- aktualizované 15. júna, 12:52
Úradnícka vláda Ľudovíta Ódora nedostala v parlamente dôveru. Za jej programové vyhlásenie hlasovalo 34 poslancov, proti ich bolo 43, zdržalo sa 54 a nehlasovali piati.
V rozprave k programovému vyhláseniu vlády v parlamente vystúpilo 30 poslancov. Opozícia dokument kritizovala. Vytkla mu najmä to, že pomoci ľuďom v súvislosti so zdražovaním potravín sa venuje len okrajovo. Šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi sa tiež nepáči, že programové vyhlásenie vlády neobsahuje inventúru toho, v akom stave sa krajina nachádza. Podľa neho mala úradnícka vláda presne pomenovať, kto je za súčasný stav zodpovedný.
Ódor reagoval, že za súčasný stav krajiny je zodpovedných hneď niekoľko predchádzajúcich vládnych garnitúr a nie je tu od toho, aby robil policajta a zisťoval, kto je za čo zodpovedný. Necháva to na posúdenie verejnosti.
Naživo: Rokovanie parlamentu
Schôdza, ktorá sa začala v utorok 13. júna, má v programe približne 200 bodov. Viacerými návrhmi sa budú poslanci zaoberať už druhý raz, pretože ich vrátila prezidentka Zuzana Čaputová na opätovné prerokovanie. Vetovala napríklad novelu školského zákona, novelu Správneho súdneho poriadku či zákon o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov.
Ódor nie je prekvapený
Premiér po hlasovaní skonštatoval, že výsledok hlasovanie nie je pre nich prekvapujúci, pretože vopred vedeli, ktoré strany programové vyhlásenie vlády podporia, a ktoré budú hlasovať proti alebo sa zdržia.
Politológ sa vyjadril k vysloveniu dôvery Ódorovej vláde, problém vníma najmä v prehnaných egách
Napriek tomu ale nemienia nahliadať na programové vyhlásenie ako na dokument, ktorý nemá hodnotu. Ak ich prezidentka Zuzana Čaputová poverí tým, aby naďalej fungovali, hoci s obmedzenými kompetenciami, majú v úmysle napĺňať svoj program, najmä to, čo je na prospech občanov i spoločnosti.
„To číslo samotné nie je dôležité, dôležité je to, že vláda už nebude mať plné kompetencie a my sa musíme pripraviť na to, že mnohé rozhodnutia budeme musieť konzultovať s pani prezidentkou,“ zhodnotil predseda úradníckej vlády hlasovanie o dôvere.
Pracovná morálka v parlamente
Programové vyhlásenie je pre Ódora cestovnou mapou do volieb. Podotkol, že niektoré veci už implementovali a niektoré sa chystajú implementovať. „Netvárime sa, že nedostali sme dôveru, tak nebudeme nič robiť. Naopak, všetko, čo sme sľúbili sa budeme snažiť aj dodržať,“ vyhlásil premiér.
Pracovnú morálku v parlamente premiér zhodnotil tak, že nebola na úplne najvyššej úrovni. V pléne podľa neho nebol veľký záujem poslancov počúvať ani seba navzájom, ani členov vlády. „Samozrejme, v tej rozprave sme počuli absolútne všetko, od nejakej totálnej žumpy, privitivizmu, stand-up komédie, až po naozaj cenné rady aj kvalitné pripomienky,“ zhodnotil Ódor.
Dodal, že nečakal nič iné a mnohé vystúpenia označil za konštruktívne.
Vláda nechce otvárať citlivé témy
Ambíciou úradníckej vlády je podľa jej predsedu Ľudovíta Ódora priniesť pokoj, stabilitu, kontinuitu, toleranciu i kultivovanú spoločensko-politickú diskusiu.
Ministri prijali programové vyhlásenie vlády, má šesť priorít a podľa Ódora je to pomerne ambiciózny plán
Jednotne a konštruktívne chce zabezpečiť chod štátu do predčasných parlamentných volieb. Jej prioritou bude dôrazná budúcnosť, konkurencieschopnosť a úspech Slovenska. Zároveň nechce otvárať citlivé kultúrno-etické témy, chcú hovoriť o témach, ktoré spoločnosť spájajú a nie rozdeľujú.
Ódorova vláda plánuje naďalej podporovať Ukrajinu a spolupracovať so spojencami z NATO a EÚ
Ako ďalej Ódor uviedol v pléne parlamentu, taktiež chcú pokračovať v implementácii viacerých reforiem, ktoré boli rozbehnuté, ide napríklad o Plán obnovy a odolnosti, ale aj zastaviť a zmeniť nefunkčné a rizikové projekty. „Máme snahu viesť konštruktívny dialóg s politickými stranami počas celého pôsobenia, komunikovať s nimi otvorene o aktuálnom stave vecí verejných, aby budúca vláda mohla prísť s realistickou víziou pre krajiny,“ tvrdí Ódor.
Šesť priorít úradníckej vlády
Ódor dodal, že ich priority musia byť riadne zadefinované, realistické a uskutočniteľné. Do prvej priority úradníckej vlády patria problémy, ktoré sa majú riešiť čo najskôr. „Do krátkodobých priorít patria veci, ktoré súvisia s riadnym chodom štátu do volieb, kľúčová bude príprava a implementácia tých opatrení, ktoré by pomohli slabšie príjmovým skupinám v boji s vysokou infláciou a jej dopadmi,“ zdôraznil predseda vlády.
Druhou prioritou je príprava zodpovedného rozpočtu. Úradnícka vláda si dala za cieľ pripraviť plán, ako strednodobo urobiť poriadok vo verejných financiách. Treťou prioritou je proeurópska domáca a západná zahraničná politika, kde vláda chce plniť všetky záväzky, ktorú súvisia s členstvom Európskej únie a NATO.
„U strednodobých priorít ide o hodnotové posúdenie celo-spoločenského hľadiska, ktoré reformy považuje táto vláda za žiadúce. Vieme, že nemáme mandát ani čas tieto reformy uskutočniť v celej šírke, ale to, čo môžeme urobiť, je naň upozorniť a pripraviť konkrétne kroky, nie len analýzy,“ vysvetlil Ódor. Do strednodobých priorít vláda zaradila pomoc slabším či udržanie a prilákanie talentov.