BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Morské vtáky dokážu identifikovať svojich príbuzných v kolónii na základe pachu a vyhnúť sa tak spáreniu s nimi.
Zistili to Francesco Bonadonna a Ana Sanz-Aguilar zo Centre d’Ecologie Fonctionnelle et Evolutive vo francúzskom Montpellieri, ktorí o tom informovali v časopise Animal Behaviour.
Ide o vôbec prvý dôkaz, že vtáky si pomocou pachu dokážu nájsť vhodného partnera na párenie. Až donedávna si vedci mysleli, že vtáky sa pri výbere partnera spoliehajú iba na zrak a sluch.
Výsledky najnovšieho výskumu však ukazujú, ako sa morské vtáky žijúce v obrovských kolóniách dokážu vyhnúť páreniu s príbuznými jedincami.
Bonadonna a Sanz-Aguilar za týmto účelom testovali víchrovníčky morské (Hydrobates pelagicus) žijúce na malom španielskom ostrove Isla de Benidorm, ktoré trávia celý život v jednej kolónii.
„Tieto vtáky sú navyše verné celý život jednému partnerovi, takže ak by si zle vybrali, tak by to mohlo mať katastrofálne dôsledky. Čuch, respektíve chemická komunikácia, je najstaršou a najjednoduchšou formou komunikácie v zvieracej ríši, takže je prirodzené, že ju využívajú aj vtáky,“ uviedol Bonadonna, ktorý najprv odobral z vybraných jedincov pachovú stopu.
Následne vytvoril bludisko v tvare písmena Y, v ktorom bol na jednom konci tampón s pachom príbuzného vtáka a na druhom s pachom nepríbuzného. Do bludiska potom postupne vypustil jednotlivé vtáky, pričom takmer všetky si vybrali koniec s pachom nepríbuzného jedinca.
„Tieto výsledky súhlasia s našim 18-ročným výskumom tohto druhu, počas ktorého sme ani raz neobjavili hniezdiaci pár tvorený príbuznými jedincami,“ dodal Bonadonna.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.