BRATISLAVA 26. októbra (WebNoviny.sk) – Poslanci viac nebudú môcť v rokovacej sále Národnej rady SR používať transparenty ani vyhotovovať videá. Parlament dnes totiž schválil novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorú ešte v lete inicioval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Poslanci novelu dnes podporili 79 hlasmi.
Za novelu rokovacieho poriadku hlasovali všetci prítomní poslanci vládnych strán Smer-SD, SNS a Most-Híd. Zmeny tiež podporili viacerí nezaradení poslanci. Za novelu bola Alena Bašistová (Sieť), ktorá v hlasovaniach podporuje vládnu koalíciu. Novelu podporila aj trojica poslancov, ktorá opustila klub hnutia Sme rodina Peter Marček, Rastislav Holúbek a Martina Šimkovičová.
Hlasovania sa zdržali všetci prítomní členovia poslaneckého klubu Ľudovej strany Naše Slovensko. Proti zmenám v rokovacom poriadku hlasovali opozičné strany SaS a OĽaNO a tiež nezaradení poslanci, ktorí odišli zo Siete a Most-Híd, teda Miroslav Beblavý, Simona Petrík, Katarína Macháčková a Zsolt Simon.
Parlament musí byť príkladom pre správanie ľudí, tvrdí Danko
Opozícia tvrdí, že rokovací poriadok jej chce zalepiť ústa
Nadávky a urážky. Danko zverejnil video z parlamentu
Kotlebove hliadky vo vlakoch skončia, novelizuje sa zákon
Schválili protischránkový zákon, prešli aj návrhy opozície
Zákon podľa opozičníkov nerieši skutočné problémy a kauzy
I napriek neustálej kritike opozície, že koalícia chce takto zalepiť ústa opozičným poslancom, aby nepoukazovala na kauzy vlády, prešiel v zákone aj presne stanovený maximálny rečnícky čas poslancov. Prezident, predseda vlády a predseda NR SR však budú môcť hovoriť bez časového obmedzenia. Podľa opozície sú návrhy na zmeny rokovacieho poriadku neprimerané a zbytočné. Aj schválený pozmeňovací návrh, ktorý v pléne predložil poslanec Gábor Gál (Most-Híd), opozícia ostro skritizovala. Zákon podľa opozičníkov nerieši skutočné problémy a kauzy, ktoré trápia Slovensko.
Počas parlamentných prázdnin Danko zriadil pracovnú skupinu, ktorá pripravila zmeny rokovacieho poriadku. Potrebu nového rokovacieho poriadku si podľa neho vyžiadali situácie, ktoré za posledné mesiace vznikali počas rokovacích dní v pléne Národnej rady Slovenskej republiky. Príprave rokovacieho poriadku predchádza rozbor rokovacích poriadkov vo viac ako 20 krajinách Európskej únie. „Slušné správanie, čisté a protokolárne oblečenie by mali byť absolútny etalón správania sa v pléne parlamentu,“ povedal Danko a dodal, že „…samozrejmosťou musí byť aj dodržiavanie pravidiel, a to bez rozdielu, napríklad zákaz používania mobilného telefónu, konzumácie jedla alebo pitia v pléne parlamentu či natáčania akýchkoľvek videí„.
Ako novinku už vtedy spomínal systém presného prideľovania času na diskusiu. Medzi schválenými zmenami je zachovanie neobmedzeného rečníckeho času prezidentovi, predsedovi vlády a predsedovi parlamentu. Podpredsedovia parlamentu a členovia vlády majú mať obmedzený čas, a to na 20 minút. Ale v prípade odvolávania člena vlády bude môcť minister vystúpiť bez obmedzenia.
Opozícia sa obráti na ústavný súd
Taktiež prešla zmena, podľa ktorej budú môcť poslanci v rozprave vystúpiť dvakrát, a to prihlásením sa písomne pred začatím rozpravy ako aj ústne počas nej. Ak sa poslanec prihlási písomne, rečnícky čas je najviac 30 minút. Ak sa poslanec prihlási ústne, má nárok na 10 minút. Poslanec Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) povedal, že podľa Ústavy SR sa vláda zodpovedá parlamentu. „Rokovací poriadok však dá ministrovi neobmedzenú možnosť prihlásiť sa do diskusie, vždy po 20 minút, kým poslanec bude obmedzený len na maximálne dve vystúpenia. Novela pošliapava ústavu,“ zdôvodnil a upozornil, že opozícia sa obráti na ústavný súd.
Predsedajúcemu sa novelou udeľuje kompetencia vykázať poslanca, ktorý prekročil hranice slušnosti v pléne zo sály po tom, ako na upovedomenie neposlúchne dvakrát. Ak však odmietne sálu opustiť, predsedajúci môže schôdzu prerušiť. Podľa novelizovaného zákona platí zákaz používania transparentov či vyhotovovania videí na mobilný telefón. Opozícia predložila tiež pozmeňujúci návrh, ktorý na ústavnoprávnom výbore predložil poslanec za SaS Ondrej Dostál. Dostál žiadal, aby sa z návrhu poriadku vylúčilo obmedzenie času vystúpení poslancov, zákaz robiť zvukové a obrazové záznamy či zákaz fotografovať a nosiť do pléna transparenty. To, že koaliční poslanci svoje pozmeňovacie návrhy nepredniesli na výbore, považuje Dostál za protiprávne.
Kritizovaný návrh novely zákona o rokovacom poriadku posunulo na septembrovej schôdzi parlamentu 80 zákonodarcov do druhého čítania.