WASHINGTON 19. septembra (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad trvá na tom, že jeho krajina nie je v „občianskej vojne“, ale bojuje proti desaťtisícom zahraničných militantov napojených na teroristickú sieť al-Kájda.
Povedal to utorkovom rozhovore pre americkú spravodajskú stanicu Fox News, ktorý odvysielali v stredu.
Amerického prezidenta Baracka Obamu zároveň vyzval, aby „načúval svojmu ľudu“ a zachoval si „zdravý rozum“.
„To, čo tu máme, nie je občianska vojna. Je to vojna. Je to nový druh vojny,“ povedal v angličtine. Do boja proti jeho režimu sa podľa neho zapojili zahraniční teroristi z viac ako 80 krajín.
„Vieme, že tu máme desaťtisíce džihádistov,“ vyhlásil. Začiatok povstania mali podľa neho na svedomí „povstalci“, od konca roku 2012 však majú údajne navrch „extrémisti“, ktorí tvoria „80 až 90 percent“ povstalcov.
Sýrsky prezident prisľúbil dodržanie dohody
Sýrsky prezident zároveň prisľúbil, že jeho vláda „v plnom rozsahu“ splní dohodu, na základe ktorej sa musí zbaviť všetkých zásob svojich chemických zbraní. Nebude to však jednoduché najmä z „technického hľadiska“. „Myslím, že je to veľmi technicky komplikované a vyžaduje si to veľké množstvo peňazí. Niektorí odhadujú, že by to stálo asi miliardu,“ vyhlásil. Al-Asad preto nepriamo vyzval Spojené štáty, aby celú operáciu „zaplatili, ak chcú“.
Al-Asad ďalej zopakoval, že sarínový útok z 21. augusta, pri ktorom zahynuli stovky civilistov, nespáchala armáda pod jeho vedením a obvinil z neho povstalecké skupiny. Podľa neho existujú „jasné a presvedčivé dôkazy“ o tom, že je „nerealistické“, aby ho zorganizovala armáda pod jeho vedením. Sarín pritom nazval „kuchynským plynom“. „Viete prečo sa mu hovorí kuchynský plyn? Lebo si ho každý môže vyrobiť aj vo svojom vlastnom dome,“ uviedol.
Spojené štáty obviňujú z útoku, pri ktorom údajne zahynulo viac ako 1400 ľudí vrátane niekoľkých stoviek detí, režim sýrskeho prezident. Washington presadzuje odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu rokovaní o riešení situácie s Ruskom. Moskva má podozrenie, že útok spáchali povstalci.
Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) oznámila, že sa v piatok stretne s cieľom prediskutovať rusko-americký plán na zničenie sýrskych chemických zbraní. Výkonná rada organizácie so sídlom v Haagu sa bude zaoberať plánom dohodnutým cez víkend v Ženeve s cieľom odvrátiť americký vojenský zásah proti Sýrii. Radu tvoria veľvyslanci rôznych krajín s diplomatickým zastúpením v Haagu. Tí sa stretnú, aby zvážili „elimináciu sýrskych chemických zbraní“, uviedol vo štvrtok generálny riaditeľ organizácie Ahmet Uzumcu.
Putin pochybuje o tom, či Sýria splní dohodu o zničení chemických zbraní
Ruský prezident Vladimir Putin si nie je na 100-percent istý, že režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada splní svoj sľub a na základe americko-ruskej dohody zničí všetky svoje chemické zbrane.
Myslí si však, že sýrska vláda sa tomuto plánu podrobí.
„Neviem na sto percent, ale vývoj za posledné dni mi dáva presvedčenie, že je to možné,“ povedal Putin vo štvrtok počas návštevy Novgorodského regiónu. Dodal, že Damask už pracuje na konkrétnych krokoch dohody na likvidáciu svojich chemických zbraní pod medzinárodným dohľadom.
Putin tiež vyhlásil, že Moskva má závažné dôvody na presvedčenie, že chemický útok pri Damasku z 21. augusta bol provokáciou. „Je jasné, že chemické zbrane boli použité, no nie je jasné, kto to urobil,“ doplnil Putin.
Námestník ruského ministerstva zahraničia Sergej Rjabkov v stredu vyhlásil, že sýrska vláda poskytla Rusku dôkazy, že útok majú na svedomí povstalci, a nie sily režimu. Tieto dôkazy chce Rusko poskytnúť Bezpečnostnej rade OSN, ktorej členovia rokujú o novej rezolúcii o Sýrii.