Slovensko by malo v krátkej budúcnosti v rámci obnoviteľných zdrojov energií (OZE) upriamiť svoju pozornosť na jeden perspektívny domáci zdroj, na geotermálnu energiu. Myslí si to štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Podľa neho by však Slovensko v budúcnosti nemalo pri splnení istých predpokladov klásť prekážky žiadnemu obnoviteľnému zdroju.
„Ak majú OZE ambíciu byť nielen doplnkovým zdrojom, ich rozvoj musí podľa neho ísť ruka v ruke so zvyšovaním flexibility sietí vďaka akumulácii či ich digitalizácii. Ich nákladová efektívnosť sa zase odrazí najmä vo výbere vhodnej lokality a tá musí spĺňať zásady ochrany životného prostredia, tak aj všeobecnú akceptáciu obyvateľstvom. Po splnení uvedených podmienok a kritérií nie je dôvod klásť prekážky akejkoľvek zelenej technológii,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA Galek.
Energetická kríza zúri. Ako usporiť na energiách?
Ak sa pozeráme na OZE z pohľadu ich prínosu k dekarbonizácii energetiky, potom by im mala byť podľa štátneho tajomníka predradená energetická efektívnosť. Najekologickejšou a súčasne najlacnejšou je totiž tá energia, ktorú nespotrebujeme, a teda ani nemusíme vyrobiť.
„Dekarbonizácia však so sebou najmä v energeticky náročnom priemysle prináša aj potrebu zmeny vo výrobných procesoch a technológiách, čo zase znamená ich vyšší stupeň elektrifikácie, a teda nárast spotreby. Z tohto pohľadu základom slovenského energetického mixu na ceste k dekarbonizácii bude bezuhlíkové jadro, ktoré je síce udržateľným, avšak nie obnoviteľným zdrojom,“ konštatoval Galek.