Dlhšia, komornejšia, lokálna. Biela noc aj tento rok prináša umenie do ulíc dvoch najväčších slovenských miest, rešpektuje však aj nároky neistej pandemickej jesene. Viac ako 60 diel, umeleckých zásahov či výstav z dielne prevažne slovenských a českých autorov si budeme môcť vychutnať vo verejnom priestore kedykoľvek počas dvoch jesenných týždňov, medzi siedmou večer a polnocou. Vyhneme sa tak davom a zážitok z umenia si môžeme dopriať aj opakovane. V Bratislave sa na nové inšpirácie môžeme tešiť medzi 17. septembrom a 3. októbrom, zatiaľ čo Košice sa prežiaria umením 9. až 24. októbra.
Bratislavské Lido prebudia tajuplné svetlá, ikonické budovy Národnej banky Slovenska a Slovenského rozhlasu spojí unikátny dvojmapping, prechádzky Medickou záhradou v Bratislave a Mestským parkom v Košiciach dostanú jedinečný rozmer vďaka svetelným inštaláciam, premiérovo sa rozžiari Prezidentský palác a mnohé lokality ozvláštnia objekty, sochy a inštalácie významných umelcov ako Erik Binder, Laco Teren, Illona Németh, Čestmír Suška, Pavel Korbička či Krištof Kintera.
Obľúbená Biela noc sa po pandemickej prestávke a vianočnej edícii vracia do ulíc s pestrou prezentáciou domácej scény. Vďaka predĺženému trvaniu ponúka pomalšiu a intímnejšiu atmosféru, program však zostáva silný – na prechádzke mestom sa nám predstavia objekty, živé performance, svetelné inštalácie, a navštíviť budeme môcť aj premietania či koncerty. Všetko zdarma!
Silné zážitky v intímnej atmosfére
Ako vraví umelecká riaditeľka Bielej noci, Zuzana Pacáková, organizátori sa snažili premyslieť koncept podujatia tak, aby podporili domácu umeleckú scénu, potešili divákov a zároveň ich nevystavili zbytočnému zdravotnému riziku.
„Pôjde o podobný formát ako v bratislavskej vianočnej edícii Bielej noci, na ktorú sme dostali silnú pozitívnu odozvu. Všetky diela a intervencie sú zdarma vo verejnom priestore a okrem niekoľkých víkendových bonusov v programe si ich návštevníci môžu vychutnať každý večer počas dvoch týždňov. Nemusia sa ponáhľať ani tlačiť v dave – môžu umenie začleniť do svojich bežných prechádzok s rodinou, nechať si ozvláštniť každodennosť,” vysvetľuje Pacáková.
Vzpruha pre domáce umenie
Biela noc tento rok ponúkne vyše 60 pútavých objektov, inštalácií, performance či zásahov do verejného priestoru, pričom autori pochádzajú najmä zo Slovenska a Čiech. Tešiť sa môžeme na práce Mária Birmona, Pavla Trubena, Aleša Vojtáška, dvojice Dranga & Zelina, Evy Moflárovej, Martina Lukáča, sedemminut a mnohých ďalších.
Väčšina diel pritom vzniká priamo Bielej noci na mieru. Nejde teda o recykláciu už známych a hotových prác – autori tvoria najmä nové diela, ktoré sa navyše často inšpirujú a nechávajú ovplyvniť konkrétnou lokalitou. V období pandemického „kultúrneho sucha” zostáva Biela noc príležitosťou, ako naďalej tvoriť a zostať v živom kontakte s publikom.
Víkendové špeciály
Hoci je väčšina diel dostupná každý večer, organizátori pripravili aj špeciálne akcie, ktoré sa konajú len v konkrétny víkend alebo v obmedzených časoch. Oplatí sa tak sledovať program a neprísť o skvelé príležitosti. Patria k nim obľúbené tanečno-akrobatické performance Košičanky Ariadny Vendelovej, koncerty Štátnej filharmónie Košice a Quasars Ensemble, imerzívna inštalácia Lousyho Aubera, tanečné predstavenie Tomáša Danielisa, ale aj svetelné intervencie do architektúry, projekcie a mappingy.
Najmladší diváci by nemali vynechať napríklad interaktívnu hojdačku od autorskej dvojice Samayel & Laila, autorské čítania v Rómerovom dome, filmové premietania Fest Anče v košických Kasárňach/Kulturpark, alebo svetelného šarkana Borisa Vaitoviča. S orientáciou v programe pomôže aj webstránka a mobilná aplikácia Bielej noci.
Umenie v ušiach
Zaujímavosťou tohto ročníka sú dve zvukové inštalácie, ktoré si môžete vypočuť kdekoľvek – aj vo vlastnej obývačke. Každá je však špecifická pre konkrétne mestá a miesta v nich. Erik Sikora nás spolu s Milanom Kolcunom pozývajú prejsť sa ulicami východnej metropoly s audionahrávkou v ušiach, aby nás ako svojský, alternatívny sprievodca mohli s vtipom a humorom upozorniť na okolité drobnosti a nečakané prepojenia. Na druhej strane Stroon a Klára Hudákova ponúkajú Bratislavčanom pohľad na samých seba a vlastný mestský život. Akým by bola Bratislava človekom? Má jasnú identitu? Vnímajú ju ľudia v nej? Na tieto a mnohé ďalšie otázky autorom odpovedali obyvatelia hlavného mesta a autorská dvojica ich výpovede spracovala do pútavej a atmosférickej nahrávky.
Nové lokality aj obľúbené trasy
Obľúbená vodná trasa, ktorá v Bratislave opäť vzniká v spolupráci s JTRE, sa rozžiari v plnej kráse najmä počas posledného septembrového víkendu, kedy bielonočný program obohatí o niekoľko lákavých víkendových špeciálov. Tešiť sa však môžeme aj na úplne nové lokality – na lodi PINK WHALE v Bratislave nás prekvapí nový objekt Erika Bindera a ústredie Slovenskej sporiteľne ponúkne niekoľko výrazných počinov: monumentálny, no krehko pôsobiaci vzdušný objekt manželov Kubinských, výnimočný hudobný environment Fera Királyho či audio-vizuálnu inštaláciu od Lovely Experience.
Viac ako dva týždne zážitkov
Biela noc začína v Bratislave už 17. septembra, kde medzi siedmou a polnocou rozžiari mesto každý večer až do 3. októbra. Medzi 9. a 24. októbrom pokračuje rovnako bohatým programom v Košiciach. Väčšina diel je prístupná zdarma v otvorených, verejných priestoroch. Takmer všetky body programu sú vhodné aj pre rodiny s deťmi. Sledujte web www.bielanoc.sk a stiahnite si mobilnú apliáciu Bielej noci pre kompletné a vždy aktuálne informácie!
Praktické informácie
Biela noc, Bratislava: 17. 9. – 3. 10. 2021 (19.00 – 24.00 hod.)
Biela noc, Košice: 9. 10. – 24. 10. 2021 (19.00 – 24.00 hod.)
Vstup zdarma! (Na výnimky vás upozorníme v programe.)
Kompletný program a praktické informácie vrátane festivalovej mapy budú včas zverejnené na www.bielanoc.sk
Stiahnite si aplikáciu Bielej noci!
Informačný servis