BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Základný a aplikovaný výskum v novom vedeckom parku pre biomedicínu bude zameraný na spoločensky najvážnejšie ochorenia, akými sú nádorové ochorenia, poruchy srdcovocievneho systému, cukrovka, obezita alebo autoimunitné poruchy.
Informovala o tom Slovenská akadémia vied s tým, že výskum v parku sa bude okrem iného zameriavať aj na využitie pokročilých terapií napríklad pomocou kmeňových buniek, či na vývoj najmodernejších diagnostických postupov. Univerzitný vedecký park pre biomedicínu slávnostne otvorili tento týždeň v areáli Slovenskej akadémie vied na Dúbravskej ceste v Bratislave.
Univerzitný vedecký park má tiež zlepšiť koordináciu medzi riešiteľskými kolektívmi a vytvárať excelentné motivačné prostredie pre mladých vedcov. „Tento BioMedPark – ako mu hovoríme v akademickej komunite – je unikátny. Má rozlohu vyše 18-tisíc metrov štvorcových, je to priestor pre vyše 500 zamestnancov z viacerých vedeckých ústavov a univerzitných partnerov. BioMedPark má široký výskumný záber, centrum má na Slovensku opodstatnenie a verím, že bude prinášať prospech nielen pre vedu a bude prínosom aj pre svetovú vedu, a predovšetkým bude mať významný prínos pre spoločnosť a zdravie obyvateľstva Slovenska,“ povedal predseda SAV Pavol Šajgalík.
V Univerzitnom vedeckom parku pre biomedicínu majú svoje pracoviská vedci z viacerých ústavov Slovenskej akadémie vied – Virologický ústav SAV, Ústav experimentálnej endokrinológie SAV, Ústav experimentálnej onkológie SAV, Ústav molekulárnej fyziológie a genetiky SAV, Ústav normálnej a patologickej fyziológie SAV, Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV, Ústav merania SAV, ale tiež výskumné tímy z Univerzity Komenského a Ekonomickej univerzity.
Rozpočet projektu bol 39,5 milióna eur, z toho vyše 33,6 milióna bolo z európskych štrukturálnych fondov v programe Výskum a veda. Ostatok čerpali z prostriedkov štátneho rozpočtu. Výstavba vedeckého parku trvala 27 mesiacov.