KYJEV 17. februára (WEBNOVINY) – Na Ukrajine by mala v pondelok oficiálne vstúpiť do platnosti amnestia pre aktivistov podieľajúcich sa na protivládnych nepokojoch, ktorej podmienkou bolo ukončenie okupácie verejných budov.
Podľa britského portálu BBC prokuratúra v Kyjeve v nedeľu večer potvrdila stiahnutie obvinení po tom, ako demonštranti opustili miestnu radnicu a ďalšie objekty. Časť barikád v centre Kyjeva však ponechali na mieste.
Ešte v piatok prokuratúra oznámila prepustenie všetkých 234 zadržaných aktivistov, ktorí boli až doteraz obvinení z rôznych trestných činov. Vláda tak plní jednu z hlavných požiadaviek opozície, ktorá doterajšie ústupky označuje za nepostačujúce a snaží sa presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta. Ten zákon o amnestii podpísal 31. januára a demonštranti mali na opustenie verejných budov 15 dní.
Ukončili blokádu radnice
Protivládni demonštranti v nedeľu po viac ako dvoch mesiacoch ukončili okupáciu radnice v hlavnom meste Ukrajiny.
Do pondelka však museli opustiť vládne budovy a uvoľniť komunikácie. Maskovaní muži vo vnútri budovy však varovali pred prípadným návratom v prípade nedodržania podmienok amnestie. Predstavitelia opozície zároveň potvrdili, že aktivisti súhlasili aj s ukončením blokády niektorých ciest vedúcich k parlamentu a úradu vládu.
Kličko obetoval Nemecko, chce byť prezidentom Ukrajiny
Ukrajinská vláda pustila spoza mreží všetkých demoštrantov
Na Ukrajine zabili sudcu, Janukovyč žiada rýchle vyšetrenie
Slováci musia byť pri Ukrajine nestranní, tvrdí minister
Ukrajina odložila dohodu s EÚ, Slovensko je prekvapené
Premiér Fico váha v otázke Ukrajiny, upozorňujú frešovci
Ukrajina sa zmieta v najhorších nepokojoch od získania nezávislosti od Sovietskeho zväzu začiatkom 90. rokov. Dôvodom je nespokojnosť s vládou a prezidentom Viktorom Janukovyčom, ktorý koncom novembra nepodpísal dohody s EÚ.
Krátko na to vypukli v Kyjeve demonštrácie, ktoré eskalovali v polovici januára po prijatí kontroverznej legislatívy, ktorá sprísňovala podmienky masového zhromažďovania a ktorú parlament neskôr zrušil. Opozícia všetky doterajšie ústupky označila za nepostačujúce a oznámila, že sa bude snažiť presadiť zmeny v ústave, ktoré by oslabili právomoci prezidenta.