Jadrovou elektrárňou v Japonsku otriasol druhý výbuch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko
Foto: SITA/AP

TOKIO 14. marca (WEBNOVINY) – Tokijská elektrárenská spoločnosť (TEPCO), ktorá prevádzkuje jadrovú elektráreň Fukušima, v pondelok nevylúčila, že v jednom z tamojších reaktorov môže dôjsť k roztaveniu palivových tyčí.

Tlačová agentúra Džidži o tom informovala v súvislosti so zlyhaním chladiaceho systému v elektrárni na východnom pobreží Honšu, ktorú v piatok zasiahlo silné zemetrasenie a následná vlna tsunami.

Podľa TEPCO v dôsledku zlyhania poklesla hladina chladiacej vody v reaktore a štvormetrové palivové tyče sú z veľkej časti obnažené. Pracovníci sa ich teraz snažia ochladzovať morskou vodou, aby zabránili možnej katastrofe.

Elektrárňou Fukušima v pondelok otriasol v poradí už druhý silný výbuch, ktorý rovnako ako v predošlom prípade spôsobil nahromadený plyn v priestore okolo reaktora. Najnovší výbuch poškodil budovu reaktora číslo tri, ochranný plášť zabraňujúci rozsiahlemu úniku žiarenia do vonkajšieho prostredia však nebol porušený. Explózia tiež po sebe zanechala 11 zranených. Hovorca japonskej vlády, ktorého v pondelok citovala tlačová agentúra Kjódó ubezpečil, že katastrofický výbuch momentálne nehrozí.

V článku sa ďalej dočítate:

*Dvaja z 12 Slovákov sú na Slovensku

*Slovensko pomáha

*Výbuch vo Fukušime preskúma Brusel

*Letecké spoločnosti kontrolujú rádioaktivitu lietadiel

*Výbuch cítili 40 kilometrov od elektrárne

*Únik radiácie po ďalšom výbuchu je v norme

*V Mijagi objavili 2-tisíc tiel

*Tokio uvoľňuje miliardu litrov ropy z rezerv

*V krajine je najväčšia kríza od 2. svetovej vojny

*Bank of Japan pumpuje peniaze do ekonomiky

*Zemetrasenie ovplyvní krajinu iba dočasne, tvrdí Moody’s

Dvaja Slováci sú už doma

V širšej oblasti postihnutej zemetrasením a cunami v Japonsku malo byť dvanásť Slovákov. Rezort diplomacie kontaktoval desiatich z nich, o posledných dvoch sa dozvedeli, že sú na Slovensku. „Najskôr sa nám podarilo skontaktovať s desiatimi z nich a všetci sú v poriadku. Podľa posledných a najaktuálnejších informácií sa nám podarilo zistiť, že aj zvyšní dvaja slovenskí občania sú v poriadku a momentálne sa nachádzajú už na Slovensku,“ informoval agentúru SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Ľuboš Schwarzbacher. Dnes zasadal na ministerstve krízový štáb, rezort situáciu v Japonsku pravidelne monitoruje a vyhodnocuje.

Slovensko pomáha

Slovensko poskytne 250-tisíc eur na humanitárnu pomoc pre Japonsko, ktoré postihli silné zemetrasenia a cunami. Premiérka Iveta Radičová dnes informovala členov Výboru NR SR pre európske záležitosti o výsledkoch mimoriadneho rokovania Európskej rady v Bruseli. Krajiny EÚ sa dohodli na koordinácii tejto pomoci. „Chceme zosúladiť celý postup humanitárnej pomoci s ostatnými krajinami, aby neprichádzalo k duplicitám alebo aby naopak niečo chýbajúce nepotrebovali viac ako čokoľvek iné,“ vyhlásila Radičová s tým, že forma ani rozsah pomoci zatiaľ nie je dohodnutý. Zopakovala, že Slovensko je pripravené do štyroch hodín vyslať do Japonska 25 záchranárov, ponúknuť vieme aj potravinovú pomoc, vodu, deky, prístrešia a podobne. „Čakáme len na odpoveď z Japonska, aby definovali spôsob, v akých intervaloch a čo by najviac potrebovali,“ dodala predsedníčka vlády.

