BANSKÁ BYSTRICA 27. novembra (WEBNOVINY) – Novým primátorom Banskej Bystrice bude terajší hovorca štátneho podniku Lesy SR Peter Gogola, ktorý kandidoval ako nezávislý s podporou pravicových strán KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS, SaS, KDS a OKS. Z 25 855 platných hlasov získal 13 843. Na druhom mieste skončil s 10 443 hlasmi exminister dopravy Ľubomír Vážny, ktorý kandidoval za koalíciu Smer-SD – SNS – ĽS-HZDS. Ostatní štyria kandidáti získali minimálne počty hlasov – tretí v poradí 848 a štvrtý v poradí 210. Agentúru SITA informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Monika Pastuchová.
Smer odkázal Gogolovi, že bude generálom bez vojska
Banskobystrické 31-členné mestské zastupiteľstvo bude v nasledujúcom volebnom období ovládať koalícia Smer-SD – ĽS-HZDS – SNS, za ktorú občania v sobotu zvolili 16 poslancov. Sedemnásty pribudne ako prvý náhradník v šiestom volebnom obvode namiesto Petra Gogolu, ktorý do zastupiteľstva nenastúpi, keďže ho Banskobystričania zvolili aj za primátora. Do zastupiteľstva boli ešte zvolení 11 nezávislí poslanci vrátane Gogolu a štyria poslanci za koalíciu SDKÚ-DS – SaS – KDS (z toho traja nominanti SDKÚ-DS a jeden nominant SaS). Členovia strany Smer-SD už pre zloženie nového zastupiteľstva charakterizovali Gogolovo zvolenie za primátora ako Pyrrhovo víťazstvo a Gogolu, ktorého vo voľbách podporovali pravicové strany, za generála bez vojska.
V prvých chvíľach po zverejnení výsledkov pociťoval Gogola radosť, úľavu a zároveň prekvapenie z náskoku, s akým porazil svojho hlavného protikandidáta Ľubomíra Vážneho (Smer-SD – ĽS-HZDS – SNS). „Myslel som si, že ak sa podarí víťazstvo, bude tesné. Keď sme pred desiatimi dňami ohlasovali, že pravica sa zjednotila na podpore jedného kandidáta, tak sme v kútiku duše dúfali a chceli, aby sa nám to podarilo. Ale to, že sa nám to podarilo takýmto spôsobom, dokazuje, že sme zdvihli Banskú Bystricu,“ uviedol Gogola. Nemyslí si, že by v jeho prospech rozhodla nejaká jedna konkrétna vec, ale komplex príčin. „V každom prípade, voliči potrebovali jasný signál, že je jeden kandidát pravice a je to nezávislý kandidát,“ povedal budúci primátor. Po nástupe do funkcie sa chce v prvom rade stretnúť so zamestnancami mestského úradu a hovoriť s nimi o svojej vízii riadenia mesta. Chce ich nadchnúť svojou víziou, aby pochopili, že úrad je pre občanov. Občanom chce vyslať signál, že primátor je pre nich a je pripravený s nimi komunikovať a riešiť ich problémy.
Foto: SITA/Dušan Hein
Foto: SITA/Dušan Hein
Foto: SITA/Dušan Hein
Foto: SITA/Dušan Hein
Foto: SITA/Dušan Hein
„Vymyslím spôsob, ako dať priestor občanom, aby sa so mnou mohli osobne stretnúť, ale vymedziť tomu taký priestor, aby ma to, samozrejme, nezahltilo úplne,“ povedal Gogola. Konkrétne rozhodnutia chce urobiť až po tom, keď sa oboznámi s finančnou situáciou mestskej pokladnice a aj organizácií, ktoré spravujú majetok mesta. „Pretože predpokladám, že sa dozviem informácie, ktoré ma nepotešia,“ dodal Gogola.
V poslednej fáze predvolebnej kampane sa v Banskej Bystrici podľa jeho názoru hralo nefér
„Boli tam podpásové údery, na ktoré som z princípu nereagoval, lebo to neboli fakty, neboli to informácie, bolo to ohováranie a neslušné spôsoby,“ uzavrel Gogola.
Hoci Gogola kandidoval ako nezávislý, mal od začiatku podporu strán KDH a Most-Híd. Po tom, ako sa minulý týždeň v jeho prospech vzdali kandidatúry Martin Baník (SDKÚ-DS – SaS – KDS) a Zdenko Haring (nezávislý). Vyjadrili mu podporu aj strany SDKÚ-DS, SaS, KDS a OKS.
Členovia strany Smer-SD už pre zloženie nového zastupiteľstva charakterizovali Gogolovo zvolenie za primátora ako Pyrrhovo víťazstvo a Gogolu, ktorého vo voľbách podporovali pravicové strany, za generála bez vojska.
O miesta v banskobystrickom zastupiteľstve sa v sobotných voľbách uchádzalo 203 občanov mesta, z nich 64 ako nezávislí kandidáti a 139 ako nominanti niektorej z 11 politických strán a koalícií. Išlo o strany Nová demokracia (7 kandidátov), Slovenská ľudová strana (11), Ľudová strana Naše Slovensko (8), Strana demokratickej ľavice (4), Občianska konzervatívna strana (7), Európska demokratická strana (3), Agrárna strana vidieka (2), Komunistická strana Slovenska (7), koalícia SDKÚ-DS – SaS – Konzervatívni demokrati Slovenska (29), koalícia Smer-SD – ĽS-HZDS – SNS (31) a koalícia KDH – Most-Híd (30).