V podľadovcovom jazere Vostok by mohli žiť aj ryby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vostok
Ruská stanica v oblasti podľadovcového jazera Vostok Foto: earthsky.org/

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Vedci z Bowling Green State University v americkom Ohiu objavili vo vzorkách ľadu nachádzajúceho sa tesne nad hladinou antarktického podľadovcového jazera Vostok stopy po mikroorganizmoch, z ktorých mnohé žijú v tráviacom trakte vyšších živočíchov.

Ich objav preto naznačuje, že v jazere by mohli existovať aj vyššie formy života ako sú mäkkýše, kôrovce alebo dokonca ryby.

Vostok, ktorý je najväčším z viac než tristo podľadovcových jazier v Antarktíde, sa nachádza pod približne štyrmi kilometrami ľadu a má rozlohu zhruba 15 690 kilometrov štvorcových. V niektorých miestach dosahuje hĺbku viac než 800 metrov. Celkovo ide o siedme najväčšie a štvrté najhlbšie jazero na svete. Odborníci celkovo z ľadu nad hladinou jazera získali genetické údaje o 3507 rôznych druhoch mikroorganizmov, z ktorých 1623 dokázali priradiť k už známym druhom.

Približne 94 percent vzoriek tvorili baktérie, šesť percent boli eukaryotické organizmy a dve vzorky patrili k archeónom. Niektoré z objavených baktérií pritom patrili k druhom, ktoré žijú v okolí hydrotermálnych prieduchov na dne oceánov. Ak by sa takýto prieduch nachádzal aj na dne jazera Vostok, mohol by pre organizmy v ňom žijúce zabezpečovať potrebné živiny a tepelnú energiu. Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať