Európska únia schválila ďalšie sankcie proti Rusku, dotknú sa vývozu aj stoviek osôb a subjektov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európsky parlament, vlajka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 16. decembra 2022, 15:19

Európska únia (EÚ) vo štvrtok schválila ďalší balík sankcií voči Rusku v súvislosti s jeho vojnou na Ukrajine. Balík schválili po dňoch rokovaní počas stretnutia veľvyslancov 27 členských štátov v Bruseli, zatiaľ čo sa vo štvrtok neďaleko konal aj samit lídrov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Česká republika, ktorá má rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, informovala, že balík v piatok potvrdia písomnou procedúrou.

Ďalším subjektom zmrazila aktíva

Európska komisia na svojej webstránke informovala, že EÚ v rámci balíka doplnila do svojho zoznamu osôb, na ktoré sa vzťahuje zmrazenie aktív, takmer 200 ďalších osôb a subjektov. Patria tam okrem iného ruské ozbrojené sily, ako aj ich jednotliví príslušníci, podniky pôsobiace v obrannom priemysle, poslanci Štátnej dumy a Rady federácie, ministri, ruské zastupujúce orgány na okupovaných územiach Ukrajiny a politické strany.

Sankcie EÚ uvalila aj na ďalšie tri ruské banky, pričom zahŕňajú úplný zákaz transakcií s Ruskou bankou regionálneho rozvoja, aj štyri ruské mediálne kanály v EÚ.

Nové vývozné obmedzenia

Únia zároveň uvalila nové vývozné obmedzenia na citlivé technológie dvojakého použitia a pokročilé technológie, ktoré by mohli napomôcť posilneniu vojenskej spôsobilosti Ruska a jeho technologických možností, ako sú napríklad bezpilotné lietadlá, maskovacia výstroj či elektronické komponenty.

Najstriktnejšie vývozné obmedzenia rozšírila na 168 ďalších ruských subjektov úzko prepojených s ruským vojensko-priemyselným komplexom, čiže sankcie sa celkovo dotknú 410 subjektov, aby nemali prístup k citlivým položkám s dvojakým použitím a vyspelými technológiami.

Rozšírila sa aj škála služieb, ktoré nemožno poskytnúť Rusku, a zakázané sú aj nové investície EÚ do ruského ťažobného odvetvia, s výnimkou určitých surovín.

Po novom je zároveň obmedzený priamy vývoz bezpilotných strojov do Ruska a vývoz do akýchkoľvek tretích krajín, v prípade ktorých existuje podozrenie, že sa budú používať v Rusku. Takouto krajinou je napríklad Irán.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel MacronOlaf ScholzUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)Európska úniaRada Európskej únie