Vypchaté zvieratá najčastejšie nachádzajú svoj domov v múzeách či biologických laboratóriách. Preparáty, ktoré vzniknú pod rukami Enriqua Gomeza De Molina, by sa však v odbornom prostredí neujali. Američan totiž z mŕtvych zvierat vytvára zvláštne hybridy, ktoré by ľahko poslúžili vo filmoch s mýtickou tematikou. Dva labutie krky s krídlami a telom kozy, veveričia hlava skombinovaná s krabím telom či tvor zostavený z korytnačky, vtáka a veveričky – to je len niekoľko príkladov nezvyčajnej tvorby umelca z Miami.
De Molina tvrdí, že jeho hybridy majú za cieľ zvýšiť povedomie o nebezpečenstve geneticky modifikovaných organizmov a ľudského zásahu do sveta prírody vo všeobecnosti. „Nemožnosť mojich výtvorov mi prináša radosť aj smútok zároveň. Radosť prichádza zo skutočnosti, že vidím a prežívam fantáziu konkrétneho diela. Tá je však zatienená smútkom z toho, že všetky tieto krásne tvory postupne ničíme,“ povedal o svojom diele De Molina.
Kvôli svojim mýtickým tvorom by sa však ich autor mohol dostať až na päť rokov do väzenia a stratiť na pokutách vyše 250-tisíc dolárov. Problémom nie sú ani tak zvláštne kombinácie častí zvierat, ale skutočnosť, že tieto tvory boli do Ameriky prepašované nezákonne. Končatiny, koža, lebky či celé telá kobier, luskonov, zobákorožcov, orangutanov alebo zvláštneho prasaťa typu babirusa získal Američan z rôznych kútov sveta vrátane Bali, Indonézie, Thajska a Číny.
Koncom novembra De Molina zatkli a policajná správa tvrdí, že niektoré časti zvierat vrátane kože jávskeho rybárika, útloňa váhavého či kabara pižmového doviezol z Indonézie bez potrebného povolenia. Policajná správa ďalej prezrádza, že umelec vedel o tom, že za podobné konanie ho môže stihnúť trestné stíhanie, preto všetky telá mŕtvych živočíchov nechával prepraviť zabalené v kopírovacom papieri.
FotogalériaFoto: SITA
De Molina nie je na poli umenia žiadnou neznámou. Jeho diela sa objavili aj na Scope Art Fair – jednom z najznámejších veľtrhov umenia na Miami. Svoje diela ponúka aj na svojej internetovej stránke a ich ceny sa šplhajú od 80-tisíc dolárov nahor. Zdá sa však, že doteraz zarobené peniaze sa mu rýchlo rozkotúľajú. Súdne pojednávanie, ktoré rozhodne o tom, akú pokutu Američan zaplatí a či si posedí aj vo väzení, je naplánované na 2. marca 2012.
www.odditycentral.com