VÁLASZTÁSOK: 18 év után távozik a HZDS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Predseda Ľudovej strany-HZDS Vladimír Mečiar Foto: SITA/Michal Burza

POZSONY június 13. (WEBNOVINY) – A Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – Néppárt 1991. március 5-én alakult meg, miután Vladimír Mečiar és társai távoztak a Nyilvánosság az Erőszak Ellen mozgalomból. Ezt megelőzően a VPN-en belül Demokratikus Szlovákiáért elnevezéssel platformot hoztak létre, élén Vladimír Mečiarral. Megközelítőleg egy hónappal később a Szlovák Nemzeti Tanács megvonta a bizalmat Vladimír Mečiartól, aminek következtében a Nyilvánosság az Erőszak Ellen (VPN) teljesen feloszlott és létrejött a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (HZDS), amelyet 1991. május 3-án jegyeztek be. A mozgalom alakuló kongresszusát 1991. június 22-én tartották meg. Elnökévé Vladimír Mečiart választották, aki máig megmaradt tisztségében. 2000 márciusában a mozgalom néppárti típusú standard politikai párttá alakult át. Neve azóta Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – Néppárt (ĽS-HZDS).

A HZDS 1992 és 1994, majd 1994 és 1998 között kormánypárt volt, s elnöke, Vladimír Mečiar volt a kormányfő. Ezt az időszakot elemzők a pártelvű tömeges privatizáció időszakának jelölték meg, melynek folyamán rendszeresen támadták az államfőt, megszegték a polgári és az emberi jogokat, amiért az Európai Uniótól és az Egyesült Államoktól folyamatosan érkeztek a diplomáciai intők, vagyis a demarsok. A másik oldalon ez az időszak a polgári társadalom mozgósításának volt az időszaka. Az 1998 szeptemberében megtartott parlamenti választásokon a HZDS a szavazatok 27 százalékával győzött ugyan, de kormányalakításhoz ez nem volt elég, így a mozgalom ellenzékben maradt. A helyzet 2002 szeptemberében is megismétlődött, amikor az ĽS-HZDS 19,5 százalékot ért el a választásokon. Az ĽS-HZDS olyan párt, melynek a politológusok nehezen tudnák megállapítani az eszmei irányvételét. Programja szerint három alap-pillérre támaszkodik – keresztény, nemzeti és polgári, valamint szociálisra. A HZDS-t fokozatosan számos kiváló tagja hagyta el, akik elégedetlenek voltak a párt Vladimír Mečiar vezette irányvételével. Távozott a mozgalomból Milan Kňažko, Pavol Hamžík, Ivan Gašparovič, Vojtech Tkáč, Tibor Mikuš, Milan Urbáni, Zdenka Kramplová és mások.

A 2006-os választásokon az ĽS-HZDS a szavazatok 8,79 százalékát szerezte meg és 15 képviselője volt. A SMER-SD-vel és az SNS-el közösen kormánykoalícióra lépett, melyben az igazságügyi és a mezőgazdasági tárca irányításának lehetőségét kapta meg. Az idei, június 12-i választásokon a párt nem érte el a parlamenti küszöböt, így 18 év után először a parlamenten kívül marad.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičMilan KňažkoMilan UrbániTibor MikušVladimír MečiarZdenka Kramplová