V Tokiu namerali vyššiu radiáciu, obyvatelia sú vystrašení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fukušima
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA/TOKIO 15. marca (WEBNOVINY) – V jadrovej elektrárni Fukušima vypukol nový požiar na reaktore číslo 4. Potvrdil to hovorca elektrárne Hajimi Motujuku, uvádza agentúra AP. Požiar mal podľa televźie BBC vzniknúť po ďalšom výbuchu.

Okamžite sme informovali úrady a hasičov,“ povedal pre média Hajimi Motujuku a dodal: „Momentálne sa snažíme oheň uhasiť.“ Japonská agentúra Kjódó uviedla, že v reaktoru je vriaca voda a v budove vysoký stupeň rádioaktivity. Podľa BBC začínajú vznikať obavy zo zahrievania jadrového paliva aj v reaktoroch číslo 5 a 6.

Japonsko je prvá krajina v dejinách ľudstva, ktorá musí zvládať následky zemetrasení, tsunami a úniku radiácie v priebehu niekoľkých dní.

OBRAZOM: Slováci si uctili obete katastrofy

Slováci si uctili obete katastrofy v Japonsku
Sviečky pri Japonskej ambasáde v Bratislave ako vyjadrenie sústrasti s obeťami zemetrasenia v Japonsku. Bratislava, 15. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Slováci si uctili obete katastrofy v Japonsku
Sviečky pri Japonskej ambasáde v Bratislave ako vyjadrenie sústrasti s obeťami zemetrasenia v Japonsku. Bratislava, 15. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Slováci si uctili obete katastrofy v Japonsku
Sviečky pri Japonskej ambasáde v Bratislave ako vyjadrenie sústrasti s obeťami zemetrasenia v Japonsku. Bratislava, 15. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Slováci si uctili obete katastrofy v Japonsku
Sviečky pri Japonskej ambasáde v Bratislave ako vyjadrenie sústrasti s obeťami zemetrasenia v Japonsku. Bratislava, 15. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Slováci si uctili obete katastrofy v Japonsku
Spoločné uctenie si obetí ničivého zemetrasenia v Japonsku pred Japonskou ambasádou v Bratislave. Bratislava, 15. marec 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Utorkové udalosti v Japonsku:

*Nový požiar na reaktore č. 4 vo Fukušime

*Japonsko požiadalo EÚ o pomoc

*Panika v Tokiu

*Bezletová zóna nad Fukušimou

*Oficiálny počet mŕtvych a nezvestných prekročil hranicu 10 000

*Diaľnice na severe Japonska sú zatvorené

*Ďalšie zemetrasenie na východe krajiny

*Praha evakuuje Českú filharmóniu z Japonska

*Ukrajina vyšle do Japonska odborníkov na jadrovú bezpečnosť

*Radiácia po výbuchoch bola 400-krát vyššia od normálu

*Nebezpečenstvo zaznamenali aj v 250 kilometrov od elektrárne

*V utorok otriasli Japonskom ďalšie dva výbuchy z jadrovej elektrárne Fukušima

Po štyroch výbuchoch a následnom požiari v jadrovej elektrárni Fukušima I spôsobených zemetrasením s magnitúdou 9,0 sa zvýšila hladina radiácie aj v hlavnom meste Japonska Tokio. Úrady však hodnoty nepovažujú za zdraviu škodlivé. „V Tokiu sme v utorok namerali vyššiu hladinu radiácie, ako je normál, nepovažujeme ju však za takú vysokú, aby škodila zdraviu,“ uviedol Sairi Koga, predstaviteľ mestského zastupiteľstva. Elektráreň Fukušima I sa nachádza 250 km severovýchodne od Tokia. Tlačová agentúra Džidži uviedla, že úroveň radiácie je 20-krát vyššia, akú namerali v pondelok. V elektrárni zasahuje momentálne 50 pracovníkov, ktorí sa napriek rádioaktivite snažia situáciu dostať do normálu.

Krajina požiadala EÚ o pomoc, v Tokiu vládne panika

Japonsko štyri dni po katastrofálnom zemetrasení požiadalo Európsku úniu o humanitárnu pomoc. Ide najmä o prikrývky, pitnú vodu a potraviny. Uviedol to podľa agentúry DPA predseda EK José Manuel Barosso. Čína zatiaľ začala masovou evakuáciou svojich občanov. Informovala o tom agentúra AP. Tsunami zničené mesto Sendaj už opustilo päť autobusov s Číňanmi. Podľa čínskych úradoch sa v zničených oblastiach nachádza takmer 22-tisíc občanov Číny. Rakúske veľvyslanectvo v Tokiu v utorok informovalo o presťahovaní sa z hlavného mesta do Osaky.

