Väčšina krajín pre koronavírus ruší masové podujatia, Nemecko urobilo opak. V jeden deň uskutočnili hneď tri veľké koncerty, dôvodom však nebola len zábava.
Spôsob šírenia nového koronavírusu
Vedci z Univerzity v Halle sa totiž takýmto spôsobom snažia presnejšie preskúmať spôsob šírenia nového koronavírusu. Experiment im ukáže skutočné riziko prenosu tejto choroby na hromadných akciách.
Ako informovala nemecká stanica Deutche Welle, štúdia s názvom Restart-19 vznikla za „účelom pre skúmania podmienok, za akých sa dajú hromadné podujatia uskutočniť aj napriek pandémii“.
Tri scenáre
V sobotu uskutočnili v koncertnej hale v Lipsku hneď tri koncerty, každý podľa trochu iného scenára. Prvý koncert sa konal za podmienok zodpovedajúcich situácii pred pandémiou. Počas druhého koncertu každé druhé sedadlo ostalo prázdne, počas tretieho pustili dnu len polovicu ľudí a dodržiaval sa odstup 1,5 metra.
Vedci získali asi 2000 dobrovoľníkov, z ktorých väčšina boli mladí a zdraví a nepatrili do žiadnej rizikovej skupiny. Koncertnou hviezdou bol nemecký populárny spevák Tim Bendzko.
Všetci dobrovoľníci museli mať negatívny test na koronavírus, dostali rúška a pred koncertom im zmerali teplotu. Dostali tiež dezinfekčné gély, ktoré boli fluorescenčné, aby bolo vidieť, čoho sa diváci najviac dotýkali a kadiaľ sa pohybovali.
Sledovali pohyb divákov
Dobrovoľníci tiež mali pri sebe sledovacie zariadenia, ktoré presne zaznamenávali ich pohyb. „Chceme študovať, ako a s kým sa ľudia počas koncertu kontaktujú,“ uviedol vedúci projektu Stefan Moritz. Skúmali tiež pohyb aerosolov, ktoré môžu vírus prenášať.
Získané údaje vyhodnotia pomocou počítačového matematického modelu. Výsledky by mali byť známe už na jeseň. Projekt Restart-19 by mal takto overiť, za akých podmienok sa môžu znovu konať hromadné podujatia v halách.