V rómskych osadách sa budú musieť nasadiť špeciálne postupy. Pred stredajším rokovaním vlády to konštatoval predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Vysvetlil, že cieľom tých postupov je zabezpečiť základnú hygienu a minimalizovať pravdepodobnosť šírenia nákazy, aby všetci nato nedoplatili.
Matovič zároveň avizoval, že krízový štáb od stredy posilní aj bývalý splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák, ktorý sa s ďalším človekom sústredí iba na otázku problematiky a riešenia Covid-19 v rómskych osadách.
Viac o téme: Koronavírus
„Potrebuje to iný, špeciálny prístup. Keď žiadame nosiť rúška, správať sa zodpovedne, umývať si ruky, veľmi ťažko to padne v osadách, kde sme ako štát zlyhali, lebo za tridsať rokov od revolúcie štát nebol schopný tam dotiahnuť ani prípojku pitnej vodu,“ prízvukoval premiér.
Rómovia riziko nákazy sami nezvládnu
Na problematiku Rómov v chudobných komunitách počas rizika šírenia nákazy koronavírusom v pondelok reagovalo aj takmer 40 zástupcov občianskej spoločnosti. Apelovali na vládu SR, aby upriamila pozornosť na vylúčené rómske komunity pri prevencii tohto ochorenia.
Koronavírus: Na Slovensku máme 217 prípadov, v Taliansku a Španielsku pribudli ďalšie stovky obetí (online)
Podľa nich bez hlbšej zainteresovanosti štátu riziko nákazy koronavírusom sami nezvládnu. Vo výzve podotkli, že je dôležité, aby k plánovaniu boli do krízových štábov prizvaní aj zástupcovia iniciatív, ktoré pôsobia v teréne, spájajú dobrovoľníkov a mimovládne organizácie, a tiež, aby bol do riešenia rovnocenne prizvaný aj Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorý má byť koordinujúcim orgánom týchto iniciatív.
So znením výzvy na vytvorenie krízových riešení sa stotožňuje a plne ho podporuje aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Povinné nosenia rúška všade na verejnosti
Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia. V tejto súvislosti boli v krajine zavedené viaceré obmedzenia na zamedzenie šírenia ochorenia, vrátane zatvorenia škôl do odvolania. Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť.
Štát chce získať dáta od mobilných operátorov a identifikovať Slovákov ohrozených koronavírusom
Zatvorené sú maloobchodné prevádzky a prevádzky so službami. Každú nedeľu budú zatvorené aj potraviny, drogérie, lekárne, predajne tlače či krmív pre zvieratá. Dôchodcovia budú mať na nákupy vyčlenený čas od 9:00 do 12:00. Zavádza sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti. Aktuálne je na Slovensku potvrdených 217 prípadov koronavírusu.