Vedci sa domnievajú, že našli oblasť s najčistejším vzduchom na Zemi. Nachádza sa nad Južným oceánom, ktorý obklopuje Antarktídu.
Odborníci z Colorado State University vypracovali prvú štúdiu svojho druhu o zložení bioaerosólov a zistili, že ľudská aktivita túto oblasť doteraz nezmenila.
Žiadne aerosóly z ľudskej aktivity
Sonia Kreidenweis spolu so svojím tímom potvrdila, že v pozorovanom vzduchu nie sú žiadne aerosóly pochádzajúce z ľudskej aktivity – ako napríklad zo spaľovania fosílnych palív, výsadby určitých plodín, výroby hnojív či likvidácie odpadových vôd.
More popri Azúrovom pobreží našli množstvo odpadu, nachádzajú sa tu aj masky či gumené rukavice
Spoluautor štúdie Thomas Hill vysvetlil, že „aerosóly regulujú vlastnosti oblakov nad Južným oceánom a sú veľmi naviazané na biologické procesy v oceáne. Antarktída sa zdá byť izolovaná od južného šírenia mikroorganizmov a prílevu živín z južnejších kontinentov“.
„Naznačuje to, že Južný oceán je jedným z veľmi mála miest na Zemi, ktoré sú minimálne ovplyvnené antropogénnymi aktivitami,“ dodal.
Skutočne nedotknutý región
Vedci odobrali vzorky vzduchu, ktorý má priamy kontakt s oceánom a následne skúmali zloženie mikróbov. Vedec Jun Uetake zistil, že pochádzajú z oceánu. Výsledky sú iné, ako vo väčšine štúdií z oceánov na severnej pologuli či v oblasti subtrópov, kde väčšina nájdených mikróbov pochádza z kontinentov. Výskumníci preto tento región označili za „skutočne nedotknutý“.
Situácia so smogom je veľmi vážna, vláda zaviedla výnimočné opatrenia
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje znečistenie ovzdušia za globálnu krízu verejného zdravia s tým, že ročne zabije sedem miliónov ľudí.