POPRAD 3. februára (WEBNOVINY) – Majstrovský prebor v lyžovaní sjazdovom vo Vysokých Tatrách sa dožil desiateho ročníka. Nadšenci a milovníci histórie pripravili na dnes na zjazdovke Buková hora v Tatranskej Lomnici ďalší ročník týchto netradičných lyžiarskych pretekov.
Sú to lyžiarske preteky, kde nerozhoduje rýchlosť, ale krása výstroja a ladnosť pohybov po svahu. Na štart pretekov sa dnes postavilo viac ako 30 milovníkov lyžovania, pričom každý musel mať povinne len klasické drevené lyže. „Ľudia majú radi zábavu a keď je aspoň trochu zmysluplná, tak je to krajšie,“ uviedla organizátorka lyžiarskeho preboru Alena Váradyová zo Spolku ctiteľov športu lyžiarskeho. Každoročne sa rozrastá „rodina“ milovníkov dobového lyžovania. Organizátori sú radi, že sa medzi nimi objavujú aj malé deti.
Väčšina z účastníkov dnešného preboru sa venuje lyžovaniu aktívne, prípadne majú blízko k lyžiarskemu športu. „Toto je spomienka na časy minulé, keď sa s lyžovaním v Tatrách začínalo a zároveň je to stretnutie ľudí, ktorí popri mnohých pracovných povinnostiach majú šancu vypnúť, stretnúť sa a zabaviť,“ dodal Váradyová. Podujatie, ktoré si na dnes pripravila skupinka nadšencov lyžovania a histórie, prilákalo aj návštevníkov lyžiarskeho strediska Tatranská Lomnica.
Pre silný vietor dnes dopoludnia v stredisku nepremávali vleky. Podľa organizátorky preboru, súťažiacim to vôbec neprekáža, keďže vleky ešte pred 100 rokmi neexistovali. Účastníci dnešného preboru si mohli vyskúšať, ako sa kedysi lyžovalo, nielen z kopca, ale aj do kopca, keď si každý musel vyniesť svoje lyže na chrbte.
Jedným z účastníkov dnešného preboru je aj Vladimír Hubač, nadšenec histórie a lyžovania, ktorý od minulého roku stavia v Tatranskej Lomnici múzeum lyžovania. „Budem sa snažiť to múzeum otvoriť do konca júna. Bola tuhá zima, takže sme nestavali, ak sa to nepodarí do konca júna, tak najneskôr na jeseň,“ uviedol Vladimír Hubač. V novom a vôbec prvom múzeu lyžovania vo Vysokých Tatrách by mali návštevníci vidieť kompletnú históriu a vývoj lyží, viazaní a lyžiarskej obuvi a lyžiarskeho športu.
Samostatná expozícia bude venovaná histórii lyžovania vo Vysokých Tatrách. Chýbať by v nej nemali osobnosti ako Mikuláš Szontág či Michal Guhr. Práve osoba Michala Guhra je podľa Hubača v súčasnosti nedocenená. „Bol to človek, ktorý sa zúčastnil na prvých zimných olympiádach ako lyžiarsky funkcionár z Československa. Za vlastné peniaze vybudoval skokanské mostíky v Tatranskej Polianke,“ uviedol Hubač. Hoci pôjde o múzeum lyžovania, priestor tu dostanú aj sánkari a bobisti, ktorí majú vo Vysokých Tatrách tiež svoje tradície a históriu.