Analytik Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť tvrdí, že v programovom vyhlásení vlády, ktoré vládny kabinet v stredu schválil, absolútne chýba téma takzvaných smart energy konceptov, ktoré sú novým smerovaním energetiky vo svete.
Programové vyhlásenie vlády v oblasti energetiky je veľmi všeobecné a ťažko si v tejto chvíli predstaviť, čo presne vláda plánuje ďalšie štyri roky robiť. Myslí si to analytik z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan. „Ak má napríklad vláda predstavu riešenia otázky vplyvu OZE na koncové ceny, ako hovorí vo vyhlásení, mohli byť ciele v tejto oblasti a nástroje pomenované priamo v tomto materiáli,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Marčan, podľa ktorého by mohla byť vláda konkrétnejšia aj pri definovaní cieľov v oblasti energetickej efektívnosti.
Chýba téma smart energy
Analytik tvrdí, že v programovom vyhlásení vlády, ktoré vládny kabinet v stredu schválil, absolútne chýba téma takzvaných smart energy konceptov, ktoré sú novým smerovaním energetiky vo svete. „Hoci ešte v januári bývalý minister hospodárstva nominovaný stranou Smer-SD deklaroval, že práve smart energy bude jednou z priorít slovenského predsedníctva EÚ,“ dodal Marčan, ktorý počas vládnutia novej vlády neočakáva významnejšie zmeny v energetike. „V tejto chvíli to trošku vyzerá, že počas najbližších štyroch rokov nepríde k naštartovaniu významnejších zmien v energetike,“ uzavrel Marčan.
Jadro a zelená energia
Nová vláda sa chce podľa programového vyhlásenia v energetickej oblasti zamerať na optimálne využívanie domácich zdrojov energie a nízkouhlíkových technológií, ako sú obnoviteľné zdroje energie (OZE) a jadrová energia. V oblasti jadrovej energetiky chce vládny kabinet vytvoriť podmienky pre ukončenie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Taktiež plánuje zanalyzovať možnosti ďalšieho postupu prípravy nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach.
Zmeny pri OZE
Počas nasledujúcich rokov by sa mal podľa vládneho programu zreformovať systém podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla. „Budú vytvorené podmienky pre optimálne využívanie obnoviteľných zdrojov energie v energetickom mixe, tak aby boli zabezpečené ciele SR vyplývajúce z legislatívy EÚ. Pri využívaní obnoviteľných zdrojov bude prioritou zabezpečiť nákladovú efektívnosť pri podpore týchto zdrojov s minimalizáciu vplyvov na koncové ceny energie,“ uvádza sa v programovom vyhlásení vlády.
Nižšie ceny elektriny
Pre podporu konkurencieschopnosti priemyslu chce vláda hľadať možnosti, ako znížiť koncovú cenu elektriny pre priemyselných odberateľov. Pre domácnosti a malé podniky sľubuje vláda nezávislý regulačný orgán, ktorý bude dôsledne využívať reguláciu na stabilitu cien energií, a vyriešenie energetickej chudoby pre zabezpečenie ochrany zraniteľných odberateľov.
Infraštruktúrne projekty
Vláda sa chce zamerať aj na vytváranie podmienok pre zvyšovanie bezpečnosti dodávok ropy a plynu. Podporí infraštruktúrne projekty, ktoré majú diverzifikovať energetické zdroje a trasy. „Prioritou bude podpora konceptu severo-južného energetického prepojenia. Zároveň bude presadené maximálne využitie prenosových sústav a prepravných sietí prechádzajúcich cez územie Slovenska,“ uvádza sa v programovom vyhlásení.
Energetická efektívnosť
Vláda chce taktiež vytvoriť podmienky pre zvyšovanie energetickej efektívnosti a znižovanie energetickej náročnosti. Energetiky by sa mohol týkať aj plán vlády pripraviť nové znenie zákona o strategických podnikoch a zákaze privatizácie strategického majetku štátu. Aké podniky budú zaradené medzi strategické, a tým pádom neprivatizovateľné, však vláda vo svojom programovom vyhlásení nekonkretizovala.