KOŠICE 6. decembra (WEBNOVINY) – Poslanci zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja schválili rozpočet na rok 2011, ktorý ráta s celkovými príjmami vo výške 166 120 767 a rovnakým objemom výdavkov.
Bežné príjmy by mali presiahnuť 131 miliónov eur a bežné výdavky vyše 130 miliónov eur. Kapitálové výdavky by mali dosiahnuť vyše 28,4 milióna eur. Za prijatie hlasovalo 40 poslancov, zdržalo sa osem, jeden bol proti.
Ako uvádza dôvodová správa, rozvoj kraja je plánovaný iba z peňazí z európskych fondov a z úverových zdrojov. Košický samosprávny kraj sa snaží realizovať schválené projekty formou predfinancovania, ktoré nezvyšuje nároky na používanie úverových zdrojov. Predpokladaný úver na financovanie projektov sa bude v roku 2011 aktualizovať podľa realizácie už schválených projektov a postupného schvaľovania nových. Hlavný kontrolór kraja Vojtech Farkaš konštatoval, že odhad bežných príjmov je reálny a objem výdavkov primeraný.
Upozornil, že napríklad dotácie, ktoré kraj poskytuje rôznym subjektom na ich projekty, by bolo z úsporných dôvodov vhodné zachovať v rovnakej výške ako v roku 2010. V rozpočte je navrhnutá suma vyššia o 120 000 eur ako v roku 2010. Návrh rozpočtu odporúčal poslancom schváliť.
V súvislosti s rozpočtom poslanci diskutovali o znížení ratingu Košického samosprávneho kraja. Ratingová agentúra Moody’s znížila emisný rating kraja o jeden stupeň – zo stupňa A3 na stupeň Baa1 a národný rating na Aa2.sk zo stupňa Aa1.sk. Znamená to, že kraj sa zaradil medzi priemerné subjekty. Riaditeľ magistrátu Ondrej Bernát uviedol, že vplyv na zníženie ratingu mal predovšetkým výpadok príjmov kraja z podielových daní fyzických osôb, ako aj povodne, ktoré spôsobili škody za vyše 20 miliónov eur, takže išlo o mimoriadne výdavky. Podľa opozičných poslancov však za zníženie môže nezodpovedné hospodárenie v minulom volebnom období, keď si kraj zobral veľký úver z Európskej investičnej banky. Momentálne dlhy Košického samosprávneho kraja dosahujú približne 66 miliónov eur. Podľa vyjadrenia Bernáta v budúcom roku by sa už dlh nemal zvyšovať, ak dôjde k oživeniu hospodárstva a ekonomiky