BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch neočakáva skorú rekapitalizáciu ukrajinského bankového sektora napriek dodatočnému napätiu vyplývajúcemu zo znehodnocovania ukrajinskej meny, recesie a narušenia ekonomiky. Agentúra to uviedla v správe, ktorú zverejnila vo štvrtok.
i>“Sme presvedčení, že regulátor bude menej náročný a bude prejavovať určitú toleranciu pri realizácii stresového testovania kapitálu bánk, ktoré je podmienkou pomoci Ukrajine zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF),“ uviedol Fitch.
—-> TU.
Ukrajinské banky majú od agentúry rating na stupni CCC, čo odzrkadľuje veľmi vysoké riziká krajiny v súvislosti s politickou neistotou pre najbližšie obdobie, slabou ekonomickou perspektívou a slabým úverovým profilom vlády.
Kvality aktív sa môžu ešte zhoršiť
Podiel klasifikovaných úverov na celkovom objeme pôžičiek dosiahol v závere prvého kvartálu úroveň 13,3 percenta. Fitch predpokladá, že problémy kvality aktív sa ešte zhoršia. Agentúra je pritom presvedčená, že podiel klasifikovaných úverov je trochu vyšší ako naznačuje Národná banka Ukrajiny (NBU).
Podľa agentúry Fitch ukazovateľ kapitálovej primeranosti ukrajinského bankového sektora na úrovni 15,8 percenta v závere júla je naďalej výsledkom výraznej tolerancie regulátora pokiaľ ide o uznávanie problémov v oblasti kvality aktív.
Centrálna banka zaviedla prísnejšie limity jednotlivých bánk
„Očakávame, že centrálna banka bude pokračovať v tomto prístupe, dokonca aj pri stresovom testovaní kapitálu, čiže nijaká podstatná rekapitalizácia sektora nie je v najbližšom období pravdepodobná,“ uviedol Fitch.
Agentúra poznamenáva, že banky, ktoré majú zahraničných vlastníkov, môžu v prípade nutnosti stále dostávať kapitál od materských firiem. Vlastníci však pravdepodobne nebudú v súčasnosti investovať. S likviditou by podľa názoru agentúry ukrajinské banky nemali mať problémy napriek tomu, že v prvom polroku tohto roka vlastníci účtov vybrali 16 percent vkladov.
Fitch konštatuje, že likvidite pomáhajú obmedzenia výberov, ktoré zaviedla centrálna banka, prísnejšie limity jednotlivých bánk, podpora zo strany centrálnej banky a zmenšenie objemu nových pôžičiek.