BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Pakistanka Amna Ilyas len pred pár dňami pricestovala do Bratislavy, aby tu rozvíjala svoju umeleckú činnosť. Ako sama hovorí, nie je dôležité tvoriť nové veci, ale kombinovať také, ktoré už existujú.
„Všetko spolu súvisí. Už od renesancie opakujú umelci osvedčené postupy, do ktorých pridajú štipku samých seba. Za každú cenu nepotrebujem vytvoriť niečo úplne nové – je zaujímavé pracovať s existujúcimi vecami, ktoré sa snažím posunúť na vyššiu umeleckú úroveň,“ uviedla Ilyas.
V rozhovore pre agentúru SITA prezradila i to, ktorý materiál využíva najradšej. „Už od malička ma inšpirovali dve veci – voda a zrkadlá. To je aj dôvod, prečo tak milujem prácu so sklom. Veľmi rada z neho vytváram 3D obrazce, ktoré majú najrôznejšie formy a podoby,“ spresnila. V mnohých zo svojich diel pritom tridsaťdvaročná umelkyňa využíva aj svetlo. „Pred troma rokmi som pracovala vo svojom štúdiu a v rohu som mala položené obrovské zrkadlo. V istom momente na jeho povrch dopadli slnečné lúče, ktoré rozjasnili celú miestnosť. To bol moment, kedy som si uvedomila, že by som mohla využiť svetlo ako materiál.“
Ilyas strávi v rámci Kempinski Arts Programme na Slovensku dva mesiace. Počas nich sa bude zaoberať tvorbu v ateliéri a zároveň aj vystavovaním svojich diel. O spolupráci so slovenskými umelcami uvažuje, no hovoriť o konkrétnych menách je podľa nej priskoro.
Amna Ilyas (1980) sa narodila v Pakistane. V roku 2003 získala titul B.F.A. na univerzite National College of Arts v Lahore. V rokoch 2005-2007 pracovala ako odborná asistentka na Department of Academics, NCA.
Riaditeľka prestížnej galérie Seven Art Limited v Naí Dillí – Aparjita Jain, sa o nej vyjadrila nasledovne: „Patrí k najnadanejším súčasným umelcom, s ktorými som sa stretla za dlhú dobu. Jej dielo je dojímavé, pripomínajúce jej pohlavie a narodenie, čo má úžasný potenciál pre rast, ak jej bude umožnené vystavovať.“
Amna Ilyas mala umeleckú rezidenciu v USA v štátoch Vermont a Virgínia, a v Global Art Village v Indii. Jej práce sa objavili na výstavách v Kyjeve, Londýne, Pakistane a Indii. Ako uviedla pre agentúru SITA, vo svojich dielach dáva vyniknúť dvom elementom – miestu svojho narodenia a svojmu pohlaviu. „V Pakistane sú ženy považované za objekty, a preto sa snažím dokázať, že tomu tak nie je. Sme silnými individualitami, ktoré majú čo svetu ponúknuť,“ uzavrela.