V 150-člennom parlamente pôsobí 29 nezaradených poslancov. Za necelú polovicu volebného obdobia odišli z parlamentných klubov. Je to takmer jedna pätina zo všetkých zákonodarcov.
Počet členov sa nezmenil len v jednom koaličnom klube Sme rodina. Klub Za ľudí sa rozpadol. Odchody poslancov sa dotkli aj dvoch opozičných klubov strán Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).
Dynamika v kluboch pripomína minulé volebné obdobie 2016 až 2020, kedy skončilo mimo klubov 36 poslancov. Tiež došlo k výmene premiéra, a to v roku 2018.
Roberta Fica (Smer-SD) nahradil na čele vlády Peter Pellegrini (dnes Hlas-SD) po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Koaličná dohoda sa podpisovala aj druhý raz už v prvom roku vládnutia po tom, čo otras zasiahol vtedajšiu vládnu stranu Sieť a viacerí poslanci ju opustili.
Odídenci zo Za ľudí sú aj u Sulíka
Najsilnejší vládny klub Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) začínal v tomto volebnom období s 53 poslancami. Teraz má o dvoch menej. Z klubu odišli Ján Krošlák a Martin Čepček. Krošlák bol prvý poslanec OĽaNO, ktorý verejne tvrdo kritizoval Igora Matoviča (OĽaNO) za to, ako zvláda funkciu predsedu vlády.
Rok 2021 poznačili konflikty v koalícii a ak by sa Matovič „neodlepil zo stoličky“, mohli byť aj predčasné voľby
Počtom najmenší vládny klub Za ľudí mal po voľbách 12 poslancov, ale rozpadol sa. Dvaja poslanci Miroslav Kollár a Tomáš Valášek z klubu vystúpili. Dnes je Kollár predsedom mimoparlamentnej strany Spolu a Valášek je v mimoparlamentnej strane Progresívne Slovensko.
Šestica poslancov, ktorá odišla zo Za ľudí, je súčasťou klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS). Keďže poslanecký klub musí mať podľa rokovacieho poriadku parlamentu najmenej osem členov, zvyšní štyria pôsobia ako nezaradení.
Hnutiu Sme rodina zostali 17 poslanci
Klub SaS vstupoval do parlamentu s počtom 13 poslancov. Teraz má o šesť spomínaných poslancov viac, ktorí odišli zo Za ľudí. Neboli spokojní s tým, ako stranu viedla Veronika Remišová a ako vystupovala počas vládnej marcovej krízy tento rok. Naopak, bez pohybu zostal klub Sme rodina. Po voľbách mal 17 poslancov a ten istý počet má aj teraz.
V opozícii nastali zmeny najskôr v klube Smer-SD, ktorý je v parlamente druhý najsilnejší. Pôvodne mal 38 poslancov. V máji 2020 odišiel dlhoročný poslanec a funkcionár strany Ján Podmanický. Ďalší mesiac rovnaký krok urobil Peter Pellegrini a spolu s ním ďalších desať poslancov, ktorí sú dnes v strane Hlas – sociálna demokracia.
Opozičný klub Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) disponoval 17 zákonodarcami, aktuálne ich má osem. Vlani opustili klub ĽSNS otec a syn, Štefan a Filip Kuffovci a Tomáš Taraba. Tento rok v januári odišlo z klubu ďalších päť poslancov, ktorí sú v hnutí Republika. Na konci augusta z klubu vystúpil Jozef Šimko, ktorý je primátorom Rimavskej Soboty.