Bratislava bude najbližšie vynechaná pri rozdeľovaní podpory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnečná energia solárny panel kolektor teplo OZE
Foto: Ilustračné, FreeDigitalPhotos.net

SIEA bude po novom vyhlasovať jednotlivé kolá rozdeľovania štátnej podpory na malé obnoviteľné zdroje podľa regiónov. Najbližšie bude kolo projektu Zelená domácnostiam určená mimobratislavským domácnostiam, potom budú nasledovať záujemcovia z bratislavského regiónu.

Slovensko sa rozdelí pri podpore kúpy a inštalácie malých obnoviteľných zdrojov energií (OZE) na bratislavský a mimobratislavský región. Ďalšie pripravované kolá projektu Zelená domácnostiam tak budú vyhlasované osobitne pre Bratislavský samosprávny kraj a pre ostatné regióny. Najbližšieho kola rozdeľovania štátnej podpory na malé OZE sa budú môcť zúčastniť len domácnosti mimo Bratislavského kraja.

Regionálne čiastkové ciele

„Národný projekt Zelená domácnostiam má s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur umožniť domácnostiam inštaláciu zariadení na využívanie OZE s celkovým inštalovaným výkonom 55 megawattov. Tento sa ďalej rozdeľuje na výkon dosiahnutý v mimobratislavských regiónoch a v rámci Bratislavského kraja. Na jeho území majú byť vďaka podpore vo výške 2,5 milióna eur nainštalované zariadenia s výkonom 5 megawattov. Stanovenie čiastkových cieľov je dôvodom rozdelenia jednotlivých kôl podľa regiónov,“ vysvetlila generálna riaditeľka Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Svetlana Gavorová.

Termín zatiaľ neznámy

Termín vyhlásenia najbližšieho kola projektu Zelená domácnostiam závisí podľa SIEA, ktorá celý projekt zastrešuje, od počtu nainštalovaných zariadení a predložených žiadostí o preplatenie poukážok. Aktuálne sú preplatené poukážky za viac ako milión eur. „Pre vysoký počet inštalácií, ktoré ešte nie sú zrealizované, bude ďalšie kolo vyhlásené pravdepodobne až v priebehu júna, keď skončí platnosť už vydaných poukážok. Dovtedy ešte zostáva nainštalovať zariadenia s poukážkami za viac ako 6,5 miliónov eur,“ dodal riaditeľ odboru komunikácie a medzinárodnej spolupráce SIEA Eduard Jambor.

Bratislavský limit na fotovoltiku

SIEA upozorňuje, že pre bratislavský región platí konkrétny cieľ určený aj osobitne pre inštalovaný výkon zariadení na výrobu elektriny. Plán je podporiť inštaláciu fotovoltických panelov s celkovým výkonom 0,75 megawattov. Z priemerného inštalovaného výkonu fotovoltických systémov v rodinných domoch je možné približne určiť, koľko z tohto druhu zariadení by malo v Bratislave a okolí v rámci projektu pribudnúť. „Momentálne majú domácnosti 61 platných poukážok na fotovoltické systémy. Aby bol splnený cieľ, nainštalovaných by malo byť aspoň ďalších 200 zariadení. Preto zvažujeme možnosť obmedzenia kola v tomto kraji iba na fotovoltiku,“ konštatovala Gavorová. Ak by podľa nej zostalo kolo spoločné pre všetky zariadenia, fotovoltické inštalácie by s veľkou pravdepodobnosťou nedostali poukážky. „Po uplatnení tzv. uprednostňujúcich kritérií s vyššou váhou by ich „predbehli“ zariadenia určené na výrobu tepla,“ doplnila Gavorová.

Plánujú zmeny podmienok zmluvy so zhotoviteľom

S cieľom znížiť počet nevyužitých poukážok plánuje agentúra informovať aj o prípadoch zhotoviteľov, ktorí projekt zneužívajú na úkor domácností, opakovane zamlčiavajú alebo skresľujú dôležité informácie alebo nezrealizujú väčší počet inštalácií k poukážkam, ktoré si už zarezervovali. „Aj v tejto súvislosti momentálne prehodnocujeme podmienky zmluvy so zhotoviteľmi a pripravujeme prvé úpravy zmluvných podmienok vo forme dodatkov, ktoré budú v najbližších dňoch doručené zhotoviteľom,“ uzavrel Jambor.

Prvé dve kolá

Celkovo agentúra v prvom a druhom kole vydala 4 699 poukážok v hodnote viac ako 10 miliónov eur. Takmer tisíc poukážok však zostalo nevyužitých. Príspevok na inštaláciu slnečných kolektorov, fotovoltických panelov, tepelných čerpadiel či kotlov na biomasu pokrýva v priemere 30 a maximálne 50 percent z celkových oprávnených výdavkov na systém.

Celková výška podpory na inštaláciu malých zariadení obnoviteľných zdrojov bude na úrovni pôvodných 115 miliónov eur. Z európskych zdrojov pôjde z Operačného programu Kvalita životného prostredia 100 miliónov eur, zvyšok sa vykryje zo štátneho rozpočtu. Podpora inštalácie zariadení bude možná do konca roka 2020 alebo do vyčerpania prostriedkov. Národný projekt Zelená domácnostiam pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý riadi Ministerstvo životného prostredia SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra