BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Vedenie Ústavu pamäti národa (ÚPN) hľadá podporu pre Ondreja Podolca ako možného kandidáta na post predsedu Správnej rady ÚPN. Listy s Podolcovým životopisom a prosbou o podporu jeho kandidatúry vo štvrtok dostalo viacero historikov.
„Vážené poslankyne, vážení poslanci, v súvislosti s pripravovanou voľbou nového predsedu Správnej rady ÚPN si Vás dovoľujeme osloviť s návrhom, aby strana Smer-SD kandidovala na tento významný post historika a právnika Ondreja Podolca, ktorý v súčasnosti vykonáva funkciu riaditeľa sekcie vedeckého výskumu ÚPN,“ píše sa v liste, ktorý má agentúra SITA k dispozícii.
Na ÚPN sa Podolec dostal s nástupom končiaceho šéfa ústavu Ivana Petranského a patrí k jeho blízkym spolupracovníkom. Petranského na post predsedu správnej rady navrhla SNS. Ivan Petranský zostane pracovať v ÚPN ako radový referent. „Pán Petranský sa aj naďalej chce venovať vedeckej práci ako historik,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ústavu Ivan Pálffy.
Podolec je uznávaný doma i v zahraničí
Podolec je absolventom Filozofickej a Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a vo svojej vedeckej práci sa špecializuje na slovenské dejiny 20. storočia. Je členom Slovenského národného komitétu historikov i vedeckej rady Európskej siete Pamäť a Solidarita. Ako riaditeľ sekcie vedeckého výskumu preukázal nielen svoje odborné, ale aj riadiace a organizačné schopnosti a je dokonale oboznámený s činnosťou Ústavu pamäti národa, uvádza list.
Podolca zároveň opisuje ako historika všeobecne uznávaného odborníkmi doma i v zahraničí. „Spĺňa všetky odborné i morálne predpoklady pre výkon funkcie. Veríme preto, že podporíte náš návrh na kandidatúru Ondreja Podolca, PhD. na funkciu predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa,“ uzatvára materiál. Pod tým by mali byť mená, respektíve podpisy historikov, ktorí sa k listu a Podolcovej kandidatúre pridajú.
Ešte koncom októbra 2012 podobným listom za kandidatúru Ivana Petranského u poslancov Smeru-SD lobovali napríklad Július Bartl, Ján Bobák, Karol Fremal, Anton Hrnko, Ivan Mrva či František Vnuk. Medzi menami sa vtedy ocitol i Pavol Petruf, ktorý sa však nikdy pod túto výzvu nepodpísal.
ÚPN bude bez šéfa
ÚPN sa zaradil v utorok k ďalším inštitúciám, ktoré budú pôsobiť bez šéfa. Parlament v tajnej voľbe nezvolil predsedu Správnej rady ÚPN. Spoločný opozičný kandidát František Mikloško získal podporu 63 zo 141 prítomných poslancov. Pôvodného kandidáta Smeru-SD Juraja Kalinu najsilnejší poslanecký klub nakoniec z volieb stiahol, Mikloško teda kandidoval sám. Išlo o druhý neúspešný pokus zvoliť nové vedenie ÚPN.
Prvé voľby sa konali v novembri, Mikloško, ktorého vtedy navrhli strany KDH, Most-Híd a SDKÚ-DS a podporoval ho aj klub OĽaNO, získal 63 hlasov zo 144 prítomných poslancov. Bývalého hovorcu ÚPN Michala Dzurjanina, ktorého navrhla SaS, podporil iba jeden zákonodarca. Vládna strana Smer-SD nenavrhla žiadneho nominanta. Bez podpory Smeru-SD ani jeden z kandidátov nemohol byť zvolený.
Súčasnému predsedovi Správnej rady ÚPN Ivanovi Petranskému sa končí funkčné obdobie dnes, 31. januára 2013.
Keď sa pred šiestimi rokmi stal šéfom Ústavu pamäti národa (ÚPN), chcel nadviazať na všetko dobré, čo sa za dovtedajšie obdobie vykonalo, tvrdí o sebe predseda Správnej rady ÚPN Ivan A. Petranský, ktorému sa končí funkčné obdobie. „Do tejto kategórie patrilo odhodlanie poskytnúť verejnosti čo najskôr maximálne množstvo informácií o činnosti bezpečnostných zložiek komunistického štátu,“ bilancuje Petranský vo vyhlásení, ktoré poskytol agentúre SITA.
Jeho osobnou prioritou bolo zabezpečiť profesionálne zaobchádzanie s citlivými archívnymi materiálmi, aby sa predišlo ďalším prípadom ich straty či akéhokoľvek zneužívania. „Zameral som sa na opatrenia, ktoré by do budúcnosti vylúčili všetky podozrenia z účelového narábania s informáciami a neumožnili už ani najmenšie podozrenia z manipulácií či nebodaj obchodovania s dokumentmi Štátnej bezpečnosti,“ tvrdí.
Zároveň bolo jeho osobným predsavzatím zabezpečiť najvyšší možný stupeň slobody informácií a prístupu k nim pre všetkých presne podľa ustanovení zákona o pamäti národa. „Snažil som sa potláčať úsilia, ktoré by smerovali k postupnému okliešťovaniu tejto slobody. Tento postoj však nemal vždy len priaznivú odozvu, najmä keď sa zverejňovanie citlivých informácií dotýkalo konkrétnych osôb,“ spomína Petranský, podľa ktorého v najkrikľavejších prípadoch vyprovokoval až politické snahy o zrušenie ÚPN či o jeho ovládnutie formou predčasnej výmeny jeho vedenia.
„Napriek politickým turbulenciám, výmenám vlád a politických garnitúr, ktoré sa počas uplynulých šiestich rokov diali, som sa vždy riadil základným imperatívom – vytvoriť z ÚPN nezávislú inštitúciu odolávajúcu akýmkoľvek politickým či ideologickým tlakom, ktorej poslaním bude nezaujatý odborný výskum všetkých aspektov obdobia neslobody,“ doplnil.
Výsledkom práce ÚPN za šesť rokov sú podľa Petranského stovky kvalitných podujatí, dotiahnutých projektov, publikácií, vyrovnaných krívd, ocenení hrdinov, bohatá osvetová činnosť, rozvinutá spolupráca s relevantnými organizáciami doma i v zahraničí. „Pamäť národa je významnou hodnotou, poučením a kompasom na ďalších cestách,“ konštatuje Petranský. Šéf ÚPN svojmu nástupcovi praje, aby sa mu podarilo túto hodnotu ďalej nerušene pestovať a úspešne zveľaďovať na prospech Slovenskej republiky a jej občanov.