Situácia v hlavnom meste Japonska je veľmi napätá. Mestom sa šíri panika a strach z rádioaktivity. Väčšina obchodov je vypredaných, ľudia sa snažia presunúť na bezpečné miesta krajiny, alebo odcestovať do zahraničia. Niektoré letecké spoločnosti zrušili cesty do Tokia (Air China, KLM, Lufthansa), alebo budú počas letu merať radiáciu (Austrian Airlines). Panika nastala po dvoch utorkových výbuchoch v jadrovej elektrárni Fukušima.

Francúzsky úrad pre jadrovú bezpečnosť (ASN) prirovnal situáciu vo Fukušime k výbuchu v americkej elektrárni Three Mile Island z roku 1979. ASN uviedla, že riziko po výbuchu v japonskej jadrovej elektrárni je na stupni 5. Ázijskej krajine doteraz ponúklo pomoc 102 štátov vrátane Slovenska. Japonská vláda zatiaľ prijala 15 z týchto ponúk. Približne 1,4 milióna domácností je bez pitnej vody. Evakuovaných bolo zatiaľ 450-tisíc ľudí. Úrady posielajú do postihnutých oblastí 230 000 jódových tabliet v rámci prevencie proti rádioaktivite.

OBRAZOM: Japonsko sa spamätáva z katastrofy (AKTUALIZOVANÉ)

Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP

Hrozba je veľmi vysoká

Japonské ministerstvo dopravy v utorok vyhlásilo bezletovú zónu nad jadrovou elektrárňou Fukušima a v 30-kilometrovom okruhu okolo nej. Hovorca Hiroaki Kacuma uviedol, že k tomuto kroku pristúpili z obavy pred šírením rádioaktívnych častíc v atmosfére, ktoré by mohli ďalej rozdúchavať lietadlá. Bezletová zóna sa nevzťahuje na helikoptéry slúžiace na ochladzovanie reaktorov pomocou vody.

Hrozba z poškodenej japonskej jadrovej elektrárne je mimoriadne vysoká. V utorok to vyhlásil francúzsky minister zahraničia Alain Juppé, pričom vyjadril presvedčenie, že Japonsko si s touto situáciou poradí. Mimoriadne silné zemetrasenie a obrovská vlna tsunami spôsobili zlyhanie chladiaceho systému štyroch zo šiestich reaktorov elektrárne Fukušima I. Po viacerých výbuchoch došlo z reaktora číslo štyri k priamemu úniku radiácie do atmosféry. „Situácia je mimoriadne vážna. Riziko je obrovské,“ vyhlásil Juppé potom, ako japonský minister zahraničia Takeaki Macumoto informoval o situácii svojich partnerov zo skupiny krajín G8.

„V reaktore štyri bol požiar a je tam radiácia, ktorá môže ohroziť zdravie ľudí,“ povedal Macumoto. Zároveň poďakoval medzinárodnému spoločenstvu za pomoc a podporu, ktorej sa Japonsku po zemetrasení dostáva. O najnovšom úniku radiácie vo svojom televíznom prejave informoval premiér Naoto Kan, ktorý vyzval ľudí žijúcich v okruhu 30 kilometrov od elektrárne, aby v záujme ochrany vlastného zdravia nevychádzali z budov. Tajomník Kanovho kabinetu medzitým potvrdil, že radiácia dosiahla úroveň, ktorá môže ohroziť ľudské zdravie. Z ohrozenej zóny už stihli evakuovať vyše 200-tisíc ľudí. Nepatrne zvýšenú úroveň radiácie zaznamenali aj v Tokiu vzdialenom od elektrárne približne 250 kilometrov.

Zatiaľ 10-tisíc obetí

Oficiálny počet mŕtvych a nezvestných po mohutnom zemetrasení a následných ničivých vlnách tsunami v Japonsku prekročil 10 000. Ako v utorok informovala polícia, zemetrasenie, ktoré zdevastovalo východné pobrežie japonského ostrova Honšú, si vyžiadalo 3373 mŕtvych. Nezvestných je 6746 osôb a zranenia utrpelo 1897 ľudí.

Tokio pocítilo ďalšie zemetrasenie

Na východe Japonska zaznamenali ďalšie zemetrasenie. Išlo o jedno z najsilnejších dodatočných otrasov po piatkovom katastrofickom zemetrasení. Epicentrum zaznamenali v prefektúre Šizuoka približne 120 kilometrov od hlavného mesta. Utorkové otrasy mali silu 6.0 a pocítilo ho aj Tokio, kde vibrovali budovy. Informovala o tom agentúra AFP. Dve vojenské lietadlá odletia v utorok večer z Prahy, aby evakuovali Českú filharmóniu. Oznámila to hovorkyňa Generálneho štábu Armády Českej republiky Jana Růžičková. Hudobníci sú od 6. marca na turné po Japonsku, avšak po piatkovej katastrofe museli svoje koncerty prerušiť. Lietadlá s Českou filharmóniou by mali pristáť na pražskom letisku v stredu večer. O evakuáciu požiadal český minister kultúry.

Utorkové zemetrasenie v Japonsku

https://www.youtube.com/watch?v=2cLdUpzzf4U

EÚ chce testovať svoje elektrárne

Európski odborníci na jadrovú energetiku sa v utorok dohodli na uskutočnení záťažových testov v európskych atómových elektrárňach. Informoval o tom komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger s tým, že skúšky sa budú konať na základe dobrovoľnosti. „Vo svetle udalostí v Japonsku chceme zhodnotiť riziká a bezpečnosť,“ vyhlásil po mimoriadnom stretnutí ministrov energetiky členských krajín únie, jadrových expertov ako aj predstaviteľov priemyslu, ktoré zorganizovala Európska komisia.

Cieľom záťažových testov je zistiť, či je 153 reaktorov v EÚ schopných odolať zemetraseniam alebo teroristickým útokom. Ako ďalej povedal Oettinger, testy vykonajú v priebehu tohto roka poverení experti. Na základe získaných výsledkov následne zhodnotia bezpečnostnú úroveň zúčastnených atómových elektrární. Podľa pravidiel EÚ však nie sú takéto testy povinné. EÚ dúfa, že na testoch sa okrem členských krajín zúčastnia aj Švajčiarsko, Turecko a Rusko, ktoré nie sú členmi únie.

Rádioaktivita môže kontaminovať vodu a zem

Obyvatelia Tokia v obave, že sa zvýšená radiácia môže šíriť ich smerom, nakupujú v utorok rúška, vodu, potraviny a základné lieky. Obchodné domy predávajú pohotovostné záchranné balíčky, ktoré ľudia kupujú pre prípad, že by museli zostať zavretí v domoch dlhší čas. Ľudia sa tlačia na železničných staniciach a snažia sa opustiť hlavné mesto smerom na juh krajiny. Tokijčania pozorne sledujú informácie o zhoršujúcej sa situácii v okolí jadrovej elektrárne po štyroch výbuchoch a následnom požiari.

Rádioaktivita, ktorá sa dostala do ovzdušia po výbuchu v jadrovej elektrárne vo Fukušima, môže kontaminovať vodné zdroje a polia. To by malo za následok ohrozenie zdravia obyvateľov aj nenarodených detí. Americký úrad pre letectvo (FAA) v utorok oznámil, že je pripravený zmeniť letecké trasy do Japonska, ak by si to vyžiadala situácia. Medzitým ukrajinský premiér Oleksander Dikusarov  informoval o vyslaní jadrových expertov do Japonska. Ide o pracovníkov, ktorí majú skúsenosti s výbuchom elektrárne v Černobyle v roku 1986. Mali by pomôcť stabilizovať situáciu vo Fukušime a predísť novým výbuchom. Do prehriateho reaktoru číslo 4 vo Fukušime začnú za dva až tri dni pumpovať vodu. Informoval o tom prevádzkovateľ spoločnosti TEPCO bez ďalších podrobností.

Snímku Život po živote stiahli pre zábery cunami z kín

Predstavitelia spoločnosti Warner Bros. sa rozhodli z japonských kín stiahnuť snímku Život po živote (2010) režiséra Clinta Eastwooda. Dôvodom je skutočnosť, že film obsahuje zábery cunami, ktorá v roku 2004 zasiahla pobrežie južnej a juhovýchodnej Ázie a spolu so zemetrasením zabila viac než 230-tisíc ľudí.
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP

Podľa slov Satoruho Otaniho z Warner Bros. nie je v súčasnosti vhodné premietať zábery cunami, keďže rovnaká katastrofa minulý týždeň postihla aj Japonsko. Tam zatiaľ počet obetí dosiahol číslo 2400, úrady však predpokladajú, že konečný počet mŕtvych dosiahne minimálne 10-tisíc.

