TRNAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Okresný úrad v Trnave odmieta zverejniť svoje rozhodnutia, ktoré sa týkajú zápisu Márie Domčekovej ako riaditeľky Nemocnice Alexandra Wintera v Piešťanoch do registra neziskových organizácii. Proti zápisu protestoval prokurátor, odbor všeobecnej vnútornej správy Okresného úradu v Trnave protestu nevyhovel. Odbor opravných prostriedkov protestu, naopak, vyhovel. Napriek žiadosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám úrad svoje rozhodnutia odmietol sprístupniť.
Pacienti v Piešťanoch odmietajú CT, má ohrozovať životy
Odbor všeobecnej vnútornej správy podľa jeho vedúcej Ivony Reinhardtovej požadované rozhodnutie nemá, pretože celý spisový materiál postúpil odboru opravných prostriedkov. Vedúci tohto odboru Ľuboš Poláček žiadosti o sprístupnenie rozhodnutia nevyhovel s vysvetlením, že ide o informácie zo správneho konania, ktoré je neverejné.
Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné
,,Sprístupnením požadovaných rozhodnutí a v nich obsiahnutých informácií by došlo k porušeniu zákonom chránených práv a právom chránených záujmov dotknutých subjektov,“ argumentuje Poláček. Rozhodnutie odboru opravných prostriedkov Okresného úradu v Trnave znamená, že Domčeková nie je legitímnou riaditeľkou piešťanskej nemocnice. Zatiaľ však nie je právoplatné, pretože plynie lehota na odvolanie, odvolacím orgánom je ministerstvo vnútra.
Bývalý Obvodný úrad v Trnave podľa prokuratúry nesprávne vykonal zmeny údajov v registri neziskových organizácií, keď v prípade piešťanskej nemocnice vymazal štatutára Roberta Mamrillu a namiesto neho zapísal Máriu Domčekovú. Rozhodnutie je podľa prokuratúry v rozpore so zákonom o neziskových organizáciách, pretože o zmenách rozhodla nesprávne kreovaná správna rada nemocnice.
Domčeková je spájaná s predraženým CT
Domčeková je ako riaditeľka spájaná s predraženým nákupom CT prístroja v piešťanskej nemocnici, po ktorom odišli z funkcií ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, podpredsedníčka Národnej rady SR Renáta Zmajkovičová a napokon aj predseda parlamentu Pavol Paška. Na pochybnosti okolo počtu členov správnej rady piešťanskej nemocnice už dlhší čas upozorňovali lekár Alan Suchánek a zdravotná sestra Magdaléna Kovačovičová.
Do jesene 2012 mali zamestnanci v správnej rade dvoch zástupcov a ministerstvo zdravotníctva troch. Aby si rezort zdravotníctva zabezpečil kvalifikovanú väčšinu na dôležité rozhodnutia, zvýšil počet svojich zástupcov v správnej rade na štyroch. Zo stanoviska generálnej prokuratúry vyplýva, že určenie počtu členov správnej rady si zakladatelia neziskovej organizácie vyhradili v zakladacej listine, ktorú však v súvislosti so zvýšením počtu členov správnej rady nezmenili.