Jeden darca orgánov môže zachrániť život siedmim ľuďom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Sobota patrí Svetovému dňu transplantácií. Cieľom iniciatívy je upriamiť pozornosť verejnosti na význam odberového a transplantačného programu.

Orgánové transplantácie zachraňujú ľudské životy a pomáhajú kvalitatívne zlepšiť život pacientom, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Tento deň má verejnosti pripomenúť, že na svete žijú tisíce ľudí len vďaka tomu, že im transplantovali niektorý zo životne dôležitých orgánov. Zároveň je príležitosťou na vyjadrenie vďaky všetkým darcom.

Jeden darca orgánov môže zachrániť život siedmim ľuďom

Slovensko stále patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. Na orgánovú transplantáciu pritom u nás čaká viac ako štyristo pacientov.

Ukazuje sa, že dôležitým faktorom na zlepšenie situácie v oblasti darcovstva a transplantácií orgánov je kontinuálna edukácia odbornej i laickej verejnosti. Tomu sa venuje projekt Sedem životov Slovenskej transplantologickej spoločnosti. Názov kampane vychádza zo skutočnosti, že jeden darca orgánov môže zachrániť život až siedmim ľuďom.

„Sme úprimne radi, že za mesiac apríl a máj sme vďaka projektu Sedem životov zaznamenali zvýšenie odberovej a transplantačnej aktivity o viac ako sto percent v porovnaní s obdobím pred spustením kampane, čiže medzi januárom až marcom tohto roku. Zatiaľ čo v prvom štvrťroku tohto roka sme zrealizovali v prepočte na jeden mesiac desať odberov obličiek od mŕtvych darcov, za obdobie apríl a máj sa ich zrealizovalo v prepočte na jeden mesiac až 21. Rovnaký trend sme zaznamenali aj v prípade odberov a transplantácií pečene a srdca,“ priblížila prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzana Žilinská.

Rozdajú informačné letáky

„Sme presvedčení, že vzdelávanie verejnosti má zmysel a vidíme, že prináša prvé pozitívne výsledky. Preto budeme v našich aktivitách pokračovať aj naďalej,“ doplnil riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie Daniel Kuba.

V rámci tohtoročného Svetového dňa transplantácií bude Slovenská transplantologická spoločnosť vo všetkých krajských mestách realizovať edukačné aktivity zamerané na verejnosť. Prostredníctvom takzvaných hliadok, ktoré budú označené symbolom kampane Sedem životov, bude rozdávať informačné letáky.

Z nich sa verejnosť môže dozvedieť viac o problematike orgánových transplantácií. Viac informácií o odberovom a transplantačnom programe na Slovensku je dostupných na webovej stránke www.sedemzivotov.sk.

Informácie pochádzajú od Tomáša Turčana z agentúry Grape PR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať