Firma JESS, ktorá pripravuje projekt novej jadrovej elektrárne v oblasti Jaslovských Bohuníc, považuje požiadavky starostov okolitých obcí na kompenzácie v tejto fáze projektu za predčasné.
V prípade výstavby novej jadrovej elektrárne v oblasti Jaslovských Bohuníc budú starostovia okolitých obcí žiadať pre obyvateľov kompenzácie. Podľa starostky Jaslovských Bohuníc Boženy Krajčovičovej by mohli mať napríklad podobu nižšej ceny elektrickej energie, na ktorej by sa už pred začiatkom prevádzky dohodol investor s distribútorom. Uviedla to na verejnom prerokovávaní správy o hodnotení vplyvu novej jadrovej elektrárne na životné prostredie vo Veľkých Kostoľanoch. Jej kolega z Dolného Lopašova Jozef Petušík dodal, že samosprávy nikdy neboli proti výstavbe žiadnej atómovej elektrárne, len ľudí zaujíma, čo za to.
Požiadavky legitímne, ale predčasné
Tomáš Vavruška z Jadrovej energetickej spoločnosti (JESS), ktorá pripravuje projekt novej jadrovej elektrárne, označil požiadavky starostov obcí za legitímne, ale predčasné. Riešiť ich bude možné podľa neho v územnom a stavebnom konaní. „Z dnešného pohľadu nemôžeme sľúbiť lacnejšiu elektrinu alebo postavenie cyklotrás,“ skonštatoval. Projekt nového jadrového zdroja je stále v štádiu posudzovania jeho vplyvov na životné prostredie, čaká ho ešte celý povoľovací proces. Ku kompenzáciám za jadrové elektrárne V – 1 a V – 2 sa obce dostali až po roku 1989. Najskôr mali podobu poplatkov, dnes dostávajú daň za jadrové zariadenie.
Skúšobná prevádzka o 12 rokov?
Predseda predstavenstva JESS Ján Červenák informoval, že spoločnosť očakáva stavebné povolenie v roku 2021, uvedenie elektrárne do skúšobnej prevádzky v roku 2027 a do trvalej prevádzky v roku 2029. Nová elektráreň má mať jeden blok tretej generácie s výkonom do 1 700 MW. Zamestnávať bude 650 stálych zamestnancov, v čase odstávok aj tisíc externých. Počas jej výstavby poskytne asi tritisíc pracovných príležitostí. Samotné verejné prerokovanie správy o vplyve budúcej elektrárne na životné prostredie ľudí z regiónu príliš nezaujalo, z dotknutých obcí ich prišlo len niekoľko desiatok. JESS má k dispozícii prieskum, podľa ktorého až 63 percent obyvateľov miest a obcí v blízkosti Jaslovských Bohuníc súhlasí s výstavbou nového jadrového zdroja.
Štát spolu s ČEZom
Projekt výstavby novej atómovej elektrárne pripravuje spomínaná spoločnosť JESS. V nej má 51-percentný podiel štát prostredníctvom štátnej akciovky – Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS), zvyšok akcií vlastní česká skupina ČEZ. Skupina ČEZ chcela z projektu vycúvať. Ministerstvo hospodárstva SR dlho rokovalo s ruskou firmou Rosatom, ktorá mala záujem Čechov v projekte vystriedať. Rokovania medzi štátom a ruským investorom však boli koncom roka 2013 ukončené. Rokovania skončili neúspechom zrejme pre jednu z požiadaviek ruského investora. Údajne išlo o garanciu výkupných cien elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. S touto podmienkou ministerstvo nesúhlasilo.
Posudzujú vplyv na životné prostredie
Projekt v súčasnosti prechádza procesom posudzovania vplyvu na životné prostredie, s jeho ukončením a vydaním záverečného stanoviska ministerstva životného prostredia sa ráta na konci prvého štvrťroku 2016. Ani ukončenie posudzovania vplyvov však nebude znamenať rozhodnutie o realizácii projektu.