Obľúbená Biela noc sa po pandemickej prestávke a vianočnej edícii vracia do ulíc s pestrou prezentáciou domácej scény a vo výnimočnom 17-dňovom formáte! Vďaka predĺženému trvaniu ponúka pomalšiu a intímnejšiu atmosféru, program však zostáva silný – na prechádzke mestom sa nám predstaví takmer 60 svetelných inštalácií, objektov, živých performance, mappingov, premietaní či výstav. Tešiť sa môžeme na silné autorské mená zo Slovenska, Čiech a Poľska, a to už od piatka 17. septembra do nedele 3. októbra. Takmer vždy vo verejnom priestore a zdarma!
Prejdite sa svetelnou krajinou v Medickej záhrade, vezmite deti na interaktívnu hojdačku, vstúpte do imerzívnych multimediálnych prostredí, obdivujte monumentálne objekty aj radikálne umelecké gestá etablovaných tvorcov, pozorujte svetelného šarkana na nočnej oblohe, čítajte „autorskú” poéziu neurónovej počítačovej siete, sledujte elektrické výboje, robotov snímajúcich veľkoformátové maľby, kráčajte vnútrom monumentálneho balóna, nechajte sa prekvapiť, nadchnúť aj inšpirovať. Biela noc tento rok prináša takmer 60 ukážok súčasnej tvorby zo Slovenska, Čiech a Poľska, pričom prehovára k rôznym publikám, od rodín s deťmi cez náročných divákov až po náhodných okoloidúcich. Už od 17. septembra sa môžeme tešiť na viac ako dva týždne zážitkov, na známe trasy aj novo-sprístupnené miesta, zvučné autorské mená aj sviežu a často angažovanú tvorbu mladšej autorskej generácie. Väčšina z diel zostáva vo verejnom priestore plných 17 dní, aby si ich návštevníci mohli vychutnať opakovane a bez zvýšeného pandemického rizika!
Jedinečné prechádzky za umením v časoch pandémie
Ako vraví umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková, pandémia formát tohto ročníka výrazne ovplyvnila. „Intenzívne pracujeme na tom, aby bola Biela noc nielen divácky atraktívna, ale aj maximálne bezpečná. Hoci prinášame tiež časové diela a víkendové špeciály, väčšina inštalácií je dostupná každý večer po zotmení viac ako dva týždne. Chceme, aby si návštevníci vychutnali umenie bez obáv, davov alebo časovej tiesne, pokojne opakovane,” vysvetľuje Pacáková. „Program sa však oplatí sledovať a všímať si, ktoré z inštalácií sú dostupné len v konkrétnych časoch alebo počas víkendov. Patrí k nim napríklad inštalácia Lousyho Abera v Starej tržnici, tanečno-akrobatické performance Ariadny Vendelovej, projekcia Jána Šicka na fasádu Národnej banky Slovenska, veľkoplošné mappingy či bohatý program vodnej trasy,” dodáva.
Radikálne gestá vo verejnom priestore
Biela noc tento rok ozvláštni ulice hlavného mesta rôznorodými ukážkami súčasnej tvorby, od hravých nápadov a vizuálnych giest až po angažované komentáre. Z reproduktorov v Kunsthalle tak počas prvého októbrového víkendu zaznie sociálna akustická skulptúra Katarzyny Krakowiak (PL), aby hromadným smiechom vyjadrila revoltu voči utláčaniu a naopak podporu utláčaným. Ilona Németh a Michal Hvorecký obsadia fasádu bratislavského hradu spoločnou projekciou (Fragmenty ústavnosti), umelkyne Anetta Mona Chişa a Lucia Tkáčová vyplnia výklad v OD Prior výpovednou symbolikou zaťatej päste (Either way, we lose) a Krištof Kintera vyruší naše zautomatizované vnímanie sveta vôkol jednoduchým, no radikálnym gestom ležiacej lampy (Lay down and shine).
Bratislava v umeleckom šate
Biela noc opäť ozvláštni aj známe a pre Bratislavu typické miesta. Súhra svetla a hudby privedie k životu legendárnu fontánu Družba (Prebudenie), unikátny laserový dvojmapping spojí ikonické budovy Slovenského rozhlasu a Národnej banky Slovenska (Dialóg), na balkóne historickej budovy SND vyrastie „mestská džungľa” Aleša Vojtáška, rekonštrukciu Michalskej brány vizuálne spríjemní svetelná koruna Ľuba Mikleho, prechádzku nábrežím oživia jogíni Pavla Trubena a Šafárikovo námestie obsadia „apokalyptickí rastlinní bežci” Evy Moflárovej. V Medickej záhrade sa budeme môcť prejsť geometrickou krajinou plnou svetiel (Fragmenty), nádvorie Starej radnice vizuálne ovládne monumentálna efemérna architektúra (Afloat) a okolie Primaciálneho paláca si podmaní pôsobivý objekt Mária Birmona a jeho hypnotické elektrické výboje (Born of New Power). Hlavné námestie sa stane dočasným domovom pre monumentálne objekty významného českého tvorcu Čestmíra Sušku, ktoré vznikajú transformáciou použitých industriálnych nádob. Vo svojej finálnej podobe pôsobia až prekvapivo krehko a vďaka práci so svetlom sa zážitok z nich umocňuje pod rúškom noci!
