Nemecký ľadoborec, ktorý viezol vedcov na ročnej misii po Arktíde, sa vrátil do domovského prístavu v Nemecku. Množstvo dát, ktoré si priviezli, by malo pomôcť výskumníkom lepšie predpovedať klimatické zmeny v nadchádzajúcich desaťročiach.
Misiu skomplikovala pandémia
RV Polarstern sa vrátil v pondelok do Bremerhavenu, odkiaľ pred viac ako rokom vyplával. Misia bola úspešná, hoci ju v máji skomplikovali obmedzenia proti šíreniu nového koronavírusu.
Loď musela na tri týždne vybočiť zo svojej pozície na ďalekom severe, aby si mohla vyzdvihnúť zásoby a vymeniť členov tímu, pretože obmedzenia narušili cestovné plány.
Arktída môže zostať bez ľadu, fotografie šokovali vedcov
„V podstate sme dosiahli všetko, čo sme si určili,“ povedal pre agentúru The Associated Press líder expedície Markus Rex z nemeckého Inštitútu Alfreda Wegenera pre polárny a oceánsky výskum.
Vedci sa vrátili s množstvom vzoriek
Na misii, ktorá stála 150 miliónov eur, sa zúčastnilo viac ako 300 vedcov z 20 krajín, vrátane USA, Spojeného kráľovstva, Francúzska, Ruska alebo Číny. Tí v priebehu roka merali podmienky za severným polárnym kruhom.
„Prinášame späť množstvo údajov spolu s nespočetnými vzorkami ľadových jadier, snehu a vody,“ uviedol Rex.
Vedci vyrazia na dosiaľ najväčšiu polárnu expedíciu do Arktídy, budú skúmať klimatické zmeny
Veľa informácií odborníci použijú na zlepšenie modelov o globálnom otepľovaní, najmä v Arktíde, kde sa zmeny dejú rýchlejším tempom ako inde na planéte. Podľa odborníčky na morský ľad Melindy Webster z University fo Alaska, ktorá viedla 14-členný tím vedcov počas štvrtej etapy misie, bude spracovanie údajov pravdepodobne trvať roky alebo dokonca desaťročia.
Súčasťou misie bolo napríklad zakotvenie na ľadovej kryhe, kde si tím vytvoril tábor. RV Polarstern tiež vďaka neobyčajne dobrým podmienkam morského ľadu neplánovane dosiahol geografický severný pól.