Prestížny britský ekonomický denník Financial Times označil Slovenské elektrárne (SE) za európskeho klimatického lídra. Medzi top spoločnosti z celej Európy, ktoré chránia klímu a razantne znižujú emisie, zaradil denník Slovenské elektrárne do rebríčka „Europe´s Climate Leader 2024.
Intenzitu emisií znížili o 45 percent
Medzi klimatickú elitu sa SE dostali už v rokoch 2021, 2022 a teraz aj v roku 2024. Denník doplnil, že SE za obdobie rokov 2017 až 2022 znížili svoju intenzitu emisií až o 45 %, čím zabránili vypusteniu viac ako milióna ton emisií CO2.
„Ochrana klímy je pre nás prioritou a je veľkým zadosťučinením, že nás tak vníma aj svet a londýnsky Financial Times. Rebríček hodnotí úspechy z minulosti, ale my sa pozeráme dopredu, kde vidíme našu spoločnosť vyrábať sto percent elektriny bez priamych emisií oxidu uhličitého. Našu víziu meníme na realitu, pretože sme definitívne ukončili spaľovanie uhlia v decembri v Novákoch a v marci vo Vojanoch,“ dodal Branislav Strýček, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SE.
Zahraničným investorom chýbajú zelené zdroje elektriny
Strýček spresnil, že vďaka nízkouhlíkovým zdrojom ako je jadro a voda, dodali Slovensku v roku 2023 až 96,5 % elektriny bez emisií CO2. Uhoľné elektrárne Nováky vypli koncom roku 2023 a začiatkom roku 2024 aj poslednú vo Vojanoch. SE tak vyrábajú už 100 % elektrickej energie bez priamych CO2.
Tretí blok v Mochovciach
„Výrazný ekologický efekt malo aj spustenie tretieho bloku v Mochovciach, ktorý ušetrí za rok až 2,6 milióna ton emisií CO2 v porovnaní s elektrárňou na uhlie. Pre predstavu to znamená, ako keby z ciest zmizol milión áut so spaľovacím motorom,“ dodal Strýček.
Predseda predstavenstva doplnil, že po spustení tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce intenzívne pracujú na dostavbe aj štvrtého bloku. SE pripravujú aj ďalšie projekty.
SEPS dočasne pozastavuje proces schválenia poskytovateľov podporných služieb, ohrozená je bezpečnosť sústavy
„Ide o projekty batériových systémov na elektrárňach v Dobšinej, Mikšovej, či na najvýkonnejšej slovenskej prečerpávacej elektrárni Čierny Váh. V lokalite bývalej uhoľnej elektrárne v Novákoch by mala stáť zatiaľ najväčšia fotovoltická elektráreň na Slovensku s výkonom až 10 Mwp. SE sú zapojené aj do medzinárodného projektu Phoenix, ktorý má priniesť štúdiu uskutočniteľnosti malých modulárnych reaktorov na niektorej z piatich vytypovaných lokalít na Slovensku,“ dodal na záver Strýček.