TRNAVA 22. októbra (WebNoviny.sk) – Pamätnú tabuľu bývalým príslušníkom Pomocných technických práporov (PTP) z Trnavy a okolia odhalili dnes na františkánskom Kostole sv. Jakuba v Trnave. Má byť spomienkou na mužov, ktorí boli v rokoch 1950 – 1954 povolaní do vojenských táborov nútených prác. Podľa Milána Mesároša, ktorý bol jedným z nich, to boli väčšinou sedliacki chlapci z dedín, ale aj kňazi, bohoslovci a ďalší. Pamätnú tabuľu v Trnave inicioval archivár, historik a univerzitný profesor Jozef Šimončič, ktorý tiež nútene pôsobil v PTP.
Na odhalení pamätnej tabule sa zúčastnil aj Jozef Čapuška z Drahoviec, ktorý narukoval 1. septembra 1952 a v Pomocných technických práporoch bol až do ich zrušenia koncom roku 1954. Nasledovalo ďalších 65 mesiacov v jáchymovských baniach a po návrate domov ďalšie šikanovanie od vtedajšej politickej moci. Predseda správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák pri príležitosti odhalenia pamätnej tabule upozornil na aktuálne dianie, keď niektorí ľudia beztrestne stavajú pamätníky predstaviteľom komunistického režimu a pred súd sa majú dostať tí, čo s tým nesúhlasia. Narážal na udalosti v Krajnej Bystrej, kde nedávno odhalili bustu známeho predstaviteľa komunistického režimu Vasiľa Biľaka.
V PTP muži namiesto základnej vojenskej služby vykonávali nútené práce s krompáčom a lopatou v baniach, na vojenských stavbách, na stavbe letísk, bytoviek, kasární, pri klčovaní lesov a podobne. Mnohým z nich službu v PTP predlžovali a nútili ich podpísať, že budú pracovať v bani v ďalších rokoch ako civilní zamestnanci. Viacerí už mali založené rodiny, ktoré ostali bez živiteľa, dokonca do PTP boli povolaní aj starší muži. Bohoslovci v PTP pokračovali v tajnom štúdiu teológie a počas dovolenky sa viacerým podarilo prijať tajnú kňazskú vysviacku.
Program v Trnave začal svätou omšou za príslušníkov PTP v Kostole sv. Jakuba, ktorú celebroval biskupský vikár Róbert Kiss a spolu s ním aj kňaz a bývalý príslušník PTP Ján Malženický a kňaz a bývalý politický väzeň Cyril Brázda.