V Španielsku začal platiť prísny protifajčiarsky zákon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fajčenie
Foto: SITA/AP

MADRID 1. januára (WEBNOVINY) – Od nedele 2. januára v Španielsku platí nový zákon, ktorý zakazuje fajčenie v baroch, reštauráciách a na mnohých ďalších verejných miestach, informovali v piatok španielske médiá. Zákaz bude platiť tiež v okolí nemocníc, na pozemkoch škôl, na detských ihriskách ako aj v televíznom vysielaní. Španielsko sa tak zaradilo medzi krajiny s najprísnejšími protifajčiarskymi zákonmi.

Zákon presadila socialistická vláda premiéra Josého Luisa Zapatera a viedla oň veľmi dlhý boj. Nakoniec sa jej ho podarilo koncom decembra presadiť. Za zákon hlasovalo 189 poslancov, 154 bolo proti. Protifajčiarsky zákon z roku 2006 zakazoval fajčenie na pracoviskách a majitelia barov si mohli vybrať, či bude ich podnik fajčiarsky, alebo nefajčiarsky. Nová legislatíva sa stretla s odporom majiteľov reštauračných zariadení. Mnohí sa teraz obávajú, že nový zákon ich pripraví o zisky. Opačného názoru je lekárska obec, podľa ktorej schválená legislatíva zníži počet fajčiarov. Lekári tvrdia, že v Španielsku denne zomrie 160 ľudí na choroby súvisiace s fajčením.

Prehľad prijatých protifajčiarskych opatrení:

Belgicko: Protifajčiarske opatrenia, ktoré v súčasnosti platia pre hotely a reštaurácie, by v období od roku 2012 do roku 2014 mali byť rozšírené o kaviarne.

Dánsko: V auguste 2007 krajina zakázala fajčenie v baroch, kaviarňach a reštauráciách s rozlohou väčšou ako 100 štvorcových metrov.

Fínsko: Je prvým štátom na svete, ktorý sa sériou zákonov prijatých v októbri 2010 zaviazal spraviť do roku 2040 z celej krajinu nefajčiarsku zónu.

Francúzsko: V krajine od roku 2008 platí nový protifajčiarsky zákon týkajúci sa kaviarní, reštaurácií a barov. Fajčiari sa premiestnili od stolov v zariadeniach k tým, ktoré stoja na ulici pred nimi.

Nemecko: Fajčenie v baroch a reštauráciách tu zakázali v júli 2008, ale existujú určité výnimky, podľa ktorých v baroch určitej veľkosti možno fajčiť, ak sú na to vybudované oddelené miestnosti.

Grécko: V európskych štatistikách súvisiacich s fajčením a jeho následkami na obyvateľstvo krajina stojí na alarmujúcich priečkach. Jeho postupne zavádzané protifajčiarske opatrenia sú však často ignorované.

Holandsko: V júli 2008 zakázali fajčenie v hoteloch, reštauráciách a stravovacích zariadeniach. Vláda však nedávno oznámila, že plánuje z tohto zákazu vyňať bary menšie ako 70 štvorcových metrov, kde okrem majiteľa nepracujú žiadni iní zamestnanci.

Chorvátsko: Po šesťmesačnom odklade pre malé kaviarne a reštaurácie krajina v apríli 2010 prijala jedny z najprísnejších protifajčiarskych opatrení na Balkáne.

Írsko: Zakázaním tabaku v pohostinstvách v marci 2004 krajina spustila domino efekt zavádzania nefajčiarskych barov a kaviarní po celej Európe.

Macedónsko: Jeho protifajčiarsky zákon, ktorý okrem iného zakazuje aj fajčenie pred zariadeniami, kde sa predáva jedlo a pitie, je považovaný za jeden z najprísnejších v Európe.

Nórsko: V júni 2004 Nórsko zakázalo fajčenie v baroch a reštauráciách.

Poľsko: V novembri 2010 krajina zakázala fajčenie v reštauráciách, baroch a ďalších verejných miestach. V týchto priestoroch, ako aj na pracovisku, teraz možno fajčiť iba v tom prípade, ak sa tam nachádzajú oddelené miestnosti vybavené vetraním.

Slovensko: V septembri 2009 krajina zakázala fajčenie v reštauráciách, nemocniciach, školách, internátoch a na autobusových zastávkach. Fajčiť sa stále môže v pohostinstvách a kaviarňach.

Srbsko: Menšie bary a kaviarne sa môžu rozhodnúť, či sa stanú nefajčiarskymi, kým väčšie bary, kaviarne a reštaurácie musia pre nefajčiarov nechať viac ako polovicu svojich priestorov, pričom musia dbať na dobrú ventiláciu.

Španielsko: Od januára 2011 v krajine platí zákon, ktorý zakazuje fajčenie v baroch, reštauráciách, ako aj v okolí nemocníc, na pozemkoch škôl, na detských ihriskách či v televíznom vysielaní. Španielsko patrí medzi krajiny s najprísnejšími protifajčiarskymi zákonmi

Taliansko: Od januára 2005 si Taliani svoje espresso vychutnávajú bez zapálenia cigarety, a to nie len v kaviarňach, ale aj v reštauráciách a iných verejných miestach.

Turecko: Krajina sa k „nefajčiarskym krajinám“ pridala v júli 2009, keď vláda zaviedla zákaz fajčenia v baroch, kaviarňach a reštauráciách.

Veľká Británia: Fajčenie je od roku 2007 zakázané na verejných miestach vrátane barov a reštaurácií; v Anglicku, Walese a Severnom Írsku aj na pracovisku. Škótsko fajčenie zakázalo v roku 2006.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať