BRATISLAVA 10. decembra (WEBNOVINY) – Slovenský veľvyslanec v Nairobi Milan Zachar oficiálne otvoril laboratórne pracovisko v areáli Kenského poľnohospodárskeho inštitútu v Nairobi, ktoré vybudovali v rámci projektu boja proti spavej nemoci na území krajiny. Projekt znižuje stav múch tse-tse a zabraňuje šíreniu nákazlivej choroby, ktorú muchy tse-tse prenášajú na obyvateľov a hovädzí dobytok v krajinách rovníkovej Afriky. Laboratórne pracovisko vybudovali na základe spolupráce medzi Ústavom zoológie Slovenskej akadémie vied a Kenským poľnohospodárskym výskumným inštitútom z finančných prostriedkov Slovak Aid. Štátny tajomník Ministerstva financií Kene Oburu Oginga sa na slávnostnom otvorení v mene kenskej vlády poďakoval slovenskej strane za poskytnutú pomoc a ocenil spoluprácu so slovenskou vládou. Uviedol, že tento projekt znamená výraznú pomoc pri riešení zdravotných problémov kenského obyvateľstva v ohrozených oblastiach a zníženie úmrtnosti hospodárskych zvierat v najviac postihnutej oblasti v blízkosti jazera Viktória. Zároveň vyjadril presvedčenie, že je to začiatok novej spolupráce medzi oboma krajinami a výsledky dosiahnuté na vedeckej úrovni budú čoskoro aplikovať v praxi.
V kenskom národnom parku Ruma Zoologický ústav Slovenskej akadémie vied sterilizuje samce tse-tse múch, takže už neoplodnia samičky. Slováci tak chcú vyhubiť aj nebezpečné choroby trypanosomiázu, teda spavú chorobu, a naganu – spavú chorobu dobytka. Reálne by mohli prvých samcov vypúšťať v lete. Samce odborníci ožiaria ionizačným žiarením, ktoré im zničí reprodukčné ústroje. Princíp projektu pre agentúru SITA vysvetlil riaditeľ ústavu Milan Kozánek. V Zoologickom ústave SAV sa od roku 2002 nachádza najväčšia kolónia tse-tse múch na svete. Je v nej stotisíc múch, no v súčasnosti chcú tento počet zdvojnásobiť. V Keni chcú zužitkovať skúsenosti, táto krajina je pre to ideálna. „Nechceme odstrániť muchy, ale chorobu,“ povedal Kozánek. Bude to mať významné dôsledky na výživu obyvateľstva.
V Nairobi funguje relatívne nové laboratórium a časť tímu sa vyškolila aj na Slovensku
Chýba im však chovné zariadenie. Tiež treba dobudovať laboratórium na sterilizáciu. Druhou časťou projektu je skúmanie genetickej kompatibility a dobudovanie kapacít na geneticko-ekologické analýzy. Muchy totiž musia mať biologické charakteristiky zhodné s tamojšími muchami. Samice sú totiž zvyknuté páriť sa so samcami s istými vlastnosťami a keby im zoológovia vypustili do prostredia sterilizovaných samcov s inými vlastnosťami, párili by sa stále so starými. Eradikačný program by mal byť úspešný asi na 98 percent.
Mucha tse-tse sa vyskytuje v Afrike od Sahary po sever Juhoafrickej republiky
Je jedným z najväčších škodcov. Našťastie je však reprodukčná schopnosť tse-tse múch malá. Za život majú štyri až sedem lariev, kým mucha domáca má asi dva- až tritisíc potomkov. Mucha tse-tse sa živí výlučne krvou. Takto prenáša aj trypanosomiázu a naganu. Na spavú chorobu každý rok zomrie 40-tisíc ľudí. Prvé príznaky sú veľmi podobné chrípke alebo malárii, v záverečnom štádiu dochádza k halucináciám a výbuchom zúrivosti a totálnemu rozhodeniu spánkového cyklu. Jav vyústi buď do relatívne rýchlej smrti, alebo v postupnú, prehlbujúcu sa letargiu. Spavá choroba zasahuje aj dobytok, v ich prípade sa volá nagana a nelieči sa – dobytok treba utratiť. Rezistenciu proti chorobe majú len miestne africké kravy, tie však dávajú len dva-tri litre mlieka denne. Produktivita európskych a juhoamerických plemien je až 30-násobne vyššia. Keby sa teda choroba už viac neobjavovala, mohli by tu začať chovať vysokoproduktívne plemená a zvýšiť tak výživu obyvateľov.
Pre Keňu je dôležitý turizmus, preto s projektom začali práve v národnom parku Ruma. Časom by projekt mohol byť modelovým pre eradikáciu tse-tse múch v celej Keni. Africká banka financuje národné programy pre vyhubenie múch v rámci Panafrickej kampane pre vyhubenie tse-tse a trypanosomiázy, poskytuje im dotácie vo výške stoviek miliónov eur. Na ostrove Zanzibar sa pred asi pätnástimi rokmi podarilo touto metódou chorobu odstrániť.