USA vyšlú na pomoc Haiti 10-tisíc vojakov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Haiti
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 15. januára (WEBNOVINY) – Až 10 tisíc vojakov by mohli do pondelka vyslať Spojené štáty americké na pomoc obyvateľom Haiti, ktoré v utorok postihlo ničivé zemetrasenie, oznámil v piatok vysokopostavený predstaviteľ amerických ozbrojených síl. Šéf generálneho štábu admirál Mike Mullen uviedol, že nie všetci títo vojaci budú pôsobiť priamo na ostrove, časť z nich bude na palube asi šiestich plavidiel amerického námorníctva, ktoré by sa k haitskému pobrežiu mali dostať v najbližších dňoch.

„Vyzerá to tak, že spolu s príchodom príslušníkov námornej pechoty a tromi loďami, ktoré sú s tým spojené, ich bude medzi 9 a 10 tisíc,“ povedal pre novinárov. Mullen uviedol, že ešte je priskoro na to, aby mohol hovoriť o prípadnej potrebe ďalších pozemných jednotiek navyše, okrem 82. výsadkovej brigády a dvojtisícovej 22. expedičnej námornej jednotky už vyslaných na Haiti. „Myslím si, že dnes bude mať na pobreží okolo tisíc vojakov, námorníkov príslušníkov letectva a námornej pechoty,“ spresnil Mullen. „A práve v tejto chvíli… Vinson (lietadlová loď) a rota z 82. výsadkovej brigády, ktorá sa tam dostala v noci na dnes, sa sústreďujú na dodávky pitnej vody pre obyvateľov Haiti pomocou vrtuľníkov,“ dodal.

Epicentrum zemetrasenia s magnitúdom 7,3 sa nachádzalo asi 16 kilometrov od hlavného mesta Port-au-Prince. Silné otrasy postihli asi tri milióny ľudí, čo je asi tretina obyvateľov štátu Haiti, ktorý zaberá asi tretinu územia rovnomenného ostrova. Na zostávajúcej časti ostrova sa nachádza Dominikánska republika. Zemetrasenie zrovnalo so zemou podstatnú časť Port-au-Prince, kde mu padol za obeť okrem iného prezidentský palác, budovy viacerých ministerstiev, sídlo OSN, množstvo škôl a nemocníc. Tisíce obyvateľov mesta, ktorí zemetrasenie prežili, nocujú v ruinách rozpadnutých budov či na uliciach medzi mŕtvolami, ktoré nemá kto odvážať.

Medzinárodné spoločenstvo odštartovalo na Haiti masívnu humanitárnu operáciu. Na jej čele stoja Spojené štáty, ktoré už do oblasti vyslali lietadlovú loď USS Carl Vinson s 19 helikoptérami, ďalšie vojenské lode a lietadlá ako aj asi 5000 vojakov. Jednotlivé štáty a organizácie zatiaľ sľúbili pomoc vo výške 268,5 milióna dolárov (183 mil. eur). Vlády sľúbili okrem peňazí vyslať do krajiny aj expertov, psovodov, lekárov, potrebné zariadenia, poľné nemocnice, základné potraviny, lieky, vodu, stany a prikrývky.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mike Mullen