BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Kauza odobratých maloletých detí, ktoré Slovenke Ivane Boórovej zobrali anglickí úradníci, vytvorila podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča dojem, že v celom prípade nekoná. Hlava štátu sa však bráni a tvrdí, že o prípad sa zaujímal dávno predtým, než sa medializoval.
„Neúplné a nepresné medializovanie informácií v tejto citlivej záležitosti vyvolalo nielen tlak verejnosti na prezidenta SR a štátne inštitúcie, ale spôsobilo aj deformovanie postoja hlavy štátu v celej záležitosti v médiách,“ reaguje na kauzu Gašparovič na svojej webovej stránke. Kancelária prezidenta podľa neho už od vzniku prípadu konala a koná, a to dokonca nad rámec jej kompetencií.
Eleonóra Študencová, stará matka Martina a Samuela, ktorých odobrali Ivane Boórovej, sa so žiadosťou o pomoc obrátila na manželku prezidenta Silviu Gašparovičovú ešte v októbri 2010. Prvá dáma jej odpovedala a podľa informácií, ktoré Gašparovič na svojom webe zverejnil, zo strany kancelárie prezidenta nasledovali viaceré snahy prípad riešiť.
O odbornú pomoc požiadali ministerstvo práce, niekoľkokrát telefonicky komunikovali s naším zastupiteľským úradom v Londýne a v júni tohto roku sa Študencová osobne stretla s riaditeľom odboru zahraničnej politiky kancelárie prezidenta.
Obrazom: Protest na podporu Slovenky v kauze adopcie detí do Británie
Koncom augusta Gašparovič v liste premiérovi Robertovi Ficovi vyzval vládu k riešeniu problému zahraničných adopcií slovenských detí. Kancelária prezidenta však vecne konať nemôže. „Nemá zákonné kompetencie, ale môže urgovať a intervenovať, čo neustále robí od začiatku prípadu. Rozhodne nejde o nečinnosť,“ argumentuje na svojom webe prezident.
Ako informovala televízia JOJ, anglickí úradníci odobrali Slovenke Ivane Boórovej dvoch maloletých synov – Martina a Samuela a rozhodli o ich adopcii. Stalo sa tak na základe obvinenia zo zneužívania. Nesúhlas s adopciou prišlo v septembri pred britskú ambasádu v Bratislave vyjadriť približne 150 ľudí.
V súvislosti s prípadom nariadil pred mesiacom kontrolu na zastupiteľskom úrade Slovenska v Londýne podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Preverenie krokov sa bude týkať celého obdobia spomínaného prípadu – teda od júla 2010, keď sa prvýkrát dostal do pozornosti veľvyslanectva, až doteraz,“ informoval vtedy rezort diplomacie.