- aktualizované 8. decembra, 20:00
PARÍŽ 8. decembra (WebNoviny.sk) – Francúzski protestujúci z radov „žltých viest“ zablokovali hraničný priechod s Talianskom. Policajný šéf z mesta Imperia na severozápade Talianska uviedol, že ľudia zablokovali hranicu neďaleko mesta Ventimiglia.
Talianska tlačová agentúra ANSA cituje policajného šéfa, podľa ktorého sa v sobotu popoludní vytvorila v oboch smeroch dopravná kolóna dlhá šesť kilometrov. Na miesto vyslali políciu, aby vyriešila situáciu.
Dnešné protesty sa dotkli aj Paríža, Rotterdamu, Bruselu, Amsterdamu či podľa najnovších správ aj Marseille, kde sa protestujúci dostali do konfliktu s políciou. Zatiaľ však nie je známe, či si situácia vyžiadala aj zranenia.
Polícia použila slzotvorný plyn
Polícia zakročila proti demonštrantom z radov „žltých viest“ v Paríži a Bruseli. Francúzska polícia použila slzotvorný plyn, vodné delá a štíty po tom, ako sa skupina protestujúcich snažila dostať k prezidentskému palácu. Davy sa zišli ráno na ulici Champs-Élysées a pokračoval smerom k Elyzejskému palácu, v čom ich však zastavili početné policajné jednotky.
Skupina niekoľko stoviek ľudí sa rozhodla obísť policajné zátarasy cez vedľajšiu ulicu, no muži zákona proti nim použili slzotvorný plyn. Dav sa takisto vytvoril aj na Place de la Bastille. Úrady v dôsledku mimoriadnych bezpečnostných opatrení zadržali 343 ľudí. V meste sa podľa odhadov nachádza približne osemtisíc demonštrantov, ktorí podpálili aj stromy a hádžu svetlice.
Novinárom vzali masky a ochranné okuliare
Hovorca národnej polície potvrdil, že po celej krajine sú na železničných staniciach rozmiestnení strážnici, ktorých úlohou je overiť všetkých cestujúcich a zadržať akékoľvek predmety, ktoré by mohli spôsobiť škody ľuďom alebo na majetku.
Trom novinárom z agentúry AP, ktorí majú vládou vydané novinárske preukazy, polícia zobrala plynové masky a ochranné okuliare. Tie im pomáhajú pri monitorovaní situácie.
Vláda prezidenta Emmanuela Macrona v súvislosti so sobotnými demonštráciami proti jeho reformám nasadila po celej krajine 89-tisíc členov bezpečnostných zložiek. V Paríži pritom dohliada na situáciu osemtisíc policajtov. Zatvorené sú stovky obchodov, Eiffelova veža či múzeum Louvre.
Belgičania žiadajú rezignáciu premiéra
Aj belgická polícia zakročila proti demonštrantom, ktorí žiadajú rezignáciu premiéra Charlesa Michelas a snažili sa prelomiť barikádu pri budove Európskeho parlamentu. Niekoľko stoviek ľudí tam hádzalo rôzne predmety, na čo polícia reagovala slzotvorným plynom.
Protesty, ktoré sa začali v niekoľkých častiach mesta, ovplyvnili aj cestnú a železničnú dopravu. Na železničných staniciach prehľadali desiatky osôb. Polícia upozornila, aby sa ľudia zasiahnutým oblastiam vyhli.
Približne 400 demonštrantov sa snažilo dostať pred vládne kancelárie a parlament. Pred úradom premiéra hádzali do polície rôzne predmety, pričom muži zákona použili slzotvorný plyn a vodné delá. Hovorkyňa polície Ilse Van de Keere dodala, že zatkli približne sto ľudí, väčšina z nich mala pri sebe nebezpečné predmety.
Nemôžu si dovoliť ani vlastné bývanie
Protestom proti vláde sa nevyhlo ani holandské mesto Rotterdam, kde stovky ľudí v jasne viditeľných vestách pokojne pochodovali cez most Erasmusbrug, spievali a okoloidúcim ľuďom rozdávali kvety. K demonštrácii sa pridali aj 76-ročná Beb Lambermont a jej 67-ročná sestra Ieneke Lambermont.
„Naše deti ťažko pracujú a za všetko musia platiť dane. Už si tu ani nemôžete dovoliť vlastné bývanie. V Holandsku je to zlé. Prosperita, v ktorej sme vyrastali, je preč. Vláda tu nie je pre ľudí, bráni si len vlastné záujmy,“ uviedli seniorky.
Približne sto demonštrantov sa zišlo aj pred budovou parlamentu v Haagu. V Amsterdame zatkli najmenej dvoch protestujúcich.