WASHINGTON 28. októbra (WEBNOVINY) – Operácie proti radikálnej skupine Islamský štát (IŠ) v Iraku a Sýrii stoja Spojené štáty denne až 8,3 milióna dolárov (6,55 mil. eur). Od 8. augusta do polovice októbra sa náklady na túto operáciu vyšplhali na 580 miliónov dolárov (457 mil. eur).
Výdavky na vojenské akcie sú podľa Pentagonu neustále vyššie a ešte pred týždňom predstavovali 7,6 milióna dolárov denne. Letecké útoky proti IŠ totiž americké letectvo a ich spojenci v posledných dňoch zintenzívnili.
Kobane môže zachrániť len sýrska opozícia a pešmergovia
Americká armáda začala bombardovať pozície IŠ v Iraku 8. augusta. K operácii sa postupne pridali niektoré európske štáty, Kanada aj Austrália. V septembri USA a niektoré arabské krajiny odštartovali letecké operácie proti sunnitským islamistom aj v susednej Sýrii.
Generál John Allen, ktorý koordinuje misiu proti islamskému štátu, povedal, že Spojené štáty sa zapoja aj do mediálneho boja proti IŠ. Skupina sa dá podľa neho poraziť len vtedy, ak zastavia propagandu, pomocou ktorej získava prívržencov a bojovníkov z celého sveta. Allen nepovedal, presne aké kroky chcú USA podniknúť na zastavenie verbovania zahraničných bojovníkov.
Nikto nemôže očakávať, že Turecko vyšle svoje jednotky na obranu sýrskeho pohraničného mesta Kobane (Ajn al-Arab). „Zachrániť ho môžu len iracko-kurdskí bojovníci pešmerga a sýrska umiernená opozícia,“ povedal turecký premiér Ahmet Davutoglu. Americké bojové lietadlá ostreľovali pozície IŠ neďaleko Kobane niekoľko týždňov, no výlučne letecké útoky nebudú na vyhnanie útočníkov stačiť.
Samovrah v Iraku zabil vyše dvadsať členov šiitských milícií
USA sa zaviazali, že vyzbroja sýrsku opozíciu
Na to je potrebná vojenská operácia, povedal premiér v utorok v rozhovore pre BBC. Ako však dodal, vojská tam nepošle Turecko, ani západní spojenci. „Ak tam nechce vyslať vojská medzinárodná koalícia, ako sa dá očakávať, že tam pošle Turecko pozemné jednotky?“ dodal Davutoglu.
Turecký premiér zopakoval výzvu Spojeným štátom, aby vyzbrojili a vycvičili bojovníkov zo Slobodnej sýrskej armády bojujúcej proti sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi, ktorú dlhodobo podporuje Turecko. USA sa zaviazali, že vyzbroja sýrsku opozíciu v boji proti Islamskému štátu, no je „zložité identifikovať efektívne, umiernené skupiny v čoraz krvavejšom radikalizujúcom sa konflikte,“ uvádza Washington.
Mesto Kobane nachádzajúce sa pri juhovýchodnej hranici Turecka je obkľúčené bojovníkmi IŠ viac ako mesiac a boj o jeho záchranu je testom stratégie koaličných síl na čele s USA na zastavenie postupu skupiny radikálnych sunnitských moslimov.