(Nielen) víkendové zážitky na brehoch Dunaja
V programe nebude chýbať ani obľúbená vodná trasa, ktorá sa vďaka spolupráci s JTRE stala už tradičnou súčasťou bratislavskej Bielej noci. Od River Parku cez nábrežie pred Eurovea až po ikonický Sklad č. 7 a veľkoplošnú obrazovku na Landererovej sa môžeme tešiť na približne dvadsiatku diel, vrátane multimediálnych inštalácií, objektov, projekcií a pútavého svetelného dizajnu. Autorsky pôjde o prevažne premiérové a site-specific diela od významných slovenských a českých umelcov a silnej mladej generácie domácich tvorcov.
„Sme veľmi radi, že po ročnej prestávke Bratislava opäť ožije umením, a že JTRE môže znovu podporiť Bielu noc ako generálny partner – nielen pre jej originálnu atmosféru vďaka vizuálnym zážitkom, ale najmä pre prepojenie ľudí s mestom, verejným priestorom a architektúrou. Je skvelé, že tento rok dáme priestor kultúre, ľuďom a ich zážitkom na viac ako dva týždne,” hovorí výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.
Po celé trvanie Bielej noci budú v okolí dunajskej promenády prístupné inštalácie Erika Bindera, Laca Terena, Vladimíra Havrillu, Michala Štrompacha, Mareka Kvetana alebo Borisa Vitázka. Tešiť sa môžeme aj na českého vizuálneho umelca Pavla Korbičku, ktorý nám svetelnou inštaláciou na novej budove SND pripomenie neúprosné plynutie času (Boží mlýny). Vizuálnym zážitkom bude bezpochyby aj laserová digitálna hladina nad Dunajom či 360-stupňová projekcia Jakuba Gavaliera v River Parku počas druhého bielonočného víkendu. Sklad č. 7 uvedie multimediálne inštalácie rôznych autorov (Šicko, Pastirčák, Kúdelová), všetky inšpirované filmovou dokumentárnou esejou Barbory Sliepkovej, Čiary.
Nové lokality, nové zážitky – aj mimo centra!
Okrem tradičných prechádzkových trás sa na mape Bielej noci tento rok objavia aj premiérové lokality. Vôbec po prvýkrát sa hneď v prvý bielonočný víkend rozžiari mappingom Prezidentský palác (Force Fields) a Erik Binder umiestni svoju inštaláciu Kým nás svetlo nevezme na loď PINK WHALE na Dvořákovom nábreží. Tešiť sa však môžeme aj na jedinečnú príležitosť navštíviť architektonicky zaujímavé átrium ústredia Slovenskej sporiteľne na Tomášikovej ulici, ktoré sa výnimočne otvorí verejnosti a umeniu každý bielonočný piatok, sobotu a nedeľu. Náš pohľad v ňom pritiahne monumentálne, no krehko pôsobiace vzdušné dielo manželov Kubinských (SKY), ku ktorému pripravil pohlcujúci hudobný environment Fero Király (Hľadanie horizontu). Ešte pred vstupom do átria nás osloví zoskupenie Lovely Experience s audiovizuálnou inštaláciou Budúcnosť je vaša. Ponuka lokalít aj umeleckých zážitkov je pestrá – nezmeškajte ju!
Praktické informácie
Biela noc, Bratislava: 17. 9. – 3. 10. 2021 (19.00 – 24.00 hod.)
Biela noc, Košice: 9. 10. – 24. 10. 2021 (19.00 – 24.00 hod.)
Vstup zdarma! (Na výnimky vás upozorníme v programe.)
Kompletný program a praktické informácie vrátane festivalovej mapy budú včas zverejnené na www.bielanoc.sk
S lepšou orientáciou v programe opäť pomôže aj dvojjazyčná mobilná aplikácia s mapou, navigáciou, popismi diel, notifikáciami a užívateľským manuálom, na ktorej vývoji sa podieľala VÚB banka.
Informačný servis