OBRAZOM: Japonsko sa spamätáva z katastrofy

Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP

Brusel má obavy

Jadroví experti z členských štátov Európskej únie (EÚ) sa tento týždeň stretnú v Bruseli, aby diskutovali o havárii v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima. Únia sa chce ubezpečiť, že udalosť nebude mať dopad aj na jej obyvateľov. Odborníci budú tiež diskutovať o tom, ako sa dá podobným katastrofám v budúcnosti zabrániť, informoval v pondelok spravodajský portál EUobserver.com

Francúzsky úrad pre jadrovú bezpečnosť (ASN) prirovnal situáciu vo Fukušime k výbuchu na americkom ostrove Three Mile Island z roku 1979. ASN uviedla, že riziko po výbuchu v japonskej jadrovej elektrárni je na stupni 5. Ázijskej krajine doteraz ponúklo pomoc 91 štátov vrátane Slovenska. Japonská vláda zatiaľ prijala 15 z týchto ponúk. Približne 1,4 milióna domácností je bez pitnej vody. Evakuovaných bolo zatiaľ 450-tisíc ľudí. Japonská vláda dodáva do postihnutých oblastí 230 000 jódových tabliet v rámci prevencie proti rádioaktivite.

Výbuch cítili 40 kilometrov od elektrárne, svet v napätí

O sile pondelňajšieho výbuchu svedčí aj to, že podľa reportéra agentúry AP bol cítiť aj vo vzdialenosti 40 kilometrov od elektrárne. Vláda už cez víkend evakuovala zhruba 200 000 ľudí, ktorí žili alebo sa zdržiavali v 20-kilometrovom obvode okolo elektrárne.
V japonskej elektrárni vybuchol ďalší reaktor
Foto: AP Photo/Tokyo Electric Power Co.

Podľa japonského úradu jadrovej bezpečnosti v tejto zóne zostalo v pondelok 746 ľudí, pričom ide najmä o chorých a starých ľudí a zamestnancov troch nemocníc. Možnosť pondelňajšieho výbuchu japonská vláda vopred avizovala, pričom tvrdila, že aj ak nastane, nebude to predstavovať ohrozenie pre verejnosť. Odborníci sa však obávajú horšieho scenára – roztavenia samotných reaktorov – a varujú pred tragédiou podobnou Černobyľu. Švajčiarsko v pondelok oznámilo, že z obavy pred podobnou katastrofou ako v Japonsku zrušilo plán obnovenia svojich zastaraných jadrových elektrární a zdôraznilo, že „absolútnou prioritou je bezpečnosť“.

Švajčiarske orgány sa „rozhodli zastaviť už začaté procedúry smerujúce k obnoveniu jadrových elektrární, kým sa opätovne dôkladne nepreveria bezpečnostné normy, ktoré budú v prípade potreby prijaté,“ uviedol Federálny úrad pre energetiku v oficiálnom stanovisku. Federálny inšpektorát pre jadrovú bezpečnosť dostal nariadenie „analyzovať presnú príčinu katastrofy v Japonsku a vypracovať návrhy na možné nové prísnejšie normy.“ Ruský prezident v pondelok oznámil, že globálna jadrová katastrofa nehrozí. Dmitrij Medvedev odmietol úvahy o zopakovaní sa Černobylskej katastrofy v Japonsku. Ázijská krajina, ktorú zničili piatkové zemetrasenia a tsunami, bude rezonovať aj medzi hlavnými témami stretnutia lídrov G8 v Paríži.

Rakúska letecká spoločnosť Austrian Airlines oznámila, že na letoch z Tokia do Viedne bude na palube v najbližšiu dobu vždy jeden odborník na meranie rádioaktivity. Jeho úlohou bude varovať pilot v prípade zvýšeného rádioaktívneho nebezpečenstva. Kontrolu lietadiel na prítomnosť rádioaktivity zaviedla aj nemecká letecká spoločnosť Lufthansa.