Film Život po živote mal v približne 180 japonských kinách premiéru koncom februára, pričom ho mali premietať do konca marca. Spoločnosť Warner Bros. sa okrem toho rozhodla odložiť premiéru snímky Rituál (2011) s Anthonym Hopkinsom v hlavnej úlohe, ktorú mali uviesť do japonských kín nasledujúci víkend. Nový termín premiéry zatiaľ nie je známy. Informáciu zverejnila webová stránka bbc.co.uk.

Po výbuchoch v elektrárni namerali vysokú radiáciu

Situáciu v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima I, ktorú zasiahlo piatkové zemetrasenie a vlny tusnami, v utorok skomplikovali ďalšie výbuchy a požiar sprevádzané nebezpečným zvýšením úrovne radiácie v jej okolí. O najnovšom úniku radiácie vo svojom televíznom prejave informoval premiér Naoto Kan, ktorý vyzval ľudí žijúcich v okruhu 30 kilometrov od elektrárne, aby v záujme ochrany vlastného zdravia nevychádzali z budov. Tajomník Kanovho kabinetu medzitým potvrdil, že radiácia dosiahla úroveň, ktorá môže ohroziť ľudské zdravie. Z ohrozenej zóny už stihli evakuovať vyše 200-tisíc ľudí. Nepatrne zvýšenú úroveň radiácie zaznamenali aj v Tokiu vzdialenom od elektrárne približne 250 kilometrov.

Mimoriadne silné zemetrasenie a obrovská vlna tsunami spôsobili zlyhanie chladiaceho systému štyroch zo šiestich reaktorov elektrárne Fukušima I, ktorá sa nachádza na východnom pobreží ostrova Honšu. Komplexom v utorok otriasli ďalšie dva výbuchy, pričom sa podobne ako v predošlých prípadoch predpokladá, že explodoval nahromadený plyn. V jednom z objektov navyše vypukol požiar, ktorý sa však neskôr podarilo uhasiť. Ako uviredla vo svojom vyhlásení Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), japonské úrady ju informovali o požiai v úložisku vyhoreného paliva pri reaktore číslo štyri, kde došlo k priamemu úniku radiácie do atmosféry.

Japonci vnímajú jadrovú hrozbu mimoriadne citlivo, keďže ich krajina je jedinou na svete, ktorá sa stala terčom jadrového útoku. Obyvatelia si pritom sťažujú na nedostatok potvrdených informácií, čo ďalej zvyšuje ich stres v období, keď médiá prinášajú správy o tisícoch obetí a zábery zničených miest. Polícia v utorok informovala o zvýšení oficiálneho počtu obetí zemetrasenia a tsunami na 2414, predstavitelia však naďalej predpokladajú, že pri katastrofe zahynulo najmenej 10-tisíc ľudí.

.

Po štyroch dňoch od tsunami našli 70-ročnú ženu

Japonskí záchranári našli 70-ročnú ženu, ktorá aj štyri dni po ničivom zemetrasení a následných vlnách tsunami zostala nažive. Hovorkyňa požiarneho zboru v Osake Juko Kotani uviedla, že ženu našli vnútri jej domu, ktorý odniesla voda, keď tsunami zasiahli severovýchodnú prefektúru Iwate. Ako uviedla Kotani, dôchodkyňa bola pri vedomí, ale bola podchladená, preto ju previezli do nemocnice. Objavenie živých ľudí v troskách domov po vyčíňaní živlov je ojedinelé vzhľadom na rozsah škôd a na fakt, že od zemetrasenia a tsunami už ubehli štyri dni.

Japonsko v piatok zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 9,0 (americkí experti zvýšili magnitúdu z pôvodných 8,9 na 9,0). Po otrasoch, ktoré zasiahli oblasť 382 kilometrov severovýchodne od Tokia o 14.46 miestneho času (6.46 SEČ), nasledovali ničivé vlny tsunami a stovky následných otrasov, z ktorých niektoré presiahli magnitúdu 7,0.

