BRATISLAVA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Návrh predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera o hlasovaní kvalifikovanou väčšinou v niektorých otázkach zahraničnej politiky treba vnímať v širšom kontexte – medzinárodné prostredie sa rýchlo mení, ak chce Únia zohrávať globálnu úlohu, na ktorú je predurčená, musí vedieť rýchlo a rozhodne reagovať a to je závislé od dohody členských štátov.
Umožňuje to právny poriadok
Slovenský rezort diplomacie tak reagoval na Juckerov návrh, ktorý odznel v jeho poslednej správe o Stave EÚ na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu v stredu.
Ako ďalej informoval hovorca rezortu Boris Gandel, ministerstvo návrhy Európskej komisie na rozšírenie oblastí v zahraničnej politike EÚ, kde by sa mohlo hlasovať kvalifikovanou väčšinou, berie na vedomie.
Migračná kríza nie je ako horúčka, tvrdí Sulík a kritizuje Junckerove návrhy v oblasti azylu
Rezort zároveň pripomenul, že tento krok avizovala EK už dávnejšie a vychádza z toho, čo umožňuje súčasný právny poriadok EÚ.
„Z nášho takmer 15-ročného členstva v EÚ máme skúsenosť, že problém s dohodou medzi členskými štátmi v zahraničnej politike bol vyslovene ojedinelý jav. V naozaj kľúčových momentoch Únia vždy dokázala ukázať jednotu. Úsilie hľadať politicky konsenzuálne riešenia na úrovni EÚ sa nám preto v tejto fáze javí ako najlepšia cesta. Hľadanie spoločných európskych riešení je hlavným východiskom pôsobenia SR v EÚ,“ píše sa ďalej v stanovisku.
Vyzval na silnejšiu Európu
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svojej poslednej správe o stave Európskej únie, ktorú predniesol v stredu v Štrasburgu, vyzval na silnejšiu Európsku úniu, ktorá by bola skutočným globálnym hráčom.
To chce docieliť aj tým, že v niektorých otázkach zahraničnej politiky by sa mohlo rozhodovať kvalifikovanou väčšinou, nie konsenzom.
Juncker chce posilniť postavenie eura na svetových trhoch, ktorým dominuje americký dolár
„Nie je správne, že EÚ bola ticho v Rade OSN pre ľudské práva, pretože keď prišlo na odsúdenie porušovania ľudských práv v Číne, nie všetky štáty boli za jednotný postoj,“ vysvetlil Juncker. Tvrdí, že by sme sa mali posunúť k hlasovaniu kvalifikovanou väčšinou v otázkach ľudských práv, čo dovoľujú už aj súčasné zmluvy.