Experti OSN vylučujú katastrofu podobnú Černobyľu

Japonská nukleárna elektráreň Fukušima, ktorej zlyhali po mohutnom zemetrasení a následných tsunami chladiace zariadenia, nespôsobí jadrovú katastrofu, akú vyvolala havária ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyle. Nukleárni experti OSN sú tiež presvedčení, že riziko ohrozenia zdravia je nízke a že kontaminácia nezasiahne okolité krajiny, keďže vietor radiáciu odveje smerom nad Tichý oceán. „V súčasnosti neevidujeme vážne riziko ohrozenia zdravia verejnosti,“ vyhlásil Malcolm Crick, tajomník Vedeckého výboru OSN pre dopad jadrovej radiácie. „Nebude to žiaden Černobyľ,“ zdôraznil a dodal, že k havárii v Černobyle došlo za plnej prevádzky elektrárne. Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že možnosť ohrozenia zdravia obyvateľstva je zatiaľ nízka.

V Mijagi objavili 2-tisíc tiel

V japonskej prefektúre Mijagi, ktorú zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie, aké krajina kedy zaznamenala, objavili záchranári ďalších dvetisíc tiel, informovala v pondelok verejnoprávna vysielacia spoločnosť NHK, pričom sa odvolávala na úradné zdroje. Okolo tisíc tiel našli na plážach polostrova Odžika, uviedol podľa NHK nemenovaný predstaviteľ polície. Ďalších tisíc tiel objavili v meste Minamisanriku, ktoré okrem zemetrasenia v piatok zasiahli ničivé vlny tsunami, povedal podľa NHK predstaviteľ úradov prefektúry. Japonská polícia ešte v pondelok uviedla, že potvrdených obetí nešťastia je spolu 1 647. Šéf polície v Mijagi však v nedeľu vyhlásil, že v iba jeho prefektúre počet obetí určite presiahne hranicu 10 tisíc.

OBRAZOM: Prvé fotky po katastrofe

Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP
Zemetrasenie v Japonsku
Foto: SITA/AP

Únik radiácie po ďalšom výbuchu je v norme

Úroveň radiácie v okolí japonskej elektrárne Fukušima, ktorou v pondelok otriasol ďalší výbuch, zatiaľ neprekračuje povolené hodnoty. Informovala o tom Tokijská elektrárenská spoločnosť (TEPCO), ktorá je prevádzkovateľom elektrárne na východnom pobreží ostrova Honšu. Namerané množstvo žiarenia pri treťom bloku, kde došlo k explózii, podľa nej o 11:44 miestneho času (3:44 SEČ) dosahovalo 20 mikrosievertov za hodinu, čo je podstatne menej ako zákonom stanovená hranica 500 mikrosievertov za hodinu, ktorej prekročenie musí prevádzkovateľ nahlásiť úradom. Spoločnosť vo svojom tlačovom vyhlásení uvádza, že výbuch pravdepodobne spôsobil nahromadený vodík, ochranný plášť okolo reaktora však zrejme nie je porušený.

Výbuch reaktora číslo 3 vo Fukušime

Výbuch reaktora číslo 1 vo Fukušime

Tokio uvoľňuje miliardu litrov ropy z rezerv

Japonsko v reakcii na následky zemetrasenia uvoľní 1,26 mld. litrov ropy z podnikových rezerv, ktoré by mali byť dostatočné na pokrytie spotreby počas troch dní. Informoval o tom v pondelok japonský minister obchodu Banri Kaieda. Krajina má štátne rezervy ropy, ktoré pokrývajú spotrebu na 113 dní.
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP

Okrem toho sú súkromné podniky povinné mať celkové rezervy na pokrytie spotreby krajiny počas 70 dní. V závere decembra boli zásoby čierneho zlata súkromného sektora na úrovni 85-dňovej spotreby.

