Na celom svete sa denne tlačia státisíce nových kníh. Niektoré sa rozpredajú v prvých dňoch, ako dorazia do kníhkupectva, ďalšie zapadajú na poličkách prachom, prípadne padnú do tých správnych rúk čitateľom v antikvariátoch a knižniciach, kde dotvárajú jedinečnú atmosféru s vôňou príbehov. Nájdu sa aj také, pre ktoré umelci pripravia iný osud. Thilo Folkerts, záhradný architekt a zakladateľ projektu 100 Landschaftsarchitektur, a kanadský architekt Rodney LaTourelle pravidelne komponujú knihy ako hlavný materiál vo svojich kreatívnych projektoch.
V roku 2010 sa pri príležitosti festivalu Jardin de la Connaissance v Quebecu pustili do experimentu, v ktorom sa snažili zakomponovať kultúru do prírody. Zo stoviek nazbieraných kníh vytvorili steny, lavičky a stoly, ktoré sa postupne mali stať súčasťou lesa. Nosnou myšlienkou projektu sa stalo heslo „Kultúra postupne zaniká naspäť do prírody“. A presne to sa v dlhodobom projekte pomaly napĺňa.
O dva roky neskôr sa dažďom a snehom zmáčané a slnkom opäť vysušené knihy stali živnou pôdou pre mach, paprade a lesné huby. Kým niektoré sa medzi stránkami kníh objavili prirodzene, ďalšie sa tam uchytili vďaka zásahu záhradných architektov. Aby zostali verní myšlienke prieniku modernej kultúry a prírody, chystajú sa tu architekti v blízkej dobe doplniť aj machové graffiti.
Záhrada zanikajúcich kníh pritom žije svojím vlastným životom, bez predpisov a bez pravidiel. Postupne si v nej nachádza svoje miesto aj drobná fauna a vedomostiam v prírode tak dodáva jedinečnú atmosféru. Architekti sa už teraz tešia, ako si príroda poradí s knihami o pár rokov.
www.inhabitat.com