BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Združenie Via Iuris upozorňuje, že pokiaľ prejdú niektoré pripomienky novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, bude to znamenať veľký krok späť a výrazné oslabenie práva občanov aj novinárov na informácie. Novela je v pripomienkovom konaní.
„Namiesto posilnenia vymáhateľnosti informácií pre občanov však mnohé ministerstvá a úrady požadujú výrazné oslabenie infozákona,“ uvádza sa v stanovisku Via Iuris. Združenie poukázalo na to, že niektoré ministerstvá a úrady napríklad navrhujú možnosť trestať občanov za podanie žiadosti o informácie pokutou až do výšky 1 650 eur, zrušenie sankcií pre úradníkov za porušenie infozákona.
Štát by mohol tajiť správy o hospodárení
Podľa ďalšieho návrhu by akciové spoločnosti, v ktorých má štát väčšinu, neboli povinné informovať o svojom hospodárení. Ďalšou predloženou zmenou v pripomienkovom konaní je predĺženie lehôt na vybavenie žiadostí o informácie, ktoré považuje Via Iuris za neúmerné. Podľa združenia sa navrhujú viaceré vágne ustanovenia, ktoré úradom umožnia zamietať žiadosti občanov a novinárov o informácie na základe svojvôle a subjektívneho posúdenia, ako aj mnohé ďalšie zmeny oslabujúce infozákon.
„Tieto návrhy sú v rozpore s Programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa vláda zaviazala, že bude presadzovať maximálnu transparentnosť činnosti verejných orgánov a inštitúcií, aby princíp – čo nie je tajné, je verejné, s ktorým bol v roku 2001 prijímaný zákon o slobodnom prístupe k informáciám, bol reálne napĺňaný a že akékoľvek nakladanie s majetkom štátu musí byť prístupné verejnej kontrole,“ uviedlo Via Iuris.Podľa právnika Petra Wilflinga, spolupracujúceho so združením, sú niektoré návrhy doslova absurdné a šokujúce.
Napríklad návrh trestať občanov za podanie žiadosti o informácie pokutami až do výšky 1 650 € v prípade, ak sa úrad bude domnievať, že občan zneužíva ustanovenie zákona.
„Mnohé úrady znovu dokázali, že sledujú len svoje úzke záujmy, bez ohľadu na to, aké ohrozenie práv občanov to môže priniesť. Dokázali, že nie sú schopné vnímať vec objektívne a že nie sú schopné práva občanov chrániť. Stačí totiž do zákona o slobode informácií zakotviť jedno vágne a neurčité ustanovenie a mnohé úrady ho začnú zneužívať. Dúfam, že vládna koalícia aj Ministerstvo spravodlivosti splnia svoje sľuby o posilnení práva na informácie a v žiadnom prípade nepripustia akékoľvek oslabenie infozákona,“ uviedol Wilfling.