Úradníci na Slovensku sú takmer nedotknuteľní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kladivko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Na Slovensku nie je dostatočne vyvodzovaná zodpovednosť za nezákonný výkon právomoci verejnými činiteľmi.

Tento názor má podľa analýzy VIA IURIS až 80 percent občanov Slovenska. Analýza sa venuje verejným činiteľom, s ktorými prichádzajú občania najviac do styku.

Zameriava sa na úradníkov a predstaviteľov verejnej správy – štátnych zamestnancov, zamestnancov štátnych orgánov, predstaviteľov a zamestnancov územnej samosprávy. Analýza sa priamo nevenuje korupcii, ale porušeniam zákonov, ktoré môžu viesť k závažným škodám alebo porušeniu práv občanov.

Na Slovensku disciplinárna zodpovednosť verejných činiteľov neexistuje, trestná zodpovednosť je podľa štatistík vyvodzovaná minimálne a úspešnosť uplatnenia nároku na náhradu škody spôsobenej pri výkone verejnej moci je 1,7 percenta.

Slovenskí úradníci majú dlhý zoznam povinností a obmedzení, avšak po úpravách v roku 2006 im za ich porušenie nehrozí žiaden disciplinárny postih. Bola totiž zo zákona vypustená skutková podstata disciplinárneho deliktu a tiež sankcie za porušenie povinností úradníka. „Z analýzy vyplýva, že to čo sú v porovnávaných krajinách piliere zodpovednosti na Slovensku buď neexistuje alebo nie je efektívne,“ konštatovala hlavná autorka analýzy Zuzana Čaputová.

Z analýzy právnej úpravy a praxe v Nemecku, Rakúsku a USA vyplýva, že systém zodpovednosti verejných činiteľov je vybudovaný na disciplinárnej zodpovednosti, trestnej zodpovednosti a zodpovednosti za škodu.

Disciplinárna zodpovednosť je pritom kľúčovým nástrojom na prevenciu a sankcionovanie porušovania povinností. V zahraničí sa dôraz ďalej kladie na evidenciu majetkových priznaní a deklarovanie konfliktu záujmov, ktoré sú doplnené ochranou oznamovateľov nezákonného konania a prístupom k informáciám.

VIA IURIS bude výsledky analýzy adresovať predstaviteľom vlády a parlamentu. V tejto súvislosti pripomínajú vyjadrenia premiérky Ivety Radičovej: „Nie je možné, aby sme vymáhali právo len vo vzťahu štát-občan, ako to máme dnes v legislatíve a z hľadiska zodpovednosti nám absentuje vzťah štát vs. verejný činiteľ.“ Medializovaný návrh novely poslanca Procházku o zavedení hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov za škodu je v zhode s odporúčaniami analýzy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Via Iuris