BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Valné zhromaždenie Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) zamietlo cenové návrhy plynu pre domácnosti na budúci rok.
Tie na valné zhromaždenie predložilo predstavenstvo plynárov, v ktorom majú väčšinu minoritní akcionári SPP, francúzska spoločnosť GDF Suez a nemecká E.ON Ruhrgas. Predstavenstvo žiadalo valné zhromaždenie, kde už má reálnu hlasovaciu väčšinu štát ako 51-percentný akcionár SPP, o schválenie dvoch návrhov na zvýšenie cien plynu pre domácnosti o 18, respektíve 25 %.
„Zástupcovia štátu boli proti predloženým cenovým návrhom,“ povedal pre agentúru SITA po skončení valného zhromaždenia hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič. „Spoločnosť sa k rokovaniam akcionárov nevyjadruje,“ reagoval pre SITA aj hovorca SPP Peter Bednár.
Slovenský plynárenský priemysel by mal predložiť regulačnému úradu nové cenové návrhy na budúci rok do konca októbra. Keďže, ako povedal pre SITA Jurikovič, sa už predstavenstvo a valné zhromaždenie plynární nestihne stretnúť, začne o nových cenách plynu pre domácnosti rozhodovať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR z vlastného podnetu.
Ďalší postup plynári nechceli konkretizovať. „SPP momentálne nepredložil regulátorovi žiadny cenový návrh, preto sa k tejto téme teraz nebudeme vyjadrovať. Každé vyjadrenie k otázke ohľadom cenovému návrhu by bolo predčasné,“ konštatoval Bednár.
Česi by sa vzdali zvyšovania cien plynu
Česká spoločnosť Energetický a průmyslový Holding (EPH) sľúbila premiérovi Robertovi Ficovi, že ak sa stane minoritným akcionárom Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), vzdá sa v budúcom roku akéhokoľvek zvyšovania cien plynu pre maloodberateľov.
Dokonca mu v liste napísali, “že sa vzdávajú prípadných nárokov, ktoré by mohli voči Slovensku uplatňovať z titulu cenovej regulácie na príslušných arbitrážnych konaniach“.
Po sľube potenciálneho nového vlastníka minoritného podielu plynární tak premiér odblokoval rokovanie o návrhu zmeny akcionárskej štruktúre v SPP. Fico odmietol rokovať o predaji SPP, pokiaľ zahraniční akcionári, spoločnosti GDF Suez a E.ON Ruhrgas, nestiahnu svoje návrhy na zvýšenie cien plynu pre domácnosti na budúci rok.
Tento rok sa ceny zvyšovali dvakrát
V tomto roku sa menili ceny plynu pre domácnosti dvakrát. Na začiatku tohto roka regulačný úrad zvýšil maximálne priemerné ceny plynu o 5,53 %. Následne koncom februára tohto roka rozhodol regulačný úrad z vlastného podnetu o znížení maximálnych cien plynu pre domácnosti, a to o 5,24 %.
Regulátor sa rozhodol znížiť ceny plynu pre podpísanie dodatku zmluvy k dlhodobej zmluve medzi SPP a Gazpromom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu. Plynári chceli zvýšiť ceny plynu aj v lete, a to v priemere zhruba o 17 %. Regulačný úrad im však nový cenový návrh neschválil.