Vyžadujeme, aby súkromný sektor udržiaval rezervy ropy na úrovni 70-dňovej spotreby. Ale skrátime toto obdobie na 67 dní. To znamená, že uvoľňujeme 1,26 mld. litrov,“ povedal Kaieda. Japonský sektor energetiky má ťažkosti pri uspokojovaní dopytu po tom, ako piatkové silné zemetrasenie a následná vlna tsunami poškodili jadrové elektrárne. Na severe krajiny zostali bez elektriny takmer 2 mil. obyvateľov.

V krajine je najväčšia kríza od 2. svetovej vojny

Japonská vláda čelí obrovskej kritike obyvateľov aj zahraničných médií a štátnikov, že v súvislosti s haváriou v elektrárni nekonala a neinformovala rýchlejšie. Japonský premiér Naoto Kan sa v nedeľu v snahe ukázať obyvateľstvu, že nič až tak strašné sa nedeje, sám vypravil vo vrtuľníku na inšpekciu oblasti. V neskoršom prejave vyhlásil, že krajina čelí v týchto dňoch najväčšej kríze od 2. svetovej vojny. Austrálsky minister zahraničných vecí Kevin Rudd vyhlásil, že síce nechce zbytočne vyvolávať poplach v spoločnosti, ale situácia dospela do bodu, keď sú potrebné z japonskej strany detailné informácie. „My, ako aj celé medzinárodné spoločenstvo, potrebujeme presné informácie o aktuálnom stave reaktorov,“ nabádal Rudd Tokio. Informácie o možnom roztavení palivových tyčí poskytlo Tokio až niekoľko hodín po tomto Ruddovom vyhlásení.

Ako prvý ich s niekoľkohodinovým predstihom spomenul v rozhovore pre CNN japonský veľvyslanec v Spojených štátoch Ičiro Fudžisaki, jeho vyjadrenia však len prispeli k informačnému chaosu. „V súčasnosti nevidíme dôkazy niečoho takého,“ reagoval najprv na novinársku otázku. Neskôr však ako prvý pripustil problémy: „Došlo tam k čiastočnému roztaveniu palivovej tyče, k roztaveniu palivovej tyče. K čiastočnému roztaveniu. Ale nič také ako celý reaktor roztavený,“ povedal veľvyslanec, čím len zvýšil neistotu a dohady o tom, že informácie o situácii v elektrárni nevychádzajú na verejnosť tak, ako by mali.

Japonsko zasiahlo v piatok silné zemetrasenie a tsunami

Bank of Japan pumpuje peniaze do ekonomiky

Japonská centrálna banka zdvojnásobila objem financií v rámci svojho programu nákupu aktív na sumu 10 bil. jenov (JPY) a poskytla rekordný objem financií bankám, aby podporila dôveru voči ekonomike krajiny, ktorú postihlo silné zemetrasenie, tsunami a jadrová havária. Bank of Japan (BoJ) v pondelok zároveň uviedla, že ide o preventívne kroky po tom, ako trhy stratili pôdu pod nohami po piatkovej prírodnej katastrofe. Centrálna banka však konštatovala, že naďalej predpokladá, že v treťom najväčšom svetovom hospodárstve sa obnoví mierne zotavovanie, hoci priznala pravdepodobnosť poklesu produkcie.

„Terajšie zemetrasenie spôsobilo škody v rozsiahlej oblasti. Produkcia pravdepodobne bude určité obdobie klesať. Máme obavy aj z toho, že sa zhorší dôvera podnikov a domácností,“ uviedla BoJ vo vyhlásení zverejnenom po tom, ako schválila rozšírenie programu nákupov aktív. Tento program BoJ začala realizovať vlani v októbri s cieľom podporiť zotavovanie po globálnej ekonomickej kríze. Vtedy na nákup aktív vyčlenila 5 bil. JPY.
Japonsko sa spamätáva z katastrofy
Foto: SITA/AP

Bank of Japan v pondelok zároveň jednomyseľne rozhodla o ponechaní svojej základnej úrokovej sadzby v pásme 0 až 0,1 %. Guvernér BoJ Masaaki Širakawa signalizoval, že centrálna banka je pripravená na budúci mesiac ešte viac uvoľniť menovú politiku, keď povedal, že bude „náležite“ konať na aprílových zasadaniach, kedy bude mať k dispozícii viac údajov na zhodnotenie vplyvu zemetrasenia na ekonomiku.

