V Ostrovanoch zrejme došlo k diskriminácii, tvrdí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AKTUALIZOVANÉ o 17: 09

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ľudovít Galbavý má podozrenie, že v rómskej osade Ostrovany na východnom Slovensku, kde približne pred tromi týždňami postavili betónový múr, ktorý údajne oddeľuje osadu od zvyšku obce, došlo k diskriminácii. „Je podozrenie, že došlo k porušeniu zákona o rovnakom zaobchádzaní,“ povedal splnomocnenec po dnešnom zasadnutí parlamentného výboru pre ľudské práva, ktorý ho pozval, aby informoval o aktuálnych problémoch jeho pôsobnosti.

O betónovom múre, ktorý dala postaviť miestna samospráva, informoval denník Sme. Samospráva tvrdila, že takto chce chrániť obyvateľov, ktorí sa stávali terčom krádeží. „Starosta uviedol, že tam dochádzalo ku krádežiam zeleniny a ovocia,“ upozornil dnes Galbavý. Múr meria viac ako dva metre do výšky, jeho dĺžka je 110 metrov. Výstavba podľa denníka Sme stála 13-tisíc eur, odsúhlasili ju obecní poslanci.

Galbavý poslancov informoval, že o odborné stanovisko k tomuto problému požiadal Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Podnet chce dať aj slovenskému verejnému ochrancovi práv Pavlovi Kandráčovi, čo mu dnes odporučili poslanci. Argumentoval, že vo veľkej miere problém nafúkli najmä médiá. Komentovať to nechce. „To je na nich, ako to oni prezentujú,“ dodal. Nie je podľa neho napríklad pravdou, že múr oddeľuje osadu od zvyšku obce.

Ostrovany majú viac ako 1 700 obyvateľov. Z nich je približne 1 200 Rómov. Dvaja mladíci z rómskej osady v Ostrovanoch v lete v susedných Šarišských Michaľanoch zranili staršieho muža, ktorý sa im vraj snažil zabrániť v krádeži televízora. Reagovalo na to vtedy extrémistické združenie Slovenská pospolitosť, keď v Michaľanoch zorganizovalo prvé zo svojich protirómskych zhromaždení.

Čaplovič nesúhlasí s krokom samosprávy postaviť múr v rómskej osade

Vicepremiér Dušan Čaplovič nesúhlasí s krokom samosprávy v rómskej osade Ostrovany na východnom Slovensku, kde približne pred tromi týždňami postavili betónový múr, ktorý údajne oddeľuje osadu od zvyšku obce. „Akékoľvek stavanie múrov a oplotení nebude riešením situácií, ktoré majú dlhodobý charakter na území samospráv,“ povedal Čaplovič počas parlamentnej Hodiny otázok.

O betónovom múre, ktorý dala postaviť miestna samospráva, informoval denník Sme. Samospráva tvrdila, že takto chce chrániť obyvateľov, ktorí sa stávali terčom krádeží. Múr je vysoký viac ako dva metre, jeho dĺžka je 110 metrov. Výstavba podľa denníka stála 13-tisíc eur, odsúhlasili ju obecní poslanci.

Čaplovič pripomenul, že prípad už rieši vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ľudovít Galbavý, ktorý bol v osade pred dvoma dňami. Potvrdil Galbavého slová, že odborné stanovisko k prípadu vypracuje Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, ktoré do osady vyšle dvoch regionálnych zástupcov. Na základe ich stanoviska sa prijmú ďalšie kroky. Dodal, že riešenie podobných problémov vyžaduje vždy úzku spoluprácu medzi občanmi, štátom a samosprávou.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Čaplovič