok z USA

Zásobovanie Európy je posilnené dodávkami LNG zo Spojených štátov, ktoré v minulom roku pokryli takmer 14 % dopytu po plyne v EÚ. Ešte v roku 2022 to však bolo menej ako 4 %.

„Takmer štvornásobný rozdiel medzi cenami plynu v USA a Európe znamená, že Európa zostane atraktívnou destináciou pre amerických producentov a môžeme tak povedať, že v súčasnosti určuje cenu v Európe americký LNG,“ doplnil Boháček.

Európa tiež stále importuje významný náklad ruského LNG, ktorý v súčasnosti predstavuje približne 14 % celkového dovozu plynu do Európy.

Ruské zdroje sú stále nenahraditeľné

Vojna na Ukrajine a sankcie na iné produkty viedli k otázkam, či by mal byť zablokovaný ruský dovoz LNG do Európy, ale bez jednomyseľnosti medzi členskými štátmi v tejto otázke sa očakáva, že obchod bude pokračovať aj budúcu zimu.

„Navyše platí, že napriek vysokým zásobám plynu a vyššej diverzifikácii z US zdrojov, sú v prípade vyššieho dopytu (silnejšia zima, ekonomický dopyt), naďalej ruské zdroje v Európe stále nenahraditeľné, zvlášť pre krajiny ako Slovensko, Rakúsko, či Maďarsko,“ konštatoval Boháček.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankEU Európska úniaGazpromNaftogaz