Ešte pred rozhodnutím o úrokových sadzbách Bank of Japan oznámila, že do bankového systému napumpuje rekordných 15 bil. JPY, aby investorov ubezpečila, že trhy budú riadne fungovať. Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s uviedla, že hoci nepredpokladá bezprostredný vplyv na rating japonskej vlády, zemetrasenie ešte viac zaťažilo napäté verejné financie. Agentúra Moody’s konštatovala, že neočakáva nijaké problémy v japonskom platobnom systéme.

GE ponúka pomoc Tokiu po jadrových haváriách

Šéf spoločnosti General Electric (GE) Co ponúkol Japonsku podporu pri odstraňovaní následkov jadrových havárii. „Ponúkame všetky formy technickej pomoci nášmu zákazníkovi, energetickej spoločnosti TEPCO, a vláde Japonska,“ povedal v pondelok šéf General Electric Jeff Immelt po tom, ako zemetrasenie v Japonsku spôsobilo havárie jadrových reaktorov. „Našou hlavnou prioritou je podporiť vládu a ľud Japonska,“ uviedol generálny riaditeľ GE a dodal, že jeho firma daruje na záchranné práce 5 mil. USD a poskytne technickú podporu podnikom Hitachi Ltd., Toshiba a Tokyo Electric Power a japonskej vláde.

Podnik GE vybudoval prvý jadrový reaktor v elektrárni Fukušima, ktorú prevádzkuje spoločnosť Tokyo Electric Power Co, a spolu s firmou Toshiba Corp vybudoval druhý reaktor. K haváriám v elektrárni Fukušima došlo v sobotu a pondelok. Nehody v Japonsku spochybňujú budúci rast globálnej jadrovej energetiky. Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle v pondelok vyhlásil, že nemôže byť garantovaná budúca prevádzka všetkých jadrových elektrární. Šéf GE však na otázku, či havárie v Japonsku môžu byť bodom obratu v odvetví jadrovej energetiky, odpovedal: „Jadrová energetika má už 50-ročnú históriu, na ktorú sa ľudia môžu pozrieť a urobiť si vlastný úsudok.“ Dodal, že od zemetrasenia a tsunami, ktoré nehody spôsobili, ubehol ešte len krátky čas a ešte len treba preskúmať, čo sa stalo.

Zemetrasenie ovplyvní krajinu iba dočasne, tvrdí Moody’s

Vplyv zemetrasenia na japonské verejné financie bude „dočasný“ a jeho dopad na rating krajiny bude pravdepodobne obmedzený. Uviedla to v nedeľu agentúra Moody’s s tým, že pre udržanie úverového ratingu Japonska bude kľúčová schopnosť vlády znižovať rozpočtový deficit a oživiť hospodárstvo. „Rozsah poškodenia japonskej infraštruktúry zatiaľ nepoznáme, ale náklady na rekonštrukciu budú pre vládu predstavovať dočasné výdavky,“ uviedol Tom Byrne, hlavný analytik agentúry Moody’s pre Japonsko. „Vláda veľkej a bohatej krajiny by mala zvládnuť prírodné katastrofy,“ dodal analytik. Agentúra Moody’s minulý mesiac zhoršila výhľad Japonska zo stabilného na negatívny. Zníženie ratingu podľa agentúry hrozí, pokiaľ vláda nedokáže účinne zasiahnuť proti vysokému deficitu verejných financií. „Naše obavy o rating Japonska naďalej súvisia najmä so schopnosťou vlády uskutočniť v strednodobom horizonte potrebné opatrenia na znižovanie deficitu a oživenie rastu,“ zdôraznil Tom Byrne z agentúry Moody’s.

https://www.youtube.com/watch?v=UsOg2gfakaA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij MedvedevGuido WesterwelleKevin RuddNaoto Kan