V jadrovej elektrárni vybuchol už tretí reaktor

Japonskou jadrovou elektrárňou Fukušima otriasol v utorok ráno ďalší mohutný výbuch. Informoval o tom japonský úrad pre jadrovú bezpečnosť. Po tom, čo v sobotu otriasol výbuch reaktorom číslo 1 a v pondelok reaktorom číslo 3 sa teraz výbuch odohral pri reaktore číslo 2. Pri výbuchu mohlo podľa úradu dojsť k poškodeniu tlakovej nádrže jedného z reaktorov. Palivové tyče v reaktore číslo dva boli viac než tri hodiny bez chladenia. Po explózii úrad nameral v okolí zvýšenú úroveň radiácie a spoločnosť z budovy evakuovala časť pracovníkov.

Horelo aj v reaktore číslo 4

Jadrová elektráreň Fukušima mala problémy aj v reaktore číslo 4, ktorý bol v plameňoch. Podľa slov japonského úradu jadrovej bezpečnosti sa požiar v elektrárni podarilo uhasiť.

Vláda varuje pred rozsiahlym únikom rádioaktivity

Japonská vláda v utorok vyzvala obyvateľov v okolí poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima, aby nevychádzali z budov po tom, ako v dôsledku viacerých incidentov došlo k rozsiahlemu úniku rádioaktivity. Premiér Naoto Kan vo svojom televíznom príhovore oznámil, že rádioaktívny materiál z troch reaktorov sa rozšíril do iných častí regiónu, ktorý bojuje s následkami ničivého zemetrasenia a obrovských vĺn tsunami. Úroveň radiácie sa podľa neho „zdá byť veľmi vysoká“, pričom je stále „veľmi vysoké riziko“, že nastanú ďalšie úniky. Obyvateľom v okruhu 30 kilometrov od elektrárne premiér odkázal, aby nevychádzali von a vyhli sa tak chorobe z ožiarenia. S evakuáciou ľudí, ktorí žili, alebo sa zdržiavali v 20-kilometrovom obvode okolo elektrárne, začali už cez víkend. Podľa japonského úradu jadrovej bezpečnosti v tejto zóne zostalo minimum ľudí.

„Teraz hovoríme o úrovniach, ktoré môžu poškodiť ľudské zdravie,“ povedal Edano s tým, že ide o hodnoty namerané blízko miesta úniku a vo väčšej vzdialenosti by situácia nemusela byť až tak dramatická. Nepatrne zvýšenú úroveň radiácie zaznamenali aj priamo v Tokiu vzdialenom od elektrárne 250 kilometrov, podľa predstaviteľov mesta však zistený stav nemá vplyv na ľudské zdravie.

Tretí výbuch

V krajine je najväčšia kríza od 2. svetovej vojny

Japonská vláda čelí obrovskej kritike obyvateľov aj zahraničných médií a štátnikov, že v súvislosti s haváriou v elektrárni nekonala a neinformovala rýchlejšie. Japonský premiér Naoto Kan vyhlásil, že krajina čelí v týchto dňoch najväčšej kríze od 2. svetovej vojny.

Fukušima
Foto: SITA, AP

Ministerstvo zahraničných vecí varuje občanov pred cestovaním do Japonska

Ministerstvo zahraničných vecí SR neodporúča cestovať do severovýchodnej oblasti Japonska a tokijskej aglomerácie. Píše sa to na www.mzv.sk. Výstrahu vydali v súvislosti so zemetrasením, následnými otrasmi pôdy a škodami spôsobenými prílivovou vlnou cunami. „Upozorňujeme slovenských občanov, ktorí sa nachádzajú v postihnutej oblasti severovýchodného Japonska, aby dôsledne rešpektovali opatrenia japonských úradov a zároveň aby na základe vyhodnotenia lokálnych odporúčaní zvážili svoj pobyt v oblasti zasiahnutej katastrofou,“ píše diplomacia. Slovenskí občania môžu v prípade potreby kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu (2-11-33, Motoazabu, Minato-ku, 106-0046 Tokyo, Japonsko) na čísle +81-3-3451 2200 alebo na pohotovostnom čísle +81-909 847 2000 , prípadne +81-909 976 2000. Rovnako je možné kontaktovať aj stredisko pre pomoc a služby občanom +421 2 5978 5978.

.

Japonsko
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alain JuppéGünther OettingerNaoto Kan