BRATISLAVA 14. mája (WebNoviny.sk) – Mesiac po zverejnení novej posynodálnej apoštolskej exhortácie pápeža Františka s názvom Amoris laetitia – Radosť lásky vychádza tento dokument venovaný rodine a manželstvu v slovenčine.
Pápež napísal exhortáciu v priebehu štyroch mesiacov po skončení biskupskej synody o rodine a venuje sa v nej stavu súčasnej rodiny a manželského života, pričom poukazuje na krásu vzájomného manželského spolužitia i jeho hodnoty, no nevyhýba sa ani ťažkostiam, ktoré sa týkajú súčasnej rodiny.
Rodinné krízy tu boli vždy
Upozorňuje pritom, že rodinné krízy tu vždy boli, veď samotná „Biblia je plná rodín, generácií, príbehov o láske aj o rodinných krízach hneď od prvej strany“. Zdôrazňuje, aké dôležité je preto rodine „pomôcť odhaliť, že prekonaná kríza nevedie k menej intenzívnemu vzťahu, ale k vylepšeniu, usadeniu a dozretiu vína jednoty“.
Mimoriadnu pozornosť upriamuje pápež František na odlúčených či rozvedených manželov, pri ktorých je nutné individuálne posudzovanie od prípadu k prípadu, ako na to upozornila aj synoda o rodine: „Osobitné rozlišovanie je nenahraditeľné pre pastoračné sprevádzanie odlúčených, rozvedených, opustených. Treba predovšetkým prijať a prejaviť pochopenie pre utrpenie ľudí, ktorí nespravodlivo podstúpili odlúčenie, rozvod, zostali opustení – alebo pre týranie zo strany manželského partnera boli nútení prerušiť spolužitie,“ opakuje pápež František v exhortácii slová synodálnych otcov.
Vatikán chce skoncovať so zastaranou rečou
Text dokumentu svedčí o tom, že pápež sa nevzdáva komplexného a milosrdného prístupu k riešeniu rodinných problémov. Zároveň naznačuje, že Vatikán chce skoncovať s dlhodobou tradíciou publikovať cirkevné dokumenty, ktorých reč je zastaraná, ťažkopádna a komplikovaná, pretože text exhortácie je preniknutý hlbokým humanizmom a podľa doterajších hodnotení svedčí o tom, že pápež v nej „hovorí s ľuďmi, a nie o ľuďoch
Exhortáciu Amoris laetitia predstavili novinárom 8. apríla. Zaiste nie je náhoda, že dokument uviedol okrem generálneho sekretára Synody biskupov kardinála Lorenza Baldisseriho a talianskych manželov De Simone Mianovcov aj viedenský arcibiskup kardinál Christoph Schönborn, ktorý vyrastal ako syn rozvedených rodičov. Zdôraznil, že niečo sa musí zmeniť na tom, akou rečou cirkev hovorí o súkromnom živote ľudí, lebo „spôsob, akým sme predstavovali svoju vieru, ako sme sa správali k iným, tiež prispel ku kríze rodín“.
Nemecký vatikanista Bernd Hagenkord poukazuje na mimoriadne ľudský štýl textu. Pápež František neprišiel s teologickou analýzou problému, ale vychádza z praxe. Nemecký teológ Wolfgang Beinert zdôrazňuje, že už aj v názve exhortácie sa uvádza jednoduché slovo amore, a nie slovo caritas zahrňujúce kresťanské čnosti. V niektorých kapitolách pápež vystupuje ako manželský poradca. S istotou však možno potvrdiť, že rozpoznal znamenia čias a chce, aby sme na ne našli milosrdnú odpoveď. Exhortácia Amoris laetitia pozostáva z deviatich kapitol a uzatvára ju modlitba k Svätej rodine.
Agentúru SITA informoval riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík.