BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Úspešné Rómky a Rómov si treba podľa verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej všímať. Práve preto v stredu pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov otvorí výstavu s názvom Úspešné rómske ženy spojenú s premietaním dokumentov.
Ide o ženy, ktoré sa aj napriek nepriaznivým podmienkam dokázali v spoločnosti presadiť. Vernisáž predstaví rádovú sestru Atanáziu a spisovateľku Zdenku Mahajovú. Stredajšie podujatie bude prvým v nových priestoroch úradu ombudsmanky Dubovcovej na Grösslingovej ulici v centre Bratislavy.
Vypočujte si prvú rómsku hymnu, podporil ju miliardár Soros
Kiska sa zastal Rómov, prehovoril zamestnávateľom do duše
Integrácia Rómov je bolestivý proces, tvrdí Flašíková Beňová
Je Deň Rómov. Pollák hovorí, čo ich vytrhne zo závislostí
Rómske ženy sú znevýhodnené
„Ženy z marginalizovaných rómskych komunít sú vo všeobecnosti vystavené viacnásobnému znevýhodneniu. Mnohé pochádzajú z nepodnetného prostredia a často sú znevýhodnené v prístupe k vzdelaniu a pre svoju farbu pleti sú väčšinovou spoločnosťou diskriminované a majú mimoriadne sťažený prístup na trh práce,“ vyhlásila Jana Dubovcová.
Preto považuje za potrebné robiť také aktivity, ktoré podporujú rovnosť príležitostí a spoločenské uznanie pre ne. Tiež verí, že zverejnenie individuálnych príbehov poukáže na problémy, s ktorými sa rómske ženy v našej spoločnosti bežne stretávajú a že sa na túto tému otvorí celospoločenská diskusia.
Vernisáž spojenú s premietaním krátkych filmov zorganizovala ombudsmanka v spolupráci so združením In Minorita, ktoré je autorom výstavy. Podporí tak putovnú výstavu projektu „Občianska participácia rómskych žien“, ktorá sa po vystavení v priestoroch úradu Jany Dubovcovej presunie do Národnej rady SR.
Chcú zverejniť príbehy
Cieľom projektu je zverejniť príbehy zaujímavých a úspešných rómskych žien. Snaží sa prostredníctvom osvetových aktivít narušiť vžité stereotypy v lokálnych spoločenstvách a podporiť rómske ženy v prístupe k vzdelávaniu, v prístupe na trh práce a v spoločenskom uplatnení.
V mnohých rómskych komunitách sú nositeľkami spoločenskej zmeny práve ženy, ktoré sa angažujú ako dobrovoľníčky v cirkevných a neziskových organizáciách alebo pracujú ako terénne sociálne pracovníčky, asistentky učiteľov, prípadne sú poslankyňami v obecných zastupiteľstvách. Ich angažovanie sa v občianskom živote ovplyvňuje celé komunity a prináša pozitívne zmeny v ich rodinách i v širších spoločenstvách.
Stredajší Medzinárodný deň Rómov si ľudia pripomínajú na počesť prvého svetového kongresu Rómov v Orphingtone pri Londýne 8. apríla 1971, na ktorom sa začali písať dejiny sebauvedomenia Rómov a posilňovania hrdosti.