BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Náhradné byty pre nájomníkov z reštituovaných bytov by mohli vyrásť v bratislavskej Petržalke.
Spoločnosť pre rozvoj bývania by tam chcela postaviť nájomný dom s 204 bytmi. Uviedol to bratislavský primátor Milan Ftáčnik na členskej schôdzi občianskeho združenia Právo na bývanie.
Byty by mali vyrásť v bývalom priemyselnom parku Matador. Nový územný plán tu počíta s občianskou vybavenosťou, bývaním i množstvom zelene. „Mohlo by to byť riešenie pre časť nájomníkov z reštituovaných domov, ktorí by prijali ponuku bývať v takomto nájomnom dome,“ dodal Ftáčnik.
Spoločnosť má zatiaľ vypracovanú objemovú štúdiu, teda majú predstavu o veľkosti domu, pracovať by sa malo ďalej na počte vchodov či veľkosti bytových jednotiek.
Spoločnosť sa podľa Ftáčnika chce v januári uchádzať o štátny príspevok. Informáciou o stavbe nájomného domu sa bude preto zaoberať mestské zastupiteľstvo na decembrovom zasadnutí.
Pozornosť budovám v Starom Meste
„Ak tomu dá zastupiteľstvo zelenú, tak sa budeme my ako mesto uchádzať o finančné prostriedky, ktoré sú podľa zákona určené na výstavbu náhradných bytových domov,“ vysvetlil Ftáčnik.
Ako ďalej dodal, byty by boli potom primárne určené pre nájomníkov z reštituovaných bytov, ktorí o bytovú náhradu požiadali. „ Podľa zákona je potom možné, že si nájomníci byty odkúpia,“ dodal.
Obyvatelia z reštituovaných domov na členskej schôdzi tiež navrhovali, aby mesto zameralo svoju pozornosť na niektoré budovy v Starom Meste a prerobilo ich na bytové domy. „Mne sa táto myšlienka veľmi páči a určite sa touto cestou pustíme,“ dodal Ftáčnik.
Nájomníci z reštituovaných bytov však i naďalej žiadajú ako alternatívu k náhradnému bývaniu možnosť finančnej náhrady. Túto požiadavku nájomníkov by mohla riešiť novela, ktorú do parlamentu predložila poslankyňa NR SR Helena Mezenská.
Téma finančnej náhrady už budúci rok
Suma finančnej náhrady sa podľa predloženej novely určí ako 0,7-násobok súčinu podlahovej plochy vypratávaného bytu v metroch štvorcových a ceny za jeden meter štvorcový podlahovej plochy bytu zverejnenej za príslušný štvrťrok, v ktorom bola podaná žiadosť o finančnú náhradu.
O finančnú náhradu bude môcť požiadať nájomník z reštituovaného bytu, ktorý spĺňa podmienky na poskytnutie náhrady za vypratávaný byt podľa zákona. S poskytnutím finančnej náhrady bude musieť súhlasiť nájomca i spoločne posudzované osoby.
Podľa slov bratislavského primátora Milana Ftáčnika by sa mohla téma finančnej náhrady otvoriť v budúcom roku, keď bude mať magistrát posúdené všetky žiadosti. Ako ďalej dodal, pre mesto by finančná náhrada bola tiež jednoduchšia, pretože by nemuseli stavať nájomné byty.
Občianske združenie Právo na bývanie žiadalo zapracovať alternatívu finančnej náhrady už do októbrovej novely zákona, ktorú do parlamentu predložil poslanec NR SR Maroš Kondrót. Požiadavka sa však vtedy do novely nedostala. Podľa októbrovej novely sa predĺžila lehota podávania výpovedí do 31. decembra tohto roka.
Výpoveď môže podať aj nájomník
Výpoveď podľa nového zákona tak môže podať nielen vlastník ale i nájomník z reštituovaného bytu. O bytovú náhradu môžu následne nájomníci požiadať do konca apríla 2013. Nová legislatíva tiež zjednodušila pravidlá pri skúmaní majetkových pomerov žiadateľov o náhradné bývanie.
Bratislavský magistrát tak po novom skúma len otázky spojené s nehnuteľnosťami vhodnými na celoročné bývanie v meste, kde má žiadateľ trvalý pobyt. Podľa novely nájomca, ktorý žiadal o náhradné bývanie a magistrát mu ho pridelil, nie je povinný sa z bytu vysťahovať, kým mu mesto neposkytne náhradné bývanie.
Októbrová novela chráni aj nájomcu, ktorý mesto požiadal o bytovú náhradu, ale samosprávne konanie ešte nebolo ukončené.
Na výstavbe sa bude podieľať štát
Bratislavský magistrát eviduje približne 800 žiadostí o náhradné bývanie, mesto zatiaľ rozhodlo v 210 prípadoch. „Väčšine žiadostí bolo priznané náhradné bývanie, v niektorých boli konania prerušené, lebo prebieha súdne konanie, kde nájomníci namietajú výpoveď,“ povedal Ftáčnik.
Mesto eviduje aj prípady, kedy nájomníci žiadosť stiahli, v takých prípadoch sa konanie zastavilo. Rozhodnutie nadobudne po 30 dňoch právoplatnosť a potom je uverejnené na stránke hlavného mesta.
Za vyprataný byt v reštituovanom dome môže Bratislavčan získať náhradu, ktorá je limitovaná počtom osôb. Jednej osobe bude pridelený byt s maximálnou výmerou 45 metrov štvorcových, pre dve až tri osoby je maximálna rozloha nového bytu 60 metrov štvorcových a pri štvor- až päťčlennej rodine ide o trojizbový byt o výmere do 75 metrov štvorcových.
Samosprávy budú musieť oprávneným žiadateľom prideliť nový byt do konca roka 2016. Na výstavbe nových nájomných domov sa bude finančne podieľať štát.