V Montane už zakázali jazdu pod vplyvom alkoholu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: SITA/AP

Po smrti Michaela Hayensa, pochôdzkára a policajta na diaľniciach Montany, ktorého zrazil opitý šofér, začína byť kultúra jazdy pod vplyvom alkoholu na „starom západe“ na ústupe. Dokonca aj zákonodárny zbor, ktorý donedávna bojoval len za zákaz otvorených fliaš alkoholu v autách, sľubuje nové prísne zákony. Prichádza to však žiaľ až na podnet dlhodobej ignorácie faktu, že sa Montana pravidelne objavovala na vrchných priečkach usmrtení v dôsledku alkoholu za volantom.

Foto: SITA/AP

Montana dlhodobo tolerovala vodičov pod vplyvom alkoholu. Niektoré menšie mestá ešte stále ponúkajú koktejly a alkoholické nápoje v pohároch „so sebou“. Príčinou je aj fakt, že Montana má veľa izolovaných ciest a takmer žiadnu hromadnú dopravu. Vodičom sa potom zdá, že na prázdnych širokých cestách majú absolútnu slobodu. Počet nehôd však svedčí o opaku. Spomienky na salónovú éru Montany z minulých storočí spojenú s liberálnymi postojmi obyvateľov tak tvoria takmer vražednú kombináciu.

„Je tu značná protivládna senzitivita, ktorá pôsobí proti uplatneniu tohto zákona. Namiesto toho, aby ľudia oceňovali bezpečnosť na cestách, počula som sťažnosti na policajtov, ktorí vraj obťažujú vodičov,“ povedala Rebecca Sturdevant zo združenia Matky proti opitým vodičom.

Ale o tom, že nastanú zmeny v zákone už nie je pochýb. Celoštátna debata začala už minulý rok, po tom, ako Michael Hayens utrpel smrteľné zranenia pri čelnej zrážke s opitým vodičom. Tomu predtým barman načapoval 13 pohárikov v priebehu 3 a pol hodiny. Manželka obete nehody, Tawny Hayens, ktorá sa teraz stará o dve malé deti, povedala: „Je veľmi vzrušujúce, konečne vidieť nejakú zmenu. Je to súčasť kultúry v tejto oblasti: jazda pod vplyvom alkoholu, alkoholové orgie a tiež pitie neplnoletých. Alkohol sa sa tu stal akýmsi životným štýlom. Nemám nič proti alkoholu, človek sa ale musí správať zodpovedne.“

Foto: SITA/AP

Tawny Hayens, ktorej mladší syn pozná svojho otca len z fotky na stene, dodala, že sa cíti byť zaviazaná uctiť si pamiatku svojho manžela, ktorý viedol všetky zatknutia v dôsledku jazdy pod vplyvom alkoholu v tejto oblasti predtým, než bol zabitý. A nebolo ich málo- 229 pokút v štáte s jedným miliónom obyvateľov je naozaj dosť. „Myslím, že ľudia z Montany sú pripravení na zmenu, ktorá prichádza.“

Tá zahŕňa nie len tvrdšie tresty, ale aj pilotný projekt, v ktorých sa všetci previnilci, ktorí niekedy spôsobili smrť v dôsledku šoférovania pod vplyvom alkoholu, musia podrobiť každodenným testom na požitie alkoholu a to na ich vlastné náklady. Steve Bullock si myslí, že všetka publicita, ktorú táto téma prilákala, iba pomáha dobrej veci. Tento rok klesli smrteľné nehody na cestách až o 40 percent. „Bola to síce dlhá cesta, ale čo je veľa, to je veľa.“

V roku 2003 štátny senátor Jim Shockley podporoval zákonodarcov, ktorý boli proti zrušeniu netradičného zákona: vodič môže piť počas jazdy pivo, avšak nesmie byť opitý. Je síce známe, že americké pivá majú nižší obsah alkoholu, no aj napriek tomu nie sú limonádou. Teraz sa však Shockley zasadzuje za prísnejšie zákony na cestách.V tomto štádiu môžu vodiči v Montane odmietnuť alkoholový test, prídu ale o vodičský preukaz.

Tawny Haynes dodala, že zákonodarci už nemajú na výber: „Ak je toto vec, ktorú chcú ľudia, je jasné, že touto cestou sa musí uberať aj vláda. Ľudia toho majú už plné zuby a vláda ich nemôže viac ignorovať.“ Zákon, ktorý je pre európske krajiny úplnou samozrejmosťou, si tak pomaly nájde cestu aj do americkej Montany.

zz

http://www.lasvegassun.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať